Oficiální internetové stránky obce
Horní Poříčí

Obec Horní Poříčí

Dolní Poříčí 100

386 01 Horní Poříčí

E-mail: obec@horniporici.cz

 

IČ: 00477133
Dat. schránka: mb4b63i

Úřední hodiny:
Pondělí 19.00 - 21.00


Starosta:

Petr Pešek

Mobil: 606 591 946

E-mail: starosta@horniporici.cz


Místostarosta:
Václav Křešnička

Mobil: 602 446 429

E-mail:

mistostarosta@horniporici.cz


Zastupitelstvo:
Tomáš Slavíček
Karel Houška

Pavel Petrlík
Miroslav Kozák
Pavel Vašek

E-mail:

zastupitelstvo@horniporici.cz


Účetní:
Ing. Marie Velková

E-mail: ucetni@horniporici.cz

 

Další kontakty:

Náměty občanů:

E-mail: namety@horniporici.cz

 

Zasílání informací a sběr archivních materiálů:

E-mail: info@horniporici.cz

 


Otavský plamínek 2020

Tento nadpis většinou píšu vždy, když začíná další hasičská sezóna. Ne, opravdu není květen. Je půlka září a ze známých důvodů se tato tradiční akce přesunula. Z horšího období roku, zasaženým virem do období stejného nebo ještě horšího, pro změnu také zasaženým stejným svinstvem… No, to ale nebrání dětským družstvům, aby v neděli 20. září ukončila své letošní hasičské snažení. Samozřejmě při dodržování známých hygienických norem…
Co tomu předcházelo? Po dolanské soutěži se pořadatelé soutěže v Žihobcích rozhodli zrušit své letošní hasičské klání v zámeckém parku. Tím pádem skončil celý tento „zvláštní“ ročník dětské ŠHL.
Ani do Čestic dětská družstva nevyjela. Tím pádem zbylo na závěr sezóny toto poslední soutěžní klání. Rozloučit se se sezónou dorazilo na tři stovky dětí, tj. nějakých 40 družstev. Mezi nimi v krásném babo-letním počasí nechybí naši mladší i starší.
Mladší předvedli svůj již tradiční útok na PS 12. Dle videa, které je natočeno Kájou a je zde, nepředvedli soupeřům žádný rejstřík výrazných chybek. Nevím, možná ten boj s savicí trval o krapítek déle, ale nevadí. Mladší se dostali pod dvacet, dali čas 19,61. Jelikož nikdo z přítomných nedal rychlejší čas, znamená to, že si mladší došli pro první místo a jak bývá tradicí, pro opravdu skvělé ceny.
A jakpak starší. Příprava perfektní tak jako vždy. A když je něco perfektního, přenese se to často i do útoku. Starší tam střihnou výtečný čas na erární stříkačku a hlavně útok opět bez chybek. Na tento útok opět starší osazenstvo nenašlo odpověď, i když Hoštice s Dřešínem dřely fest, aby tomu bylo jinak.  Čas našich činí 16,05!!!!. A to stačí!! Starší Poříčí se tak stalo prvním týmem v historii Plamínku, který svou kategorii vyhrál třikrát po sobě. Pořadatelé na to nezapomněli a ocenili tento počin předáním krásného poháru. Video je zde.
A aby toho nebylo málo. Pokud bude schválen letošní ročník dětské ligy za právoplatný, vstoupil tým mladších do historie jako pětinásobný vítěz své kategorie v celé historii ŠHL. No a starší to korunují letošním titulem vicemistra své kategorie. A co když to nebude shledáno „směroplatným“?  Hlavní vítězství je podle mě to, že letos strakonickou hasičskou „rodinu“ nezastavila ani aktualizovaná kapitola virologie… Je to o lidech a lidi chtějí normálně fungovat, i hasiči se svými soutěžemi. I my jsme k tomu přispěli svým pořadatelským počinem. Když se člověk podívá v přilehlé Evropě, byly okresy, kde v hasičárnách zůstaly hadice smotané po celý rok…

