Oficiální internetové stránky obce
Horní Poříčí

Obec Horní Poříčí

Dolní Poříčí 100

386 01 Horní Poříčí

E-mail: obec@horniporici.cz

 

IČ: 00477133
Dat. schránka: mb4b63i

Úřední hodiny:
Pondělí 19.00 - 21.00


Starosta:

Petr Pešek

Mobil: 606 591 946

E-mail: starosta@horniporici.cz


Místostarosta:
Václav Křešnička

Mobil: 602 446 429

E-mail:

mistostarosta@horniporici.cz


Zastupitelstvo:
Tomáš Slavíček
Karel Houška

Pavel Petrlík
Miroslav Kozák
Pavel Vašek

E-mail:

zastupitelstvo@horniporici.cz


Účetní:
Ing. Marie Velková

E-mail: ucetni@horniporici.cz

 

Další kontakty:

Náměty občanů:

E-mail: namety@horniporici.cz

 

Zasílání informací a sběr archivních materiálů:

E-mail: info@horniporici.cz

 


Dospělí v Litochovicích, děti v Hošticích
Hasičská sezóna pokračuje o dalším červnovém víkendu několika soutěžemi, na které vyráží většina hasičských družstev SDH Poříčí. Tentokráte je to tak, že na první víkendovou soutěž razí jako první dospělí.
Obě družstva tak pospíchají do Litochovic, resp. na bývalé fotbalové hřiště v nedalekých Neuslužicích, kde si to místní požárníci připravili a předělali k obrazu svému. Soutěž se sem vrátila po dvou letech. Krásně posekáno, seběhnutí z kopečka, prase na rožni. Akorát místní potrápilo počasí, většina zraků po příjezdu mířila k nebi. Vydrží to, nebo ne. Naštěstí pán Bůh má místní a všechny hasiče rád, tak lijavec nechal spadnout jinde.
Sedmé pořadí patřilo ve startovce týmu mužů. Situace se vyvinula tak, že Vojta předstíral práci ve svojí práci :D. Na koš se tak posunula jeho šikovná „sistr“ Kačka, která zaběhla obě kategorie. Pro další zkušenosti a další „ostruhy“ v dospělé kategorii přijel patnáctiletý pravý proud Víťa. Útok byl dobře rozběhnut. Podařilo se záhy nalít, vzhledem k Víťovi a jeho prvnímu ostrému závodu s dvoulitrem pouštěl Fido vodu na půl plynu. I na rozdělovači mu Tomáš na chvíli přivřel kohout. Víťa se s tím popasoval, i když ho voda záhy dohnala a v čase 26,26 svůj útok dokončil. Že z toho byl osmý čas z jedenácti, na a, co má být? Na to, jak říká s oblibou moje kolegyně: „se.e Bílej Tesák“. Video je natočeno a je zde, od hrdého otce Káji zde. Dlužno dodat, co jsem se tak bavil s okolím dráhy, vyjadřovala většina Víťovi obdiv a všichni se shodli na tom, že to je jenom o „vyběhání se“ – tréninky, tréninky, soutěže, soutěže, tréninky…
Ani v dívčí skvadře nezůstal prakticky kámen na kameni. Byl to závod několika premiér. Jelikož každý druhý člověk v Poříčí se jmenuje Bára, tak místo jedné Báry na savicích výborně zaskočila Bára druhá (Vašková). Na základně holkám poprvé stála dvoulitrová mašina. Minulá premiantka Adéla si pocvičila béčka. Na trojáku nám pomohla šikovná Janina Křížová z Novosedel. Ráďa patří mezi nejlepší ženská levá brka v okrese a přilehlém okolí, to všichni víme. A svou premiéru v ostrém tempu na pravém proudu absolvovala Johanka Karmazínová. Holky se s vším popasovaly dobře, i se svou psychikou, neb byly svědky dvou zranění v ženské kategorii. Ráďa nalevo dala 24 vteřin, Johanka napravo 27,00. Video je natočeno a je zde. Pomyslná třešnička v podobě bronzu jim však o pár kapek vody utekla, ale jinak z toho bylo výtečné čtvrté místo. Klobouk dolů, holky.
Oba útoky leccos naznačily a je to opravdu jenom o seběhání. Ono to půjde a určitě přijde posun vzhůru. Ještě jsem se snažil pomoci štěchovickým veteránům na rozdělovači, ale tento mi vypadl z rukou, a pravému proudu bojující s proudnicí musel zavřít kohout Michal Bergrů. Hodně se fotilo a fotky jsou zde. Co se týče ankety hasič víkendu, jmenoval bych zde náš třetí nebroušený diamant – Johanku, která se se svou premiérou popasovala na výbornou. Taky určitě Báru Vašků, šikovnou požárnici, která bravurně poprvé nalila v těžké roli savičandy.

