Oficiální internetové stránky obce
Horní Poříčí

Obec Horní Poříčí

Dolní Poříčí 100

386 01 Horní Poříčí

E-mail: obec@horniporici.cz

 

IČ: 00477133
Dat. schránka: mb4b63i

Úřední hodiny:
Pondělí 19.00 - 21.00


Starosta:

Petr Pešek

Mobil: 606 591 946

E-mail: starosta@horniporici.cz


Místostarosta:
Václav Křešnička

Mobil: 602 446 429

E-mail:

mistostarosta@horniporici.cz


Zastupitelstvo:
Tomáš Slavíček
Karel Houška

Pavel Petrlík
Miroslav Kozák
Pavel Vašek

E-mail:

zastupitelstvo@horniporici.cz


Účetní:
Ing. Marie Velková

E-mail: ucetni@horniporici.cz

 

Další kontakty:

Náměty občanů:

E-mail: namety@horniporici.cz

 

Zasílání informací a sběr archivních materiálů:

E-mail: info@horniporici.cz

 


Stručně o podzimních soutěžích
Jelikož dospělí se už ani do Zahorčic na vyvrcholení ročníku na odložené okresní kolo nesešli v kompletním složení, což je nutná podmínka pro tuto soutěž, v hasičení zatím pokračují dětská družstva. Mužské družstvo už spřádá plány na další sezónu, součtem 30 bodů ze šesti soutěží končí na sedmém místě celkově.
Místo Zahorčic se tedy dne 4. září hasičská družstva Poříčí zúčastňují populárního Roučeho memoriálu v nedalekých Česticích. Zde si ale pořadatelé připravili několik překvapení, hlavně jednotné stříkačky. Což o to, Foxe jakž takž známe. Ale čerpadlo Tohatsu? To je nějaká čínsko-japonská „pomsta“? No nic, útok na Foxe byl dobře rozběhnut, strojník Ríša, ho docela zvládl, ale Péťa Pešků nestačil včas spojit hadici B do mašiny. Tudíž nastalo prodlení, než se to povedlo a čas nás odsunul někam na zadní pozice. Pokus na Tohatsu. Nevím, jestli je v dětských silách startovat stříkačku, zrovna takovouto, s kterou mají problém i dospělí, pokud jí řádně neznají. No budiž, Ríša to zvládl, ale stále držel startér. Obsluha stříkačky mu však vypnula motor. Ríša tedy nastartoval znovu, a útok byl nějak dokončen. Video je natočeno a je zde. Suma sumárum – bylo z toho páté místo z deseti. No, děti aspoň potěšilo letadlo, které shazovalo na plochu hřiště bonbóny a sladkosti.
O týden později starší družstvo vyráží do sousedních Katovic, které už ze soutěže jenom pro přípravku z toho časem udělaly regulérní pohárovou soutěž. Opět se běží na dva pokusy, tentokráte to zůstalo na jednotné mašině Fox. První pokus na slušně připravené dráze se nám povedl velmi, tým pod strojníkem Běldou dosáhl času pod 20 vteřin - video je zde. Druhé pokusy však byly horší, prostor základny byl dost zamokřen a rozbahněn. Což přineslo i pády nejen u nás a našeho strojníka, ale i v dalších družstev. Nakonec vyhrál Dřešín, před Drahonicemi, které nás odsunuly na třetí místo. Jinak tedy spokojenost.
Poslední tréninky ubíhají a dětské družstvo ještě čeká odložený Otavský plamínek v neděli 19. září. Pak sezóna ročník 2021 už bude minulostí. Nicméně ještě vzápětí začne nová sezóna, podzimním kolem hry Plamen v Bavorově.
Dík všem závodníkům, dětským i dospělým, za to úsilí veliké, za to, že jeli na maximum, že na hasičských drahách nechali duši, aby Poříčí bylo ve výsledcích co nejvýše. Na příští rok se již těšíme. Doufajíc v úspěšný rok 2022 a také na to, že už to snad  bude bez virové agendy…  [M]
Soutěžní klání v Rovné
Dospělá část sezóny se už chýlí ke svému konci dost nezadržitelně. Předposlední klání v tradičním termínu a za velké účasti družstev pořádají hasiči v kopcovité krajině tam v Rovné o sobotě „28. srpence“.
Se složením družstva mužů až tak veliké problémy tentokráte nebyly. Půjčili jsme si akorát tradičního proudaře Tomáše ze Štěchovic a zbytek obstarala mladší sestava Poříčí. Mladší? Ano, tentokrát jsem nekazil věkový průměr týmu, zvládli to i beze mě. Mou maličkost si vypůjčili veteráni ze Štěchovic. Já jsem povýšil do funkcí – masér, trenér, vedoucí, řidič, fanoušek, roztleskávačka a mnohé další. No funkcí jsem měl, jak japonská kalkulačka…