Dospělá sezóna na Strakonicku končila v Litochovicích. Bohužel ani mužské družstvo ani původně do Litochovic mířící veteráni se nakonec nesešli a svou účast vzdali. Nakonec zástupci mužského družstva vyrazili jenom na celkové vyhlášení okresu do Čejetic pro nějaké to celkové osmé místo. A jelikož padla i varianta vyrazit po letech opět na Písecko do Jehnědna na jejich Memoriál, skončila tak dospělým družstvům tato „v pravdě divná“ sezóna…
Po absencích, kterých - si přiznejme - bylo dost a potížích se sestavou, věřím, že příští rok nastoupí na každé soutěži Poříčí v co nejsilnější sestavě. Muži se těší na nového nejvyššího člena družstva – Pepu Hájků, který bude jistě výraznou posilou, nejenom přes výšku. Na druhém konci věkového složení stojím já, t.č. výrazně zvyšující věkový průměr mužského družstva. Stárnu a zpomaluju, ruce se třepou…to, no…paměť, že nemám...  Patrně tak započne moje postupné „odcházení“. A to směrem k veteránům, kteří plánují širší účast na soutěžích. A co ženy? Do těch člověk  - jak je známo - nevidí, ale snad ty poříčské najdou čas, chuť a snahu najít znovu cestu, po které šly v minulých letech…
Hasičům zdar, čínskému svinstvu zmar.    [M]