Nastala neděle a my teda jako Víťu už půjčíme do starší kategorie dětí. Neboť v neděli se koná na louce u sousedních Střelských Hoštic tradiční předprázdninové dětské soutěžní klání. Tam nakonec zamířilo skoro 40 družstev – 17 mladších, 14 starších a 8 přípravek. Na všechny čekaly dva soutěžní pokusy – jeden na stříkačku FOX a druhý na jednotnou PS12 hoštických hasičů.
Vlivem počtu pokusů se kolem základen postupně vytvořil bahnitý mokrý terén, který prověřil všechna družstva. Tedy i naše starší. Tito se s tím však popasovali na výtečnou, v lepším pokusu dosáhli času 18,47. Sestřih pokusů je natočen a je zde. Po odběhnutí posledního staršího týmu tento čas nikdo jiný nepřekonal a starší se tak dostali na první místo.
S mokrým terénem se úspěšně poprala šestice mladších v dresech SDH Poříčí. Ti lepším pokusem ukončili útok za 18,33. Sestřih obou pokusů je Kájou natočen a je zde. Opět konkurenční mužstva se snažila něco s tímto časem udělat. Po odběhnutí posledního družstva to bylo jasné, po dlouhé době se podařil vzhledem k nabitým družstvům Strakonicka ceněný poříčský doublík.
Jak soutěžně příští týden? Dětská družstva míří na druhé kolo dětské ligy do Vacova. Prakticky po skončení soutěže bude probíhat akce s názvem „návrat na Lipno po letech“, letošní dětské soustředění proběhne na známém místě. Půlka dospělých, které si pamatují soustředění na Lipně ze svých dětských let, jede dělat dozor. Z tohoto důvodu a také z toho, že už Tomáš má natankovaný, promazaný kombajn a vyrazí co nevidět do „boje o zrno“, dospělá družstva si i přes soutěž v Mladějovicích dají přestávku. O to víc hladoví a odpočatí se vrhnou do červencových soutěží, držte tedy palečky. [M]
Okrsková soutěž Katovice 2019
V přesunutém termínu 15. června 2019 tradiční okrskovou soutěž si pro tentokrát vzali na bedra hasiči z Katovic. Na svém cvičišti tak přivítali 11 družstev v počtu tří ženských, tří veteránských a pěti mužských týmů. Na tomto okrskovém snažení nechybělo ani Poříčí.
Tři družstva z naší hasičárny zamířila za loňskou obhajobou. Jako první na dráhu nastoupily holky. Tyto řešily hned v zárodku patálii s obsazením postů, i třeba i pro poruchu auta. Nakonec přijela z Poříčí narychlo povolaná Danuška Poislů, která suprově zvládla hadici B a na proud nám byla zapůjčena místní hasička. Jelikož nejlepší trénink je soutěž, tak v tomto duchu svou velkou premiéru na koši zvládla Adéla Sedláčků, která po dvou trénincích zvládla svou roli s bravurou. Holky hezky nalily a nakonec z toho byl čas lehce nad 26 vteřin. Video je zde, od Káji zde a první obhajoba byla na světě.
Jako druzí nastoupili na základnu poříčští veteráni s úseku Chaloupky, a to v počtu šesti členů. Bohužel Pavla Petrlíků a další potencionální posily na roztažení hadice B trápily zdravotní potíže, pracovní důvody atd. Proto se vyzkoušela tréninková možnost běžet v šesti. S rozdělovačem jsem se posunul před mašinu a po spojení rozdělovače jsem zapojil hadici B do stříkačky. V tréninku nám to docela vycházelo a výsledné časy byly kolem 27 vteřin. Kvůli kratšímu rozběhu na mě museli oba Kájové počkat, ale nakonec to vyšlo i při ostrém závodu. Byl z toho čas kolem 41 vteřin, video je zde, od Káji zde a druhá obhajoba byla na světě.
