Oficiální internetové stránky obce
Horní Poříčí

Obec Horní Poříčí

Dolní Poříčí 100

Horní Poříčí

386 01 Strakonice

E-mail: obec@horniporici.cz

 

IČ: 00477133
Dat. schránka: mb4b63i

Úřední hodiny:
Pondělí 19.00 - 21.00


Starosta:

Petr Pešek

Mobil: 606 591 946

E-mail: starosta@horniporici.cz


Místostarosta:
Václav Křešnička

Mobil: 602 446 429

E-mail:

mistostarosta@horniporici.cz


Zastupitelstvo:
Tomáš Slavíček
Karel Houška

Pavel Petrlík
Miroslav Kozák
Pavel Vašek

E-mail:

zastupitelstvo@horniporici.cz


Účetní:
Ing. Marie Velková

E-mail: ucetni@horniporici.cz

 

Další kontakty:

Náměty občanů:

E-mail: namety@horniporici.cz

 

Zasílání informací a sběr archivních materiálů:

E-mail: info@horniporici.cz

 


Podzimní kolo hry Plamen
Tak poslední soutěžní klání tohoto roku bylo tradiční podzimní kolo hry Plamen 2018/19 v sobotu 13. října. Resp. se tím pomalu nastiňuje sezóna příští. Dětské kolektivy po sobotním raníčku vyrazily do Hajan. Samozřejmě ne pokračovat ve sladkém chrupkání v peřinách, ale do obce Hajany u Blatné.
Podzimní kolo nepatří po pravdě mezi naše aktivity, ve kterých bychom sbírali vavříny jak po běžícím pásu. Takže jakékoliv umístění kolem desátého místa se bere, že je to ok. I když je pravdou to, že se děti fakt snažily odvést maximum. Velký dík o nahuštění vědomostí do hlav dětí patří tak Radce Petranové, levému brku ženského družstva, která ze svého mateřského SDH Malý Bor má obšírné znalosti a vědomosti o tom, co na Plamenu dělat, jak a kterak to zvládnout.
A to ještě mladší fasovali číslo jedna, jak pro ZPV, tak i pro štafetu požárních dvojic. Takže jako první vyrazili poznávat krásu okolí obce Hajany. Za nějakých 30 minut byli zpátky, resp. 30,56. Pět stanovišť úspěšně za sebou. Kupodivu nebyl největší problém se vzduchovkami, špalíky popadaly skoro všechny. Akorát mladší popletli uzle, dvanáct trestných. Celkem dostali 14 trestných minut a jejich výsledný čas závodu 44,56. Umístění ze závodu ZPV bylo příjemné páté místo.
Součástí podzimního kola je rovněž disciplína štafeta požárních dvojic. Pár chybek se objevilo při roztažení a smotání hadice, jinak si při videu myslím, že dobrý. Celkový čas mladších činil 112,19 včetně deseti trestných bodů.  Celkové místo v této disciplíně bylo desáté.
Sakumprásk v součtu bodů z obou disciplín z podzimního kola hry plamen přineslo opravdu výtečné sedmé místo.
Starší pro změnu fasovali na závod jedničky dvě. Tudíž v mezidobí čekání na rozběh své kategorie začali disciplínou štafeta požárních dvojic. Dali to docela rychle, bez žádných prodlev a hlavně trestných bodů v čase 76,31. V souboji setin a desetin bylo osm starších hlídek rychlejší. Starší mohli klidně skončit třeba třetí, ale nevadí.
Pak se v klidu připravili na běh ZPV. Vyběhli a v čase 36,20 byli zpět. Někde čekali a to dalo skoro deset minut. Čistý čas 26,41, k tomu však dostali 18 trestných minut, kdy své trestňáky rozložili plynule na skoro všechna stanoviště. Celkový čas tak činil 44,41. V této disciplíně obsadili nakonec místo dvanácté. Starší tak nakonec po celém sluncem zalitém dni v Hajanech obsadili konečné desáté místo.
Souhrnné video je natočeno a je zde.
A tímto skončilo veškeré to letošní soutěžní snažení ve všech kategoriích. Snad to byl úspěšný ročník 2018.  [M]
Závěrečný boj dětí
Děti mají za sebou poslední letošní soutěž v požárním útoku. Do areálu zámeckého parku v obci Žihobce v sobotu 22.9 tak míří spolu s našimi družstvy dalších deset mladších a pět starších, dvě přípravky nevyjímaje.
Podzim udeřil plnou silou a v sychravém dopoledni se čekaly zajímavé časy. Zatímco hegemonie dřešínských družstev pokračovala i v Žihobcích, kdy si obě již před tím rozdělila titul mistra a vicemistra mladší kategorie, o třetí celkově byl boj. Nepatrný bodový náskok drželi naši mladší. Na řadu ve své kategorii šli jako poslední startující. Dobře tak věděli, jaký čas musí dosáhnout, znali okolnosti útoků svých soupeřů. Nakonec dokázali předvést čas 18,95,  a to stačilo na místo páté. Video je natočeno a je zde. Dotírající soupeři se pohybovali těsně před nebo za naším družstvem. Tím pádem se mladším podařilo udržet kýžené celkové třetí místo.
Starší měli o trošku lehčí konkurenci. Nicméně také hodlali zamíchat celkovým pořadí. Poslední pokus celé sezóny patřil jim. Krásný útok bez výrazných chyb v dokončeném čase 16,80 jim nakonec přinesl bronzový pohár. Video je natočeno a je zde. Naši starší tak okupují  čtvrté místo celkově. Jinak celkovým vítězem starší kategorie se staly sousední Střelské Hoštice, pomohlo jim k tomu i vítězství v Žihobcích. Sportovně gratulujeme k tomuto úspěchu.
V Žihobcích bylo rovněž vyhlášení a jeho průběh je natočen na tomto videu zde. Dětská sezóna tak skončila úspěšně. Zanedlouho to začne znovu, před zimním hasičským spánkem se ještě objeví družstva děti na podzimním kole hry Plamen.