Poříčské snažení na konci srpna
Posledním prázdninovým víkendem začíná vrcholit hasičská sezóna. Jako první vyráží na svou soutěž, třetí kolo dětské ligy v Dolanech u Čkyně, dětská družstva. V sobotu 29.8. se čekal déšť a spousta vítězstvíchtivých soupeřů.
Jak mladší tak starší jich měli pět. Po čtyřech družstvech přípravky si tedy začínají nářadí připravovat mladší. Tentokráte je čeká jenom jeden pokus. Průběh je skoro totožný s oběma pokusy v Poříčí. Žádné výrazné chyby se nekonaly a mladší předvádí čas, podobný tomu z Poříčí, 17,08. Video je natočeno a je zde. Co je podstatné, tak nikdo ze zbylého kvinteta soutěžáků nedokázal tento čas překonat. Mladší tak po zásluze vítězí a ještě k tomu se posunují na celkové první místo této kategorie.
Starší se snažili také připojit k dobré náladě celé poříčské grupy. Útok rozběhli dobře, menší ztráta byla na savicích, kde dvoumetrový Pepa se to snažil spojit s Ájou Houšků, o půl metru menší. Video je natočeno a je zde. Nakonec se to povedlo a voda došla tam, kam měla. Na terčích pak svítil čas 17,30. Po chvilce čekání starší zjistili, že už jim třetí místo neuteče. Co je jistě příjemnější, je také posun na celkové druhé místo v rámci celého ročníku.
Dětská družstva nyní vynechají tradiční Roučovo memoriál v Česticích a budou se chystat (snad bude) na Otavský plamínek, odložený z května z důvodu pandemie a hlavně vrchol dětské ŠHL – soutěž v krásném prostředí zámeckého parku v Žihobcích.
Dospělí, resp. hlavně mužské družstvo míří již na předposlední kolo dospělé sezóny do Rovné. Kluci čekají na mně, jsme totiž s malou přípravkou fotbalistů na prvním „mistráku“ kariéry na hřišti Junioru B. Po příjezdu nejprve vypomáhám veteránům ze Štěchovic s nepovedeným proudem, kdy jsem nestihl zapojit proudnici. Pak se přesunu na své klasické místo u savice. Celou dobu se startuje: na místa, připravte se, pozor a výstřel jako z kanonu. U nás se však místo výstřelu ozve jakési „PSsstšštt“. Což mi zarazí a rozběhnu se tak déle. Nakonec spojíme a útok dokončíme v čase lehce nad 24. vteřin. Jinak je z toho celkové deváté místo. Útok je natočen a je zde.
Posledním kolem se pokračuje v odložených Litochovicích, již příští sobotu. Snad vyrazíme v nejsilnějším složení si to užít a zatopit soupeřům. Ale je to zvláštní sezóna, stejně… [M]
Dospělí pokračují dál – Štěchovice 2020
Po našem pořadatelském snažení pokračuje i přes epidemiologickou situaci sezóna dospělých družstev. Tentokráte jsme revanšovali návštěvu ve „vlčím doupěti“ sousedům ze Štěchovic, vše o dusném sobotním odpoledni 22. srpna.
Chybím já z důvodu rodinné oslavy, i tak to po očku sleduju, jak to tam nad Kolčavou vypadá. Kluci navzdory tomu složili dost silný tým i s Tomášem, který svádí s počasím se svým Masayem úspěšný „boj o zrno“ a už mu chybí pár řádek pšenice na pár hektarech, aby měl letos hotovo. Místo mě angažovali šikovného savičáka, domácího „vlčáka“ Zbyňďu Koláře.
Jsme domluveni s domácími na brzkém startu. Půlka kádru totiž míří na první domácí fotbalový mistrák. Útok je rozběhnut docela dobře, rozhodčí pouští nicméně mírně ulitý start. Nezastavil útok, kluci jedou dál. Vojta dává luxusní košík a za pár vteřin už je voda na proudech. Terče sraženy poprvé v této sezóně pod 22 vteřin, přesně v čase 21,74. Celkové pořadí po odběhnutí všech mužů znamená opět klidný střed – šesté místo z dvanácti. Pocity dobré, těší mě nasazení a přístup všech členů družstva. Blíží se škola a já tomu dávám známku lepší 2-… Za jedna to dává hasičský Pán Bůh, za dvě okresní špička. Proto takto, protože vždycky se to dá udělat líp a rychleji…
Když vychytáme ty drobnosti, posuneme se jistě i pod těch 21 vteřin. Potenciál tam stále je a ta špička zase tak daleko není. Ještě máme dvě možnosti, jak své letošní snažení vylepšit. O týden „neskôr“ v Rovné a 5.9.2020 v Litkách. Ve skrytu duše doufám, že vyrazí také dívčí družstvo.
Děti se pro změnu chystají na závěr sezóny. Ještě je čeká, pokud to nikdo nezruší, liga v Dolanech a Žihobcích. Mezi tím i okresní klání v Česticích a odložený Otavský plamínek. Tak ať je vrchol sezóny úspěšný pro všechna družstva SDH Poříčí.
Ještě k domácí soutěži. Po spočtení všech významných nákladů jsme v mírném zisku. Ale myslím, že nikdo z nás to nedělal kvůli „černým“ číslům. Jde o ten pocit z přístupu a ten je veskrze pozitivní z každého z Vás, kdo přiložil ruku k dílu. Jak to bylo v té známé pohádce: když se jde na věc s nadšením a šturmem, tak se dílo podaří. Jen tak dál, požárníci z Poříčí... [M]
Poříčské pořadatelské snažení
I letos v této těžké době, kdy není jisté ani pořádání soutěží vzhledem k výskytu toho čínského viru, pořádáme další kolo dětské ŠHL a další kolo dospělé soutěže, zařazené do okresního bodování. To vše po oba dny o víkendu 15. a 16. srpna.
Tak jako první dorazila v sobotu dětská družstva. Kolik jich dorazí nakonec jako soupeře pro naše družstva. Cestičku k nám do Poříčí si našlo k našim dvěma týmům další devět soupeřů. Čekaly tu na ně zajímavé novinky. Sortiment občerstvení byl rozšířen o opravdu výborné hranolky, na které jsem se po oba dny chystal. Ale měl jsem smůlu, nestihl jsem to ani druhý den, vše se prodalo i do poslední brambory…
Nicméně hlavní novinka měla soutěžní premiéru. Byla jím vydlážděná plocha před boudou pro umístění kádě a základy a posunutí rozběhu před boudu. Jako první si ji teda vyzkoušeli děti. Hned jako druzí v pořadí si postavili základnu naši mladší. Útok prakticky bez chybek proběhl v čase 16,99. Totéž se opakovalo i druhým pokusem se skoro identickým časem 17,02. Oba pokusy jsou natočeny a jsou zde. Střelské Hoštice však vymáčkli ze svého druhého pokusu o kapku víc, dosáhly času 16,58 a odsunuli mladší na konečné druhé místo.
Starším přijelo dalších pět soupeřů. Prvním pokusem si stanovili laťku pekelně vysoko. Pěkný útok zastavil časomíru v 15,93 a až do 6 pokusu první série to byl pokus znamenající průběžné první místo. Pak se do svého pokusu opřel Dřešín, zaznamenal čas 15,25 a odsunul starší na druhé místo. Druhé pokusy nic dalšího dramatického nepřinesly a pořadí tak zůstalo stejné. Druhé místo pro starší Poříčí. Oba pokusy se natáčely i pro ligu a jsou zde.
Celý den se fotilo o sto šest a výstup je zde. Soutěž se povedla a bylo to fajn. Člověka při tom pořadatelském pachtění potěší názor některých vedoucích, že děti se do Poříčí těšily a jsou vděčné za každou možnost si zasoutěžit…
Celý den se snažila rovněž populární dvojička Míra Molitor a DJ. Václav Pavlovič. Oba za svůj výkon byli odměněni lehkou rumovou „ňaminou“ od Plzně – Božkova.