A tak člověk stojí stranou příprav družstva mužů na základně, chystá se fotit, či natáčet. A kolem sebe poslouchá hlášky typu: „Tak už tě konečně vyhodili, no, to je dost… Tak koukám, že mladým to jde výborně i bez tebe… Už tě konečně kopli do pr…e, staříku…“ apod. Hasiči jsou parta fakt solidární. Na to konto všem, kdo se mi snažil ukončit kariéru, vzkazuju: Ještě jsem za sebou netřísknul dveřmi, ještě jsem neřekl poslední slovo. I starej pes umí kousnout… 
Jinak mladé Poříčí to zvládlo se ctí a podalo stabilní výkon od Áji na košíku po Pavla na proudu. Útok prakticky bez chyb byl dokončen v řádném čase 22,13. V konečném „sčotu“ z toho bylo sympatické šesté místo z třinácti týmů mužů. Za sebou nechali např. Litochovice, Bohumilice z Prachaticka, Horosedly apod. Video je natočeno oním „staříkem“ a je zde. „Starý pán“ rovněž fotil a fotky jsou zde.
Bohužel „staříkovi“ při útoku štěchovických veteránů rozepnulo béčko na rozdělovači. Spláchnut od hlavy až k patě za vyjmenování všech sprostých slov, co znám, mě napadla jediná schůdná myšlenka – dokončit to. Což se za pomoci Michala Bergerů povedlo a veteránský útok Štěchovic, kterým jsem fakt nepomohl, skončil někde ve 40. vteřině. Při účasti dvou družstev veteránů z toho bylo druhé místo.
O soutěži referoval i reportér týdeníku Strakonicko, jeho stručná reportáž je zde.
A „čo terazky“ dál? My teda jako půjčíme ještě Běldu, možná i Áju do Čestic na soutěž, aby se tam rozloučili s dětstvím. Pokud to dáme do kupy, možná vyrazíme na – z jara odložené – okresní kolo do Zahorčic. I kdyby ne, tak si myslím, že to nebyla špatná sezóna. Ukázala nám mnohé a možná je to odrazový můstek zase výš a třeba k návratu časů pod 21 vteřin.
Sezóna pokračuje dál
Po našem pořadatelském snažení se hasičský cirkus nezastavil. Štafetu převzali jiní pořadatelé a ty uspořádali o sobotě 21. srpna svá velmi povedená hasičské klání. Což bylo hlavní, a to v podstatné míře u dospělých, na startovní výstřel reagovala na soutěžích i družstva z hasičárny poříčské.
Nejprve se na půlhodinovou štreku po hlavní silnici č. 4 od Strakonic na Vimperk vydalo družstvo dětí. Ve Čkyni odbočilo doleva a po pár kilometrech dorazilo do nádherné Budilov-Arény pod Mařský vrchem. Čekalo je tam dalších pět starších týmů, favorita z Dřešína nevyjímaje. Právě z Dřešína si tým oficiálně půjčil dvě své posily. Takto složený tým poté předvedl útok prakticky bez chybiček a nejenže překonal hranici 17 vteřin, ale neměl daleko ani k patnáctivteřinovému útoku. Video je natočeno a je zde. Starší děti dosáhli času 16,02, Budilovu utíkají o vteřinu a půl a Hošticím skoro o sedm. Vyhrávají krásné ceny a krásný pohár.
To dospělí mají docela jiné problémy. Přes absence čtyř členů včetně mě mají problém se složit na soutěž do sousedních Štěchovic. Nakonec hurá, na soutěž se vyjelo, i když patnáctiletá slečna Ája na koši je na roztrhání. Tu lítá u dětí a zároveň se při naší „vlaštovčí metodě“ lepení sestavy stává dost podstatným článkem dospělé sestavy t. č. mužského družstva.  A že se vyjelo, je hlavně zásluha Tomáše a Luboše ze Štěchovic, který nás určitým povoleným způsobem doplnili. Kluci, děkujeme moc, jste fakt kámoši, máte to u nás. Na druhou stranu doufám, že kluci doma ve Štěchovicích nedostali za uši, jelikož se svým družstvem doběhli o dvě příčky za naším kombinovaným družstvem.
Naše prořídlá a zkombinovaná sestava, světe div se, vystřelila do útoku jak raketa Elona Muska. Ízy s Ájou předvedli opravnu luxusní nalití, Kelly zvládla mašinu, hadice roztažené a proudaři skoro na místě. Útok řádně dokončen. Osazenstvo nevěří vlastním očím, čas lehce nad 21 vteřin.  A je z toho místo páté za silným blokem celků útočících na celkové vítězství.
No, hasičský kalendář přináší příští týdny poslední možnosti obohatit bodové konto. Již v sobotu 28. srpna pokračuje okresní karavana do Rovné na tradiční kolo na konec prázdnin. Z kuloáru se linou jisté perličky, že údajně k mužskému družstvu se přidají asi i poříčští veteráni. A pak o týden „neskôr“ se v Zahorčicích se koná odložené okresní kolo. Tak si to pojďte užít, milí hasiči SDH Poříčí, ten konec letošního snažení. [M]