Starší a odrostlí to již mají za sebou. Náš vyslanec Vojta se tak přes zkratky, rozkopané cesty a objížky dostal v pátek 14. září do Čejetic na celkové vyhlášení okresu. Zde přebral brambory a jiné ceny za celkové deváté místo mužů. Ženy skončily nakonec na místě sedmém. O týden později v pátek 21.9 proběhla tradiční „rozlučka“ s celou sezónou v boudě na fotbalovém hřišti. Tato trvala do ranního kuropění. Budeme si přát, aby příští rok byl mnohem lepší než ten letošní. Budeme se snažit odčinit těch pět neplatných pokusů z letošního závěru sezóny.

Z věcí obecních
V neděli 16.9 bylo slavnostně otevřeno nové dětské hřišťátko u rybníčka Na ohradě. Nedočkavá drobotina po utržení pásky vtrhla na hřiště, aby vyzkoušela nové prolézačky, nové houpačky a další herní prvky. Hřiště bude určitě pravidelně využíváno. Video z otevření je zde.
Na prostranství u hřiště přijeli na pozvání v pátek 21.9 tři mistři dřevosochaři. Z bukových polen pak tvořili, řezali a brousili zajímavá díla. Každý dle libosti se jim mohl dívat pod ruce.  V neděli bylo hotovo a vodník, dáma s perlou a rýžovník zlata tam stáli jako živé. Obec nyní řeší nerudovskou otázku, kam s tím, kdepak by to bylo možné umístit… [M]
Čestice 2018
V dalším týdnu a hlavně hasičském víkendu dospělá družstva s personálních důvodů vzdala účast na dospělé soutěži na PS 12 ve Strakonicích a tím pro ně vlastně skončila sezóna. Dětská družstva však jedou dál. V sobotu 1. září, než začne škola, na ně čekal prestižní Memoriál p. Roučeho v Česticích.
K odjezdu se dostavila obě družstva, i když mladší jenom ve čtyřech. Nicméně do Čestic dorazili a tréňa Petr vyvinul veliké úsilí, aby mu někdo půjčil pátý článek do povoleného počtu. Příroda však to, co nebylo prakticky celé léto, se snaží nacpat do čtyř dnů, proto dětská družstva v Česticích přivítal pošumavský houbový, vydatný deštík. Tím pádem se soutěž smrskla na jeden pokus, ale to měli všichni stejné.
Mladší v pěti kusech předvedli vzhledem k počtu standartní a pěkný útok. Ambice zůstaly tentokráte doma, ale i tak to bylo příjemné překvapení v podobě 7. místa za čas 23,39, přičemž první proud trefil v 20,56. Konec dobrý, všechno dobré. Video o je natočeno a je zde.
Starší se na základně potkali s jednotnou stříkačkou Fox. Pod teplou bundou začala pečlivá příprava základny, ono není nic příjemného, když prší na záda. Navzdory dešti útok probíhal prakticky bez chyby. Voda byla nalita do Foxe a putovala k terčům. Terče byly sestříknuty prakticky najednou. První v 18,69, druhý v 18,96. Počítá se ten druhý, samozřejmě. Nakonec starší pršelo štěstíčko, když o pouhé tři desetinky skončili na výborném druhém místě. Video je natočeno a je zde.
Poslední soutěží budou za tři týdny Žihobce, kde budou k mání poslední body na lize pro toto složení družstev. Pak bude zase Plamen a začne to nanovo. Ještě se vrátím do Dolan na předchozí soutěž dětské ligy, byla totiž nalezena natočená videa našich družstev, mladší jsou tedy zde třetím časem dne a starší druhý bronzík pro změnu zde.