Mužské družstvo se po rychlé přípravě na neděli sbalilo a vyrazilo na soutěž do Nových Kestřan na další kolo dospělých soutěží. Zde se sešlo 27 týmů mužů, žen a veteránů. Bohužel při zahřátí mašiny bylo zjištěno, že opět neteče do motoru benzín. Po rozebrání přívodního ventilu a skleničky se našla příčina – špatné těsnění, které se rozpadlo na mikročlánky a ucpalo  přívod paliva. Naštěstí hasiči jsou parta kamarádská, tak nám svůj stroj půjčili šikovní požárníci z Dřešína. Díky chlapi. I za jejich přispění se nám povedlo předvést čas 22,74, znamenající místo deváté. Video je natočeno a je zde. Trošku se fotilo a výstup je také zde.

A už přišla neděle. Od božího rána jsme opět na nohou a vyrážíme na hřiště opět připravovat hřiště a základnu na dospělou soutěž. Vzápětí už najíždějí týmy – Jehnědno z Písecka, Rovná, Litochovice s časomírou a další. Nakonec se prezentuje 13 týmů mužů (včetně píseckých a prachatických týmů), 4 veteráni a 6 dívčích manšaftů.
Po mírné a rychlé úpravě rozběhu před vydlážděnou plochou jdeme na věc. Rozběhnutí dobré, bohužel nalévám špatně, voda mi tam teče vrchem, což by být nemělo. Celou dobu vzývám všechny svaté, aby v té savici voda byla. Je a nakonec dojde až k terčům, které zastaví v 23,27 vteřinách. Nakonec sedmé místo. Útok natočen na několikrát, první výstup je zde, video od Káji je zde. No a já jdu pro první řadu piv pro kluky z týmu.
Pro druhou řadu piv jdu po útoku veteránů. Při dobře rozběhnutém útoku s PS 15 se mi při položení rozdělovače vycvakne hadice B, načež jsem kompletně zlitý. Než to tam za pomoci Jirky Kareše zapojíme, je slušný čas v háji. Dokončujeme v čase 45,80. Asi to bylo natočeno na Kájovo kameru a náš marný boj je zde. Ano, uznávám při síle soupeřů, že bychom asi byli stejně čtvrtí, ale bylo by to v nějaké 28. vteřině a ne skoro v padesáté a to mě dost štve. Hasiči jsou parta soucitná, takže nejen od svých domácích parťáků ve zbrani, ale i od soupeřů se člověk dočká poplácání po zádech. To se holt stává, no. Se zajímavým postřehem přijde Tomáš. Prý jsem moc mladý na veterány a to znamená, že mám běhat za muže. Podobně to vidí Pavel Šimků, prý musím dozrát do veteránů, jsem takzvaně v přechodu. Asi bych si měl založit novou kategorii – veterán-dorostenec, nebo veterán-čekatel…
Nejlepší nakonec. Holky se konečně sešly. Jo, kdyby to tak bylo letos častěji. První útok stanovuje laťku ženské kategorii. Krásně rozběhnutý útok přinese čas 23,32. Video ode mne je natočeno a je zde. Kájovo video je také natočeno a je to zde. Nakonec se přes holky dostane akorát druhé Jehnědno a první sousedky z Novosedel. A je z toho jejich snažení krásné a suprové třetí místo!!!
Celou sezónu se nikde nic nestane a pak přijde naše soutěž a něco se semele. Bohužel patrně vlivem počasí připomínající prádelnu, teploty a nízkého tlaku zkolaboval půjčený pravý proudař Rovné, který právě dokončil útok pro Jehnědno. Záchranka byla na místě za chvilku a poté s ním mířila do nemocnice. Do stejné instituce poté mířila i členka SDH Štěchovice, která uklouzla na základně. Zpráva od rentgenu – zlomený kotník. Ach jo, tohle nás mrzí. Doufáme, že oba se z toho rychle dostanou, kotník rychle sroste a oba dva tak budeme moci potkávat dále na hasičských dráhách. Brzké uzdravení Vám oběma.
Celý den se fotilo a výstup je zde. Nejprve bych poděkoval všem rozhodčím a klukům z Litochovic za zajištění časomíry a terčů po oba dny. Každý z nás, co měl něco na starosti, se snažil odvézt maximum od první čárky na prezentaci po upečení posledních hranolků. Myslím, že si po víkendu můžeme podívat do zrcadla „pravdy“ a bude nám řečeno: „jo, zvládli jste to se ctí“.
Když funguje každá částečka skládačky, pak funguje i celek. Jsem hrdý na každou „částečku“, která o sobotě a neděli tomu dala 120 procent, aby soutěž klapla. A to je hlavní. Ještě uděláme nějaké vylepšení rozběhu apod., abychom to příští rok zase posunuli o krok dál.
Veliké díky a smekám před všemi schopnými hasiči SDH Poříčí. Dokázali jste, že to umíme a zvládli jsme to.

