Oficiální internetové stránky obce
Horní Poříčí

Obec Horní Poříčí

Dolní Poříčí 100

386 01 Horní Poříčí

E-mail: obec@horniporici.cz

 

IČ: 00477133
Dat. schránka: mb4b63i

Úřední hodiny:
Pondělí 19.00 - 21.00


Starosta:

Petr Pešek

Mobil: 606 591 946

E-mail: starosta@horniporici.cz


Místostarosta:
Václav Křešnička

Mobil: 602 446 429

E-mail:

mistostarosta@horniporici.cz


Zastupitelstvo:
Tomáš Slavíček
Karel Houška

Pavel Petrlík
Miroslav Kozák
Pavel Vašek

E-mail:

zastupitelstvo@horniporici.cz


Účetní:
Ing. Marie Velková

E-mail: ucetni@horniporici.cz

 

Další kontakty:

Náměty občanů:

E-mail: namety@horniporici.cz

 

Zasílání informací a sběr archivních materiálů:

E-mail: info@horniporici.cz

 


Podzimní kolo hry Plamen 2019-2020
Nikdy nekončící hasičský koloběh má další pokračování. Ještě než hasiči zazimují techniku, zapijí sezónu a připraví se na svou úlohu na společensko-kulturně-brigádnickém poli, začala hned sezóna další, resp. byla nakousnuta a naznačena její část. Dětská družstva ještě musela vyrazit na podzimní kolo hry Plamen. V sobotu 5. října po pečlivém tréninku disciplín vyrazila do Chlumu u Blatné. Zde je čekala tradiční skvadra soupeřů a deštivé, větrné a jinak „hnusné“ počasí, při kterém by ani onoho příslovečného psa ven nevyhnal. Však se naše děti zahřívaly cvičením „prostocviků“ a teplým čajem, který organizátoři z Chlumu samozřejmě uvařili.
Mladší vyběhli se sedmičkou na zádech do mokrého terénu kolem Chlumu v rámci závodu požárnické všestrannosti. Zde je čekala tradiční střelba, základy první pomoci, topografie, uzly apod. Bohužel zatím nejsou známy dle webu okresní rady mládeže podrobné výsledky této disciplíny, tudíž nelze odhadnout počet trestných bodů za jednotlivé úseky. Totéž se dá říct o druhé podzimní disciplíně – štafetě požárních dvojic. Co se nakonec ví, jsou celkové výsledky  - mladší po podzimním kole obsadili víc než solidní šesté místo. Takže těch trestňáků nebylo tolik. A výsledek je supr.
Stejné disciplíny ve stejném počasí absolvoval i nově složený tým starších. Ti pro změnu vyběhli do větru s číslem 24. Opět nevíme dle webu ORM, jaké trestné body a kde naši starší obdrželi. Ale asi jich bylo za obě disciplíny trošku více než u mladších. Jednu jsem postřehl při rozběhu disciplíny štafeta požárních dvojic, kdy velitel družstva nesmyslně oběhl oba požární hydranty. V součtu času a trestních bodů z toho bylo také velmi slušné desáté místo po podzimu.
Jak již bylo řečeno, video je natočeno a je tady. Za kamerou se snažil výtečně mladý Víťa Houška, který zastoupil tradičního kameramana všeho hasičského a obecního – taťku Káju. O podzimním kole krátce referovala tištěná i internetová verze týdeníku Strakonicko a tato reportáž je zde.
Tímto končí tento hasičský rok pro všechny kategorie a těšíme se již na rok příští. Držte hasičům palce i nadále. [M]
Zakončení sezóny v Žihobcích
Již v tradičním počinem v podání žihobeckých hasičů byl úspěšně zakončen letošní ročník dětské šumavské hasičské ligy. V chladném ránu, které však přineslo následně prosluněný 21. den měsíce září vyrazila za posledními body i obě družstva SDH Poříčí.
Mladší kategorie byla před tímto závodem prakticky rozhodnutá. Divoké matematické teorie mohly hovořit o tom, že Benešovka by musela vyhrát za splnění všech ostatních okolností a naši mladší by měli mít neplatný pokus, aby přišli o celkové třetí místo. Pravděpodobnost této varianty však byla tak daleko od reality, že se jí nikdo ani nezabýval. Naši mladší tak jeli dokončit se ctí soutěžní sezónu 2019. Nakonec z tohoto byl útok na „pohodu“, ukončen řádně v 19,70. V rámci žihobecké soutěže bezproblémové čtvrté místo. Video je natočeno a je samozřejmě zde. Co je hlavní, tak Poříčí i letos zůstane celkově na bedně a obsadí konečné třetí místo ročníku 2019 ziskem 37 bodů za druhým Vacovem a obhájcem vítězství z Dřešína.
Ve starší kategorii bylo vše otevřené do poslední kapky vody a pořád bylo o co hrát. Našich starších se však týkal souboj o celkové čtvrté místo s Budilovem. Tento souboj byl z naší strany až moc jednostranný. Budilov ukázal čas přes 18 vteřin. To naši předvedli v pravdě luxusní čas jenom těsně přesahující 15 vteřin, přesně 15,17. Video je natočeno a je zde. Co bylo hlavní, přineslo to starším, naposledy běhajícím v tomto složení, třetí místo ze žihobecké soutěže a potvrzení celkového výtečného 4. místa celkově. Sportovně je třeba uznat, že drtivým finišem a výbornou formou v celém ročníku obhájili své loňské vítězství sousedi ze Střelských Hoštic, kterým tímto gratulujeme k celkovému vítězství - video z vyhlášení je zde.
A tak je i dětská sezóna 2019 minulostí. Nicméně za chvíli začne podzimní kolo hry Plamen a začne to na novo. S dětskými léty strávenými u hasičů se rozloučili Víťa Houšků s Bobanem Kubešů. Oba dva se stanou výtečnými posilami mužského družstva. [M]
Z aktuálního hasičského dění