Déšť ovlivnil i dvě akce v Poříčí. První byla páteční akce s názvem Loučení s létem na horním jezu, kde si  „štamgasti“ sezónního stánku schovali s pivkem a něčím z grilu pod stan. Druhé bylo nedělní loučení s prázdninami s pečenými buřty, které se pro děti konalo na hřišti při fotbalové premiéře týmu B. Bohužel počasí zejména na druhé akci výrazně ovlivnilo (ne)účast. [M]
3x bronz a nic
Tak se to pomalu nachyluje postupně ke konci hasičské sezóny. Poslední sobotu v srpnu se opět všechny soutěžní družstva zapojila do požárních soutěží.
O dětech čerpám informace od Petra, když jsme si předávali káru. Dorazilo šest mladších a šest starších družstev do dolanské arény. V mladších vyhrál Dřešín před druhým týmem Dřešína. Tím pádem letos vyhrál celkově na plné čáře. Naši mladší časem lehce přes 18 vteřin zakončili tuto soutěž na výtečném třetím místě. První bronz byl na světě.
O ten druhý se posléze postarali starší, kteří předvedli čas cca. 17,50. Nakonec vítězí  Hoštice, které bojují a přikládají skvělou náplast na zlomenou ruku svého kamaráda. Dostávají se tím do čela, poslední kolo v Žihobcích bude opět zajímavé do poslední kapky vody.