(p.s. – „Taťko, tys to tam trochu pokazil. Příště se snaž to zapojit líp…!“ Mám chytré dítě, co, Martínek v neděli večer, než šel spinkat… :-) ) [M]
Noční Čestice 2020
„Kluci, jste první!!!“ Tak tohle byla první reakce od Radky Petranové, která jela s námi na noční soutěž do Čestic. S Tomášem na sebe koukáme, jako Ledecká v cíli na Olympiádě. „To asi těžko, ne?“
To ale předbíhám. Co k tomu předcházelo? Tradiční poříčská bolest jménem sestavení týmu pro soutěž. Z různých důvodů chybí Vojta, Fido, Ondra i Kelly. Nakonec se šest zbylých lidí uvolilo a vyrazilo na noční soutěž do Čestic i s výše uvedenou Radkou, kterou čekala premiéra na koši. Nakonec se jí podařilo sehnat o kus zkušenější košandu Kláru, a tak se Radka posunula do funkcí vedoucí družstva, trenérka, řidička, zdravotnice, masérka, rozstleskávačka, fotografka, kameramanka a fanynka. Do potřebného počtu jsme na místě doplnili tým o zkušeného rozdělovače Luboše „Šobula“ Korbela z SDH Štěchovice, kterému tímto velmi děkujeme za sousedskou výpomoc. Tom se tak vrátil po čase za mašinu.
No, chybí okresní špička, i tak nás čeká dalších šest kvalitních týmů. Vzhledem ke složení si myslím, že favorité rozhodně nejsme. Těmi jsou podle mě Horosedly, Štěchovice, možná i Čejetice. Svým pokusem uzavíráme celou kategorii. Útok je odstartován. Mám obavy ze tří bodů našeho týmu. První bod -  Klárka Polanů. Ta ale dává v klidu košík, nikam jí neženu, chvilka v kádi a už voda jde k hadicím. Druhý bod – hlavně aby měl „Šobul“ zapojen rozdělovač, jo i tohle klaplo. Třetí bod – Pavel nalevo, který strávil celý den splouváním řeky s Poříčáky a dle tradice požíval alkohol podávaný v malých dávkách v množství větším, než malém… Nakonec Pavel trefuje dřív než Ziky, kterému se terč zdál mírně špinavý a trefil až pak, přesně v 25,56 vteřině. Video je natočenou Kájou Houškou a odkaz na něj je zde.
No a pak už se můžeme vrátit na začátek. Při úklidu přichází s již zmíněným výrokem Radka. Jelikož náš pokus vyřadil na pár minut od proudu celé operační středisko hasičů z Čestic, musíme si chvilku počkat, až to nahodí. Jo, Ráďa má pravdu!!!! Štěchovice vteřinu za námi a Horosedly při útoku zlomily savici.
Teda, čekal bych leccos, ale tohle rozhodně ne. Radka trošku fotila na telefon a její výstup je zde. Vyhráváme krásný pohár, resp. vlastně dva. Jeden na památku a jeden  - plný piva – k vypití. Jsem hrdý na těch sedm bláznů, kteří do Čestic nakonec vyjeli, a jsem rád hlavně za Víťu s Klárkou…

Čas běží jako splašený a již příští týden orámuje naše pořadatelské snažení tento ročník pohárových soutěží. Mezitím v sobotu proběhne dětská soutěž, zařazená do ŠHL. A na domluvě bude, zda a v jakém složení vyrazíme na sobotní dospělou soutěž do Kestřan.
K soutěži proběhne v pondělí 10.8.2020 organizační schůzka, na které budou vyřešeny zbylé organizační problémy. V pátek 14. srpna proběhne brigáda na přípravu stanů, vyměření drah a příprava zázemí. Zveme všechny občany a fanoušky na tento hasičský víkend v Poříčí.
15. srpna ještě vyrazí naše delegace na odložené volební jednání do výboru OSH Strakonice.

Do tréninkového snažení před domácí soutěží se zapojilo i veteránské družstvo. Toto bylo ze zdravotních důvodů mírně obměněno. Zdravotně indisponovaného Káju Holých nahradil Honza „Čáp“ Pavelec a místo Irči s Mončou přišel Jirka Karešů na savice a Bohouš se od stroje posunul ke koši. Uvolnil tam místo pro Petra Kubeše. První trénink již proběhl a lepší pokusy byly dokončeny kolem 28 vteřiny.
Tak vzhůru k naší soutěži, pojďme ji zvládnout se ctí – sportovně i pořadatelsky…  [M]
| 1-5 | následující | Celkem 151 čl. (31 str.)