V posledních dvou prázdninových týdnech se uskutečnilo několik soutěží s účastí poříčských hasičských družstev. Jelikož jsem byl na dovolené, dostal jsem se k napsání až teď.
V sobotu 24. srpna vyrazily jako první do boje děti. Mířily na tradiční dětské ligové klání do Dolan do Čkyně. Starší kategorie předvedla zajímavě rozběhlý útok. Voda šla do hadic dost rychle, i proudaři byli na svých místech. Někdy se holt stane, že se člověk může přetrhnout, ale terč se ne a ne rozsvítit. A čas letí a letí. Než se zastavil, uteklo hodně vteřin. Nakonec časomíra ukazovala 20,61 a z pěti týmů ve starších na nás zbylo jenom to místo páté. Video je natočeno a je zde. Průběžně se dělí s Budilovem o dělené čtvrté místo. To mladší ve stejně početné konkurenci si počínali dost obstojně. I navzdory tomu, že si proudaři vlastně odtáhli rozdělovač sami. Nakonec zdárně dokončili v čase 19,59 a obsadili nakonec druhé místo za bezkonkurenčním Dřešínem. Video je natočeno a je zde. Celkově před poslední soutěží jsou na místě třetím s devítibodovým náskokem na Benešovu Horu. Druhý Vacov má však náskok deseti bodů.

Dospělé kategorie v době mé nepřítomnosti vyrazily na předposlední soutěž ročníku do Rovné. Moc informací jsem nezachytil. Samozřejmě bylo třeba nahradit absence mé a patrně i Vojty. Výsledkem bylo nakonec místo šesté za nějakých cca. 22. vteřin. O dívčím snažení toho vím ještě méně, dle tabulek na OSH skončily holky na místě pátém a získaly dalších šest bodů do celkového pořadí.

O týden později se na poslední soutěži ve Štěchovicích moc nedařilo a obě družstva získala neplatné pokusy. Co to znamená pro celkové pořadí v rámci okresu? Muži dle součtu výsledků mají 50 bodů a pravděpodobně obsadí konečné deváté místo. Holky nakonec odrazily útok Jehnědna a získají 64 bodů. A tímto se zařadí na konečné páté místo.

 

Děti vyráží na tradiční čestický memoriál p. Roučeho. Bohužel mladší se moc nesešli, tak posílili ostatní družstva. Starší se sešli a vyrazili dobýt nástřikové terče. Dobrý útok bez výraznějších chybek přinesl konečný čas 21,03. Video je natočeno a je zde. Nakonec z toho bylo ve výborné konkurenci druhé místo celkově.