Poříčský víkend hasičů
Srpnová sobota 14.8. a poté i neděle 15.8.2021. Víkend, ke kterému směřuje pomalu dvou měsíční pořadatelské snažení výboru, hasičů a obce. V tomto víkendu máme určeno pořadatelství dospělé soutěže ze strany OSH. Navzdory všemu a všem, a hlavně tzv. čínské chřipce, jsme ani neuvažovali, že bychom hned v sobotu nepořádali dětskou soutěž. Ono ji zrušit je strašně jednoduché, což spousta sborů učinila. Ale vysvětlujte to dětem, které se na to tak těší.
Všechno to začíná vlastně v pátek, kdy prvním bodem soutěže je tradiční příprava – tj. stavba stanů, příprava zázemí, boudy, rozměření všech tří drah – mužské a veteránské, ženské a dětské. Nakonec všechno dobrý, připravenost úspěšná a v sobotu od rána čekáme na ty VW transportéry s červeno-bílým hasičským zbarvením a jiné alegorické vozy, které vyjedou za humny a zastaví na našem provizorním parkovišti.
Nakonec se k soutěži dostaví na akurátní počet jedenácti družstev dětí ve složení – dvě přípravky, čtyři mladší a pět starších včetně domácích poříčských nadějí. Nakonec soutěžní klání přineslo krásné útoky dětí, veliké to jejich snažení v tom ukrutném hicu a spalujícím vedru. V souboji hasičského potěru mezi sousedními Hošticemi a Vacovem, jehož podstatná část družstva vyběhla k prvnímu soutěžnímu pokusu svojí hasičské kariéry, byl o pár kapek vody lepší potěr hoštický.
Následovaly pokusy mladších a starších. Mladší kategorii ovládl Budilov, před Hošticemi. Třetí ceny na nástupu obdržel Vacov a černého Petra si tentokrát vytáhly Čkyně. Mezi staršími „kusy“ vyhrál favorit z Dřešína, následován Hošticemi a třetí pohár zůstal doma v hasičárně. Čtvrtý byl Budilov a že se to občas nepovede, nevadí, příště bude líp, milé Čkyně.
Soutěž se fotila, fotky jsou zde. Útok domácího týmu je natočen a je zde. Na tomto kanále najdete i videa ostatních týmů, co si přály natočit jejich boj. Na tomto místě bych poděkoval všem soutěžícím za férovou soutěž a za to, že vážili cestu do Poříčí. Těší nás reakce, že se děti strašně těšily na své pokusy a samozřejmě i na hranolky. Poděkujeme domácím rozhodčím, pařícím se v uniformě, a dvěma pánům, patřícím ke koloritu naší soutěže. O mluvené slovo se postaral Míra Molitor z SDH Vacov a o hudební přáníčka od včelích medvídků po Guns n Roses DJ. Václav Pavlovič.

V mezidobí došlo v rámci rychlého úklidu dráhy a rychlé přípravy na dospělou neděli k posbírání šesti uklízejících, ochotných lidí. A tato grupa vyrazila na soutěžní klání do Nových Kestřan. Přijeli tam tak akorát na svůj útok. Naše různorodé družstvo, doplněno o strojnici Elišku a naši strašně šikovnou „košandu“ Áju a posíleno o šikovného Tomáše Bergra z neběžících Štěchovic na proudu, vyběhlo na první ostrou a ostudu rozhodně neudělalo. Naopak dosáhlo času 23,55, pokus řádně dokončilo a získalo sympatické šesté místo.

No a přichází neděle a všechna ta hasičská karavana míří za námi na naši soutěž. Předpověď nás posílá někam k bazénu, ale i tak to prostě musíme dát. Nakonec si na naši základnu poskládá hadice na 10 týmů mužů, dvoje veteráni a 6 ženských družstev. Bohužel tato kategorie nebyla obsazena týmem domácích požárnic. Nu nic, snad příště, dámy najdou společnou řeč, popř. nasazení mladších ročníků a Poříčí zase bude patřit mezi víno-černé koně na každé soutěži.
Prapor domácích tak drží muži a veteráni. Tito věděli, že pokud vše udělají správně, všechno hezky pocvakají a roztáhnou, tak budou nejhůř druzí. Nakonec předvedli výtečný čas lehce nad 32 vteřin. Video natočil Víťa Houška a je umístěno zde. Favorit z Dřešína si však odpustil nějaké to zaváhání či chybu, předvedl čas kolem 23 vteřin na silnější stroj a o vítězi mezi veterány nebylo pochyb.