Třetí obhajobu měli v plánu muži, za které nastoupil patnáctiletý benjamínek Víťa Houška. Šikovný kluk s talentem od Pána Boha a cepovaný již od dětských kategorií, prostě hotový hasič. Bohužel si vybral nováčkovskou daň a někde v půlce trati zakopl. Pobral hadice a prodral se k terčům. Vzápětí však začala kuckat stříkačka, která v danou chvíli nás taky nepodržela, patrně pro špatnou směs benzínu. Nakonec bylo dosaženo času 61 vteřin. Video je zde, od Káji zde. Výsledkem je až čtvrté místo. Tímto také skončila naše série vítězných okrskových pokusů.  Ale každý konec série znamená začátek nové. Takže jsme nad tím mávli rukou. Víťo, nemusí Tě mrzet tvé zakopnutí, to se stává, příště bude líp.
Já tak nerad hodnotím organizaci soutěže, no, tady jsem měl problém. Po dvaceti letech běhání v hasičských soutěžích od Klatov po Lipno jsem měl tu čest poznat krásné soutěže, dobře uspořádané, ale také ty horší. Po dlouhém přemýšlení to nechám být, nebudu nic hodnotit. Každý si udělal obrázek sám.
Vložený běh přes překážky ovládlo Poříčí ve všech směrech, vyhrál Pavel před velitelem Fidem a v holkách Ráďa.
Samozřejmě se fotilo a fotky jsou zde.
Pokračujeme ve vyhlašování ankety „hasič víkendu“. Tady je to taky jednoznačné a v tomto víkendu bych vyhlásil hasiče dva, když původně měli býti tři. Jsou to naše „surové diamanty“ – Víťa s Adélou – teď už jenom brousit. Oba se snažili týmu pomoci, v duchu výroku legendárního trenéra hokejistů Ivana Hlinky „ se z toho hlavně nepos…at“. Oba dokázali, že byli a budou platnými členy soutěžních sestav. Adéla zvládla nervozitu a tlak, s Víťou i přes zakopnutí počítáme dál. Jenom mě mrzí, že jsme pro Víťu ten pohár nevyhráli. Byla by to taková hezká tečka.
No nic, za týden valíme do Litochovic na další kolo okresního klání, třeba začne úspěšná série na okresních soutěžích. Děti v neděli poté míří na tradiční předprázdninové klání do Hoštic. Nikdy nepodceňujte Poříčí, my jedeme dál. [M]
Hasičské soutěžení 8. června
Tak už to začalo všem. Vedle dětí se na svou soutěž těšili ti dospělí, co mají hasičinu v srdci a srdce v hasičině. Spoustu soutěžních pokusů tak přinesla sobota 8. června.
Prakticky ve stejný moment odjela dětská družstva a družstvo mužů na soutěže. Dětské družstva mířila na první kolo letošního ročníku ŠHL do Dřešína, kde pro ně místní požárníci nachystali tradičně výbornou soutěž za účasti více než 30 družstev. Na místě zjistili, že vedle šumavské hasičské ligy se dá přihlásit i do okresního poháru. Samozřejmě tak učinili a díky tomu mohlo každé družstvo absolvovat 4 pokusy.
Mladší bojovali i v pěti, následně v šesti. Výkon odpovídal představám. Nakonec zle zatápěli suverénnímu Dřešínu. Útok prakticky bez chybek přinesl čas 17,39 což v ligové konkurenci přineslo skvělé druhé místo. V rámci okresního kola z tohoto setinkového a desetinkového souboje bylo místo páté za čas 22,76. Video je ze všech pokusů natočeno a je zde.
Starší jsou sehranější, proto také mohli myslet výše. Bohužel dřešínská setinková loterie hrála v jejich neprospěch. O tři setinky sekundy zůstali poraženi za 15,63 na místě čtvrtém. Bohužel v rámci okresu starší předvedli čas 19,85, což stačilo v okresní konkurenci na místo páté. Video starších je natočeno a je zde.