Dospělá družstva tímto skončila letošní své hasičské snažení. Toto bude určitě řádně zapito na hasičské dokropné. Dětským družstvům zrušili soutěž v Jámě, a tak jim zbývá ještě jenom poslední soutěžní klání v tomto složení v zámeckém parku v Žihobcích. Ale byla to hezká sezóna, to se muší nechat. Tak lepší časy a lepší pokusy ať dorazí i příští rok.  [M]

Dospělí v Kestřanech
Po domácí soutěži si dospělí přeci jenom zabalili „vercajk“ a vyrazili na další kolo letošního okresu, tentokráte do Kestřan. Tamější požárníci a lídr okresu si na sobotu připravil výbornou soutěž. Před naším pokusem jsem si zaběhl ještě rozdělovač v rámci veteránské soutěže s veterány Štěchovic, časem cca 24 vteřin obsadili druhé místo.
Kvůli fotbalu nás umístili dopředu v rámci mužské kategorie. Na proudu nám opět pomohl Zdenda ze Štěchovic. Bohužel při rozběhnutí útoku jsem podivně krotil savici v kádi. Nalil jsem a vzývajícíc Boha, Alláha a Budhu, doufal jsem, že máme vodu. Mašina to nějak pobrala a vodu k terčům nějak dotlačila. Čas špatný 23,56, a já z něj taky. Video je díky Rádě natočeno a je zde. Když to řeknu blbě, po prvním pokusu mužů průběžné první místo. Dalo se čekat, že půjdeme ale dolů. Než jsem odjel připravovat rodinnou oslavu, byli jsme asi čtvrtí po šesti odběhnutých družstev. Nakonec jsem se dozvěděl, že s technikou a provedením disciplíny mělo problém více družstev a my tak skončili na pátém!! místě z devíti týmů.
Jak se nalejvá, předvedla tradičně skvělá Bára v ženské kategorii, která čítala osm ženských družstev. Holky díky tomu předvedly famózní útok, asi druhý nejrychlejší čas svého dosavadního snažení 22,11. To vše za vydatné pomoci Barči, která přijela s hasiči z Litochovic jenom kvůli tomu, aby mohla běžet s našimi holkami. A šikovné Janiny z Novosedel na rozdělovači. Klobouk dolů a děkujeme holky. Tímto si dovolím obě dvě zařadit do naší kategorie hasič víkendu, výjimečně to nebude nikdo z Poříčí. Bohužel video nebylo natočeno na můj foťák, již jsem byl pryč.
Holky byly dokonce chvíli druhé. Pak byl holkám ze Štěchovic uznán oprávněný protest a druhým pokusem zlepšili své snažení. Nevím, neviděl jsem, ale prý když dvě družstva udělají stejnou chybu a jedno dostane neplatný pokus a druhému je řádně počítán platný pokus, je něco špatně. Buď mají mít obě neplatné pokusy, nebo obě počítané. Asi bych protestoval taky na tomto místě. Fotbalově řečeno, je třeba jít tomu štěstíčku naproti, body jsou momentálně až na prvním místě. Bohužel tyhle čachry v honbě za posledními body tu soutěž kazí. A to si ani netroufám domýšlet, co se semele v Rovné… 
Holky teda skončily na skvělém třetím místě. Napadá mě taková „hříšná“ myšlenka. Což takhle být třetí celkově?? Nevím, jak to momentálně vypadá, ale myslím si, že už to není až tak vzdálené…* Ale stejně je super, že se v tomhle kousku Strakonicka rodí šikovné hasičky. Až tak, že holky (Poříčí, Novosedly, Štěchovice) žijící na 10 km čtverečních drtí zbytek okresu. Asi je to vodou, nebo vzduchem…
O soutěži referovala paní Krejčová z týdeníku Strakonicko a její odkaz je zde. Trošku se fotilo a pár fotek jsou tedy zde. Jinak příští týden je Rovná a pak dospělí končí na konci prázdnin ve Štěchovicích. Snad nám ještě stříkačka a proměnlivé složení hlavně mužů umožní tyto dvě soutěže zaběhnout. Děti se jistě chystají do Dolan na dětskou ligu a poté tradičně do Čestic. Holky, dejte to…!!!