Dospělí mezi tím balí velké hadice a valí na poslední bodovanou soutěž do Rovné. Na konec sezóny tam dorazí dalších 13 týmů mužů, sedm konkurenčních dívčích družstev a asi šest veteránských. Specifikum této soutěže je to, že jako první vyrážejí do útoku holky. My čekáme na Elišku a Kačku, která i o sobotě se snaží pracovat.  Další posilou je šikovná proudařka Barča, původem z Litochovic, ale v našem dresu. Její mateřské družstvo se tentokráte nedostavilo. Lída mezitím se snaží pomoct Cehnicím na trojáku, hned v úvodu však zakopává a poté jí hned strojnice zaplní hadice vodou. I přesto Cehnice statečně svůj útok dokončí, to jen na okraj.
Holky jako poslední dívčí družstvo si připravuje na základnu hadice. Dráha v Rovné nabízí docela dobré rychlé časy, třeba by se mohlo zase podařit. A ono jo, podaří se náramně. Holky tam švihnou útok jak z partesu, všechno klapne. Když se po skončení otočíme na časomíru, nevěříme vlastním očím. Holky si daly novou laťku k překonání 21,99!! Do třetice všeho dobrého, třetí sobotní bronz je na světě. Zajímavou náhodou je to, že je na stupních vítězů doplňují druhé Štěchovice a první Novosedly, ergo družstva žijících od sebe nějakých 5 kilometrů. Video holek je natočeno a je zde.
O čtvrtý bronz v sobotu se snaží muži. Z důvodu absence Pavla na pravém proudu nám pomohla šikovná rychlonožka z Rovné. Na medaili bylo, to ano. Ale nedosahujeme na něj. Plechyho nalevo potká nějaká patálie, Ondra mu běží na pomoc. Nakonec podá Plechymu proudnici z hadicí, aby mohl dokončit. To, že mu podal proudnici, je však nesprávný úkon, načež za to dostáváme přísné N, prakticky páté v řadě. Video je natočeno a je zde.
No co na to říct dál, srpen se nám krutě nepovedl a mužské družstvo se propadlo někam k desáté pozici celkově. U holek je třikrát škoda, že se nesešly častěji. I tak pro letošek se staly nejlepším družstvem pod hlavičkou SDH Poříčí. Z patnáctkovou stříkačkou byly postrachem dívčí kategorie, předčily týmy s mnohem silnějšími stroji. Troufám si tvrdit, že byly i vínovo-černým koněm letošního ročníku.
Na Rovné se fotilo a fotky jsou zde. O soutěži informovala i redaktorka Strakonicka, která – nevím proč – vynechala ve svém internetovém článku 3. tým žen, odkaz včetně fotek je zde. To autor článku na stránkách strakonického deníku tam holky aspoň zmínil a několikrát vyfotil, odkaz je zde.
Jestli se pojede příští týden do Strakonic na PS 12, je ve hvězdách.  I když holky by asi mohly jet, určitě by byly vysoko. Děti tak jistě vyrazí na Roučeho memoriál do Čestic v rámci okresu. Tímto patrně skončí podstatná část hasičské sezóny. [M]
Domácí dětská soutěž 2018
Tak po roce opět na nás čekala dětská soutěž. Rada dětské ligy nám opět přiklepla pořadatelství soutěže, zařazené do letošního ročníku 2018. V sobotu 18. srpna jsme tak pořádali již páté kolo ze sedmi. Cestu na poříčské fotbalové hřiště nakonec našlo dvanáct soutěžních týmů ze Strakonicka i Prachaticka.
Všechna organizace začala dávno před sobotou a vyvrcholila v pátek stavbou stanů a rozměřením dráhy. Mladší měli ve své kategorii pět dalších soupeřů. Klobouk dolů před nimi. Na startovní čáru přišla čtveřice hrdinů v poříčských dresech, doplněná o pátý článek, holčičku z Hoštic. Prvním pokusem tato pětice statečných předvedla výborný útok. Terče z Němčic srazila v čase 19,81. Druhým pokusem své snažení ještě vylepšila na konečných 18,72. Souhrnné video obou pokusů je zde. Bohužel v nadupané konkurenci obou týmů Dřešína a sousedních Hoštic nakonec z toho bylo místo čtvrté. Těsně před Benešovou Horou a šestým Budilovem.
Starším taky přijela pětičlenná konkurence. Prvním pokusem překvapili možná i sebe. Všechno do sebe tak nějak rychle zapadlo, všechno se rychle spojilo a terče se rozsvítily v 15,42. Ostatní týmy včetně favoritů z Dolan a Vacova tento čas prvními pokusy nepřekonaly. Druhými pokusy se s tím snažili ostatní něco udělat. Domácí svým druhým pokusem dali 17,93, což nebyl lepší čas. Souhrnné video obou pokusů je zde. Po útoku 4 týmu ze šesti bylo zřejmé, že starší Poříčí zůstane na bedně. Posledním pokusem celé soutěže tým z Dolan nezvládl svou roli favorita a domácí tak věděli, že zlatý pohár po dlouhé době bude jejich. Na tomto místě patří dík i chlapci z Hoštic na rozdělovači, který na umístění má velký podíl.
Trošku se fotilo a fotky jsou tedy zde. Rovněž je napsán článek pro ligový web a odkaz na něj je zde.
Bohužel stínem soutěže je zranění hoštického strojníka ve starší kategorii, který v prvním pokusu podklouzl, upadl a zlomil si ruku. Musela k nám přijet záchranná služba, aby hocha převezla do nemocnice. Hocha pak vyprovázel potlesk ostatních soutěžících i diváků. Nakonec putoval až na chirurgii do Písku. Velmi nás zranění hocha mrzí, přejeme mu brzké uzdravení. Snad se navrátí k hasičskému sportu a dosáhne spousty úspěchů s hasiči z Hoštic.
Jinak si myslím, že jsme to zvládli. Limča zdarma tekla proudem, soutěžící chválili i výborné párky a klobásy. Vacovské družstvo se dokonce šlo svlažit na řeku. Své úžasné představení předvedla již legendární dvojička ve složení: komentátor Míra Molitor z SDH Vacov a DJ. Václav Pavlovič, který k tomu přispěl hudební složkou.
Věříme tak, že nám rada svěří soutěž i v dalším roce 2019, patrně v podobném termínu. Dík všem rozhodčím, zapisovatelům a lidem vydávající občerstvení a všem, kdo se staral o to, aby soutěž měla kvalitu a spád. [M]
| 1-5 | následující | Celkem 120 čl. (24 str.)