Prakticky ve stejnou dobu mířilo družstvo mužů na Okresní kolo v požárním sportu do Strakonic. Muselo časně, prezentace celého družstva probíhala od 7 hodin. Po prezentaci je čekal nástup, na něm dalších 6 soupeřů a poté začalo okresní kolo. Bohužel štafetu 4 x 100 metrů se nepodařilo řádně dokončit pro rozepnuté hadice na třetím úseku. Tudíž N. Na stovky museli jít čtyři skákači a ti nakonec obstáli se ctí. I když Ondra s Vojtou uzavírali startovní pole platných časů svými 30 vteřinovými časy. Uprostřed startovního pole také vedle sebe nakonec zůstali zbylí dva Tomáš s Pavlem. Tom to zvládl za 24,71 a Pavel se zlepšil na 25,34.
Na útoky jsme museli napsat savičandu Báru Kubešů, která svou roli zvládla se ctí. První útok na jednotnou stříkačku FOX proběhl skoro bez chybek, akorát jsem na rozdělovači přišlápl hadici pravého proudu. Ale nakonec vše bylo roztaženo a nástřikové terče naplněny v čase lehce přes 35 vteřin. Video prvního pokusu je natočeno a je zde.
Druhým pokusem, který proběhl už bez nějakých větších chybek, se tento čas podařilo vylepšit na cca. 32 vteřin. Video druhého pokusu je natočeno a je zde. Suma sumárum – z celého okresního kola skončili muži na pátém místě ze sedmi. Útoky se počítali zvlášť i pro pohár starostky OSH a zde mužské družstvo skončilo šesté z devíti účastníků.
Na pohár starostky OSH dorazilo vzápětí i ženské družstvo. Jako nejlepší nakonec vyrazilo do posledního pokusu v celém startovním poli. Bohužel stříkačka z Novosedel moc vody nepobrala, Bára musela znovu nalít. Nakonec voda došla k terčům a nastalo období dlouhého omývání terčů. Pravdou je, že jednotné proudnice dost rozstřikovaly. Nakonec se terče rozsvítily ale v čase za minutou, cca. 61 vteřin. Bylo z toho místo osmé z devíti účastnic. Video je natočeno a je zde.
Mužské družstvo i s Bárou na savicích po skončení okresu vyrazilo do Dřešína, kde po dětech připravili výbornou dospělou soutěž. Jelikož Vojta už se duševně chystal na noční směnu, byl na místě půjčen šikovný košík Tomáš ze Štěchovic, kterému tímto velmi děkujeme. Když se vrátím k okresu, děkujeme hasičům ze Štěchovic, že místo nás vzali náhradní soutěžní PS12. Náš útok byl zahájen, mírně jsem škobrtl já a i Ondra na béčkách, ale pokus byl řádně dokončen v čase 22,67. V celkovém pořadí z toho bylo nakonec místo 7. Video je natočeno a je zde, zadní pohled od Jany Křížové z SDH Novosedly je zde. Celkový pocit z celého dne byl přesto výborný, od čtvrtého místa nás v Dřešíně dělilo pár desetinek. Fotky z celého dne v dospělých soutěžích jsou k mání zde.