*když jsem to psal v pondělí ráno, nevěděl jsem ještě aktuální výsledky. Aktuálně jsou holky páté, ztrácí s 58 body na třetí místo 23 bodů, na čtvrté místo celkově už jenom 12. Tak uvidíme  [M]
II. Poříčský hasičský den
Veškeré naše snažení směřovalo k sobotě 10. srpna. V ten den nám byla schválena radou dětské ligy dětská soutěž a odpoledne nám okresní sdružení přikleplo další kolo okresních bodovaných soutěží v dospělých kategoriích. Tudíž druhý poříčský hasičský den byl na světě.
Jako první se na hřiště dostavila dětská družstva v počtu dvanácti kusů. Počasí však začalo zlobit, mraky na obloze plné vody, hm, to nevěstilo nic dobrého. Nakonec se Sv. Petr rozhodl k tomu, že mimo přeháňky před nástupem nenechá děti zmoknout. Ono to letní nachlazení není nic moc.
Dorazila jediná přípravka, ta ze Střelských Hoštic. Po zásluze tedy zvítězila. Poříčí obsadilo zbývající dvě dětské kategorie. Mladší se nesešli kompletní, Petr musel doplnit tým dětmi z Hoštic. Tato sestava předvedla skoro stejné útoky, bez nějakých výraznějších chybek. Oba pokusy však byly nad dvacet vteřin. První za 20,76, druhý za 20,67. Video je natočeno a je zde. Při formě ostatních družstev z toho však bylo čtvrté místo ze šesti přítomných družstev. Vítězí favorit z Dřešína, před Střelskými Hošticemi a Vacovem, za námi skončila Benešova Hora a Čkyně.
Starší čekala kvalitní soutěž a kvalitní soupeři. Všechny lepší pokusy se vešly pod osmnáct vteřin. Starší předvedli pomalu na kapku vody totožné útoky. Jedna z posledních soutěží pro Víťu, než přejde do mužů, také nepřinesly nějaké výrazné hasičské chybky. Byly z toho časy 15,67 a 15,66. Medaile tentokrát visela blíže než u mladších. I tak z toho bylo podruhé čtvrté místo. Video pokusů je natočeno a je zde. Jinak vítězí Vacov, před Hošticemi a Dřešínem. Za naším týmem tak zůstal Budilov.
Moje maličkost pak referovala o soutěži na portále ŠHL, tento článek je zde. Rovněž se fotilo celý den, ale hlavně dětská soutěž. Fotky z celého dne jsou tedy zde.
V dospělé kategorii začali jako první domácí muži, se kterými si přišel znovu zaběhnout Martin Smejkal na levý proud. Útok byl rozběhnut docela dobře, akorát při nalití jsem nedocvakl savici řádně, musel jsem šroubovat na dvakrát. Nakonec vše bylo spojeno, ale stálo nás to pár vteřin čas. Výsledný čas tedy činil 23,57. Video jedno je zde, od Káji je zde. Celkově z toho bylo nakonec sedmé místo z 13 družstev.
Veteráni z úseku Chaloupky měli další čtyři soupeře. Dlužno dodat, nastoupili se slabší stříkačkou než ostatní družstva. Útok byl rozběhnut také dobře. Přišlo však mírné zdržení vzadu, voda tak mohla jít již nataženými hadicemi až k terčům. Nakonec z toho byl čas 38,46. Jelikož hasičům ze Štěchovic praskla hadice a Hoštice byli o kousíček horší, bylo z toho nakonec třetí místo a konečně první pohár zůstal doma. Video je natočeno a je zde.
Jako poslední z celé soutěže nastoupily holky, momentálně nejlepší tým pod hlavičkou SDH Poříčí. Na pravý proud si na celý den a následně i čestickou noc si dívčí skvadra půjčila šikovnou Barču z Litochovic, která si zaslouží od nás velké poděkování. Holky předvedly standartní útok. Jenže naše smutné levé brčko Radka si pak ještě dlouho vyčítala několika vteřinový prostřik, čas nakonec 24,48, místo páté ze sedmi. Radko, dobrý to je, nic si nevyčítej, kolikrát si nás zachránila (což se potvrdilo i v Česticích). Video je natočeno, je zde, od Káji zde
Jinak u nás vítězí v mužích Nové Kestřany, v ženách Novosedly a ve veteránech Černětice. Mimo počasí nás ke konci dětského kola začala zlobit časomíra, půjčená z Němčic, ale nakonec umožnila dětskou kategorii odběhat. Na dospělou soutěž již nasazena nebyla, rychlým telefonátem svou časomíru dovezli šikovní hasiči z Litochovic, kterým tímto velmi děkujeme za ochotu. Bohužel nebeská stavidla se spustila na dospělou část naplno a na většinu týmů ve startovním pořadí již pršelo. V nejprudším lijáku se uvažovalo o přerušení, ale nezdolní borci z Přechovic i Jehnědna svůj pokus v tomto počasí zaběhli. Bohužel asi všechno se spiklo proti nám, po ustávaní deště se porouchala hoštická tatra, která doplňovala druhou cisternu vodou. Druhá cisterna tak musela pro vodu, což přineslo zdržení. Po vyčerpání i této cisterny bylo nakonec dopouštění vyřešeno plovoucím čerpadlem, díky tomu se soutěž podařilo doběhat.
O soutěži krátce referovala internetová verze Strakonického deníku, odkaz je zde. Krátce přítomna byla i paní Maradová z týdeníku Strakonicko. Tištěná reportáž bude součástí některé z příštích vydání Strakonicka.
Asi jsme urazili hasičského pána Boha, ale ne všechno však ovlivnila vyšší moc. Přiznejme si, že leccos šlo udělat jistě jinak a lépe. Zapracujme pro příště na odstranění některých organizačních chybek a informačních šumů.
Na tomto místě bych poděkoval všem, kdo přiložil ruku k dílu a pomohl k organizaci celého dne. Velké poděkování pro komentátora Míru Molitora z SDH Vacov a DJ. Václava Pavloviče, který s námi strávil celý den. Opět to byl strop. Poděkování pro hasiče z Hoštic za dopravu vody a čerpání do kádě. Rovněž rozhodčí si zaslouží své poděkování. Poděkování rovněž směřuje do zmíněných Litochovic za půjčení dospělé časomíry i p. Bublíkovi z Němčic za půjčení časomíry pro dětská družstva.
Poděkoval bych všem soutěžícím družstvům za účast a za velkou trpělivost, kterou s námi při tom počasí, technických potížích a organizačních chybkách museli mít. Za ty organizační chybičky se moc omlouváme a pokusíme se je pro příště minimalizovat.