Mužské družstvo, otevírající celé soutěžní klání, se konečně sešlo patrně v nejsilnějším možném složení. Útok to byl po delší době pod 22 vteřin, přesně 21,80.  Video natočil Kája Houška a je umístěno zde. Nakonec to od bedny nebylo daleko, ani ne vteřinku. Z deseti týmů nás předběhly akorát vítězné N. Kestřany, Vacovice a třetí Rovná. Ergo čtvrtý flek a 5 litrový soudek jako cenu za čtvrté místo. Dlužím vítěze ženské kategorie, zde vítězí Jehnědno, před sousedkami z Novosedel a dalšími sousedkami ze Štěchovic.
I letos jsme si vybrali zranění. Proudaři Jehnědna tlak vody zasáhl břicho a bylo z toho bolestivé zranění. Na štěstí bez možnosti příjezdu sanitky. Posléze se ukázalo, že nemá žádné vnitřní zranění. Kluci z Jehnědna tak trochu s černým humorem povídali, že už k nám asi nepojedou. Ale doufáme, že příště jo, rádi je uvidíme. A přejeme tímto k Orlíku brzké zotavení.
I v dospělé soutěži se fotilo ne ostošest, ale rovnou ostosedm. Výstup fotek je zde. I reportér týdeníku Strakonicko se dostavil a jeho reportáž je zde.
Z pozice jednatele SDH Poříčí tímto smekám klobouk před všemi, kdo přiložil ruku k dílu a pomohl ke zdárnému průběhu obou soutěží. Zasloužíte si absolutorium, milé hasičstvo poříčské, za těch 130 procent, které jste tomu na každém úseku pořádání v rámci obou dnů dali. Čeština nenabízí moc přívlastků, jak rozvinout do velikosti slovo: „Díky“. Možná maximální, fenomenální, epochální…
Veliké poděkování směřuje ke klukům z Litochovic za zajištění časomíry pro obě soutěže. Děkujeme také za férové soudcování rozhodčím dospělé soutěže – p. Sládkovi, p. Šindelářovi, a náhradníkům místo manželů Boukalových – P. Hovorkovi a p. Němcovi.
A co dál? Sezóna běží dál a my se chystáme na další klání. Nejprve mládí vyrazí na soutěž do Budilova. A dospělí se pokusí revanšovat sousedskou návštěvu v přespolních Štěchovicích. Domovská dráha desátého týmu letošního ročníku Mistrovství ČR v požárním útoku v kategorii ženy, zvaná „vlčí doupě“ se již pomalu strojí do soutěžního hávu.
Zvládli jsme to, hasičská parto z Poříčí, tolik šikovná a obětavá… [M]
Dětské snažení v Dřešíně
I sobota 7. srpna přinesla pěknou porci hasičiny. Dvě soutěže dospělých za den a konečně i jedno dětské klání. Bohužel musím napsat větu v jednotném čísle, jak si vedlo to naše družstvo? A to družstvo dětské.
Dospělá družstva z důvodu dovolených, práce a pojíždění na kombajnu se do Dřešína ani nevydala. Tam jsem doputoval jenom já jakožto momentální posila veteránů a mužů ze Štěchovic. Bohužel ani jedno toto družstvo nedorazilo, hlavně pro zdravotní důvody. Tudíž jsem sondoval účast dětí na naší soutěži a na nástupu jsem rozdal pozvánky. A poté jsem valil zpátky dom.
Na noční soutěž do Čestic mohl vyrazit počet asi čtyř dospělých, ono té celkové účasti 8 družstev nepomohla ani vydatná bouřka, která přišla od Šumavy.
Tak to zůstalo všechno na dětském starším družstvu. Oni totiž v Dřešíně přišli hasiči s hasiči s docela atraktivním bojem na dvě základny, kdy na jedné bojovali dospělí a na druhé děti. Naše smíchané družstvo i s mladšími bojovalo spíš samo se sebou. První útok se moc povedl, byl dokončen v 17,58, ale s desetisekundovou penalizací to bylo 27,58. Svůj druhý pokus družstvo dotáhlo na 19,07. Žel na úvod sezóny to přineslo pouhé čtvrté místo z pěti zúčastněných. Video je zde.
No nic, ono se to doma povede. Jak je naznačeno, vrcholí naše snažení směřující k našemu pořadatelskému počinu. Tudíž se tisknou pozvánky, připravuje se občerstvení, zajišťují se ceny. Všichni jste zváni na víkend 14. – 15. srpna, kdy od ranních hodin na hřišti se rozjedu požární stříkačky. [M]
| 1-5 | následující | Celkem 159 čl. (32 str.)