Zároveň pokračuje tréninkové nadšení. Veteráni již v neděli ladili formu na blížící se okrsek, bohužel vinou zdravotních, rodinných a pracovních důvodů potencionálních posil poběží okrsek v šesti. Mužské i ženské družstvo zkouší nové posily. Do přípravy mužů se tak zapojili Bohouš „Boban“ Kubeš a Víťa Houška, dva patnáctiletí borci. Oba kluci jsou strašně šikovní, umí to s hadicemi. Jenom trošku zrychlit, což je otázku času,  a jistě se stanou výbornými posilami mužského družstva. Totéž se dá říci o nových posilách holek - Adéle s Johankou. Holky jsou to šikovné, snaží se a budou také výbornými posilami dívčího týmu.
Po víkendu bych byl pro to, aby se vyhlásil hasič víkendu. Myslím, že jednohlasně by to měla být Barča Kubešů. Za sobotu běžela čtyřikrát s třemi různými košaři, za muže a ženy, a vždy a spolehlivě posílala vodu na místo určení. V neděli poté trpělivě zaučovala na koši Adélu a zkoušeli tak hezky nalívat.


Z věcí obecních

V neděli 2. června proběhl tradiční dětský den. Ráno se začíná tradičním rybářským zápolením na rybníčku Na Ohradě. Účast byla po letech hojnější, své pruty nahodilo šestnáct dětských chytačů. Nakonec po dvou hodinách se udělal „sčot“ a vyšly z toho zajímavé pořadí. Vyhrál Vít Mareš, který nachytal přes 4 metry ryb. Druhý byl Honzík Rothbauer s víc jak 3 metry ryb. Na stupni vítězů je doplnil Pepa Hájků se skoro 2 metry ryb.
Odpoledne pokračoval dětský den soutěžemi a programem na hřišti. Děti si všechno užily, vyskákaly se na hradě a odcházely spokojené. [M]
Děti v na soutěži v Sousedovicích
Hasičská sezóna jede na plno a už druhou soutěž za sebou mají dětská družstva. Uplynulý víkend v sobotu 25. 5. vyrazila obě družstva Poříčí na tradiční soutěž pořádanou SDH Sousedovice. Z důvodu kolizního termínu s fotbalem se toto klání uskutečnilo v nedalekém Drachkově.
Bohužel pro obě družstva dopadly útoky smolně. Mladší se krásně rozběhli. Pak nastal dlouhý boj s hadem, malé béčkařce se nedařilo spojit hadici B se stříkačkou dlouho, hodně dlouho. A čas letěl jak splašený. Když už se to podařilo, voda byla na proudu v cuku letu. Ale čas výsledný byl 33,80. Místo jedné jedničky k ní přibila ještě jedna, a tak z toho nebylo lepší, než jedenácté místo. Nebyl bych smutný, to se stane i dospělým na soutěži. Video je natočeno a je  zde.
Útok bez nějakých větších chyb, ale trošku pomalejší, předvedli starší. Tohle chtělo býti trošičku rychlejší. Ale což se dá dělat. Útok to byl přeci jenom plynulý a skončil časem 22,01. Bohužel lepší než sedmé místo celkově z toho nebylo. Video je natočeno a je zde.
Děti bych přesto pochválil za výkon, nejsme přece orchestr, abychom furt vyhrávali. Lepší časy a jistě i umístění mohou přijít 8. června na lize v Dřešíně. Bohužel z personálních důvodu se nelze zúčastnit jarního kola hry Plamen ve Volyni dne 1. června.

Další velkou pochvalu si zaslouží natěšené družstvo veteránů z úseku Chaloupky, kterému po zimě už svrběly ruce. Rovněž se tak nadšeně vrhlo do tréninkového úsilí. Již absolvovalo dvě tréninkové jednotky, což činí 6-7 útoků. Dokončeny byly všechny, časy kolem 30 vteřin. Několikrát se dokonce podařilo dokončit v čase atakujících 28 vteřin.

Z věcích obecních
Maminky si oslavily řádně a krásně svůj svátek v neděli 12. května ve středobodě kulturního žití v obci – hostinci U Roubalů. Sem také zamířil v sobotu 25. května početný dav posluchačů, neb sem zamířila na přednášku „ liška pouště“, legenda Tatry a hlavně Dakaru, několikanásobný vítěz s Karlem Lopraisem. Prostě někdo, komu africké duny na Sahaře říkají: „pane“, navigátor Josef Kalina. Jeho poutavé vyprávění by mohlo trvat hodiny a hodiny i dny.
Otavský plamínek 2019