Po rychlém úklidu hřiště, aby se v neděli mohl hrát fotbal, vyrazila dospělá družstva ještě večer do Čestic na tradiční noční soutěž. Svou velkou premiéru si tak jistě užil Boban, další náš hasičský dorostenec. Bohužel vinou únavy z celého dne a z fotbalového utkání odřekl svou účast Vojta i na ruce zraněný béčkař Ondra. Vše vyřešeno tak, že nám opět pomohl šikovný dívčí „zadek“ Bára s Kačkou a já se posunul na béčka. Na řadu tak jdeme jako předposlední z celého pořadí mužů. Útok probíhal v pohodě, Boban, takříkajíc: „hozen do vody, plaval dost dobře“. Nakonec z toho byl čas 25,21 a pohodové šesté místo z dvanácti účastníků. Noční video je natočeno, a pokud něco uvidíte, tak je zde.
Holky se pak vrátily ke svým a za vydatné pomoci Barči z Litochovic rozběhly svůj útok v rámci dívčí kategorie. Opět luxusní voda, Bára s Kačkou nalívají líp, než leckteří chlapi. Jenže stříkačka začala střílet, z důvodu nefunkční svíčky. Stihne se to dokončit s naším „prdícím“ trojválcem? Ano, v čase 25,67. Video je natočeno a je zde. Průběžné třetí místo. Zbylá dvě družstva tento čas nedokázala překonat a tak holky na nástupu získávají pohár za třetí místo!!! Což je jejich čtvrtý letošní.
Za hasiče víkendu bych jmenoval celý organizační štáb domácí soutěže, který se navzdory všemu a všem snažil udělat maximum, aby soutěž se odběhala. Když přihlédnu k noci, za hasiče dne bych dal logicky Bobana, to je premiéra jako hrom.
Sezóna ještě nekončí, ale vrchol máme za sebou. Dospělí se patrně zúčastní dalšího kola v Nových Kestřanech a děti se začnou připravovat na Dolany a okresní Čestice. Poříčí jede na všech hasičských frontách. Jen tak dál. [M]
| 1-5 | následující | Celkem 139 čl. (28 str.)