Úplně první útoky sezóny patří dětem. Jejich snažení tak otvírá již 12 let sezónu hasičských soutěží v požárním útoku pro všechny kategorie. V tradičním květnovém termínu totiž profíci z HZS Strakonice připraví svou dětskou soutěž, již zmíněný 12. ročník, od nepaměti nazýván Otavský plamínek. Letošní počet účastníků atakoval číslo 400 soutěžících, při 6 přípravkách, 21 mladších týmech a 20 starších, což je fakt asi okresní strop.
Letošní souboj o opravdu krásné ceny se uskutečnil v sobotu 4. 5. Bohužel nebo vzhledem k přírodě bohudík se však očekával mokrý ročník. Proto vše mělo spád a jelo se na dvě základny. Čekání na svůj pokus si mohly děti zkrátit u dalších složek integrovaného systému nebo u stanoviště strakonických vojáků, BESIPu apod.  Celý program tradičně zahajují mažoretky Otavanky.
Mezi družstva prakticky od samého počátku patří další generace poříčských hasičů, rozdělených na družstvo mladších a starších. Mladší, kterých se k soutěži dostavilo pět, zaslouží absolutorium. Jakožto šestý tým startovního pořadí i v pěti prohnali pořádný kus soupeřů a pěknou řádku jich nechali za sebou. Košař na mokrém koberci sice podklouzl, ale pak zvládl koš s bravurou. Ze začátku však nebyl v hadicích tlak pro mírnou patálii na kohoutu na mašině. Vodu se podařilo dostat do nástřikových terčů v čase 33,65. Nakonec z toho bylo příjemné překvapení v podobě 5. místa. Video je opět natočeno a je zde.
To starší jsou již sehranější, což je dobře. I pro ně samé. A to si ještě při přípravě mohli dovolit nechat dopadnut na plochu strakonické paragány. Pak již dvanáctý útok startovního pořadí byl rozběhnut a proběhl prakticky bez chybek. Nalití proběhlo bez chyb a strojník Pepa hnal vodu „za patami“ proudařům. Být to sklopné terče, byl by to útok tak za 16 vteřin. Nástřikové terče se však chvilku nechaly přemlouvat, nechaly časomíru lehce přesáhnout 20. vteřin, přesně 20,56. Bylo z toho průběžné vedení ve starší kategorii a čekalo se jednak na déšť a jednak na to, kdo se pokusí náš tým starších sesadit. Nakonec do toho šla Volyně, šlapala fest ale přeci jenom byla o tu vteřinku horší. Není moc družstev, kterým se povede obhájit loňská vítězství. Naši starší se tak zapsali do historie Otavského plamínku. Video včetně porcování „medvěda“ je natočeno a je zde.
Pak vše zkrápěl májový deštík, vyhlášení bylo zrušeno, ergo musel vedoucí Petr dojet pro ceny na útvar. A následné dělení cen proběhlo pro změnu pod domácí střechou.
Začátek hasičské sezóny na Strakonicku si nenechali ujít i zástupci sedmé velmoci. Proto o soutěži referoval na svých stránkách Strakonický deník, odkaz je zde. Rovněž týdeník Strakonicko nechyběl na této akci a článek včetně fotek je pro změnu zde.
Děti svou soutěžní premiéru mají úspěšně za sebou. Po pilném tréninku se snad představí v sobotu 25.5.2019 na tradiční soutěži v Sousedovicích. O týden později je  čeká jarní kolo hry Plamen ve Volyni, 8. června už pak začne šumavská liga dětí na soutěžní premiéře v Dřešíně. Dospělí si ještě chvíli potrénují, okrsek byl přesunut na 15. června a jakožto první je čeká o týden dříve okresní kolo ve Strakonicích.

 

Ve středu 8. května, to už počasí dovolilo, se uskutečnilo pravidelné a tradiční zahájení cyklistické sezóny v Poříčí. Přes 30 cyklistů různého věku se vydalo oslavit svátek osvobození cyklovýletem po okolí. Nejprve je třeba však položit věnce u pamětních desek v Horním Poříčí a poté vyrazit odečítat první metry nové kolové sezóny. Naprostá většina kólistů volila trasu přes Lhotu na Mnichov, poté na Krty a přes Střelu na sběrné místo do kempu Katovice. Zde je tak třeba doplnit kalorie, nutné na cestu do Poříčí. Zde už čekal starosta Petr s voňavými buřtíky. Tímto byla tato krásná akce, která proběhla v rozkvetlém jaru, pomalu ukončena. Video je natočeno a je zde. Mnoho šťastných kilometrů vám všem. [M]

| 1-5 | následující | Celkem 129 čl. (26 str.)