Oficiální internetové stránky obce
Horní Poříčí

Obec Horní Poříčí

Dolní Poříčí 100

Horní Poříčí

386 01 Strakonice

Telefon/Fax: 383 399 750

E-mail: obec@horniporici.cz

 

IČ: 00477133
Dat. schránka: mb4b63i

Úřední hodiny:
Pondělí 19.00 - 21.00


Starosta:

Petr Pešek

Mobil: 606 591 946

E-mail: starosta@horniporici.cz


Místostarosta:
Štěpán Podskalský

Mobil: 721 754 487

E-mail:

mistostarosta@horniporici.cz


Zastupitelstvo:
Tomáš Slavíček
Václav Křešnička
Pavel Petrlík
Karel Houška
Pavel Vašek

E-mail:

zastupitelstvo@horniporici.cz


Účetní:
Ing. Marie Velková

E-mail: ucetni@horniporici.cz

 

Další kontakty:

Náměty občanů:

E-mail: namety@horniporici.cz

 

Zasílání informací a sběr archivních materiálů:

E-mail: info@horniporici.cz

 


Podzimní kolo hry Plamen 2017/18
Aby toho pořadatelství pro letošek nebylo málo, bylo nám rovněž svěřeno pořádání podzimního kola hry Plamen pro ročník 2017/18. Z nemnoha lokalit, které by připadaly k úvahu, nakonec byla vybrána varianta kolem Kubešů mlýna směrem k Střelským Hošticům, a „Na Škalách“.
Výchozí bod a cíl celého závodu požárnické všestrannosti byl areál Univerzity, kde pořadatelé a příchozí sbory nalezly své zázemí. Na tomto místě se sluší velmi poděkovat za ochotu a vstřícnost vedení Výcvikového střediska, resp. Správě budov a zařízení Univerzity Karlovy, že nám umožnilo pořádat ZPV právě ve svém areálu a dalo nám k dispozici budovu jídelny, toalety apod. Rozhodčí disciplín měli zázemí v krajní chatce.
Součástí ZPV je pět stanovišť, kde dětské pětičlenné hlídky absolvují různé disciplíny. Pokud opravdu přijeli všichni přihlášení, své hlídky na podzimní kolo poslalo cca 20. sborů, počet hlídek tak atakoval 45 hlídek (25 starších hlídek a 20 mladších), tj. přes 200 dětí. Jako první je čekala střelba, na louce za mlýnem. Dále znalosti topografie, hasičských prostředků, uzlování, první pomoci a jiné znalosti. Měří se celkový čas plus se přičítají trestné minuty za špatné odpovědi, či nesestřelení špalíků.
Mladší strávili ve známém prostředí 30,34 minut čistého času a k tomu dostali dalších 28 trestných minut. Celkový čas byl tedy 58,34 minut. Místo v této disciplíně pro mladší bylo nakonec desáté.
Starší první hlídka měla čistý čas 28,22 minut plus 24 trestných minut za ostatní znalosti, celkový čas jejich závodu je tedy 52,22 minut. Druhá hlídka to měla trošku horší, 39,23 minut strávených na trati a 29 tresných, ergo 1 hod, 8 minut a 23 vteřin. Celkově se Poříčí umístilo na místě šestém v závodu ZPV.
Součástí podzimního kola je rovněž disciplína štafeta požárních dvojic. Mladší družstvo ji absolvovalo v čase 96 vteřin bez trestných bodů a v rámci této disciplíny skončilo na místě sedmém. Starší rozdělení na dvě hlídky daly 70,70 vteřin, druhá hlídka 83,85 plus 20 vteřin za předčasné vyběhnutí – 103,85. Počítá se lepší čas, a proto na v této disciplíně starší obsadili druhé místo.
Video v četně exkluzivních záběrů z průběhu závodu ZPV (který jinak divákům není přístupný) je natočeno a je zde.
Po celkovém „sčotu“ obou podzimních disciplín jsou mladší průběžně na místě desátém a starší si doma vybojovali průběžné místo třetí. Dík všem, kdo pomohl ke zdárnému průběhu podzimního kola hry Plamen a s hasičinou definitivně ahoj až v roce 2018. [M]
Zlatý zázrak v Jámě
Posledním kolem a naposledy v tomto složení, tak jako každý rok, vyrazila všechna dětská družstva na poslední kolo letošního ročníku dětské šumavské hasičské ligy. V neděli 24. září se předvedl další pořadatelský nováček z Jámy u Mičovic. Pro neznalé zeměpisu se jede na Prachatice a poté ještě asi 13 km směrem na Lhenice. Celkem cca. 70 kilometrů jízdy od Poříčí.
Mladší vyrazili posíleni výborným útokem v Žihobcích. Tímto útokem se dostali na tři body od dosud vedoucího Dřešína. Strakonický souboj se očekával i v Jámě, nikdo jiný už nemohl letos zabojovat o celkové vítězství. Z taktických důvodů se mladší přihlásili jako poslední. Hned před nimi vyběhl Dřešín ke svému pokusu. Útok byl však řádně dokončen ve 20,77!!! Vzhledem k útokům ostatních týmů kolem 18 vteřin se Dřešín propadl na nějaké čtvrté místo. Mladší vycítili šanci a následujícím pokusem uzavřeli soutěž kategorie mladší. Bezchybný útok a asi letos nejlepší přinesl krásný čas 16,88!!!! Video je natočeno a je zde. Co je hlavní, tento čas byl VÍTĚZNÝ!!! Deset bodů za vítězství stačilo na zopakování celkového vítězství a výjimečný zlatý hattrick byl na světě. Zázraky se občas dějí, štěstí přeje připraveným. Klobouk dolů před Dřešínem, jak úžasně bojoval. Kdo by tušil před sezónou, že v mladší kategorii budou bojovat dva Strakoňáci o celkové vítězství.
Starší bohužel zatím nedosahují konkurenceschopnosti s ostatními týmy. Co není, může přijít třebas za rok. Na umístění bych si vsadil i během sobotního večera v rámci dospělé dokropné. To jsem tvrdil, že starší skončí stejně pátí. Jako by mě slyšeli. Předvedli standartní útok bez nějakých výrazných chyb a dokončili sezónu časem 17,87. Video je natočeno a je zde. A skončili – pátí… Aby těch pětek nebylo málo, pátí zůstali i celkově. Starší zaslouží pochvalu, jak se s tím popasovali. Rozhodně neřekli poslední slovo.
Svou další soutěž absolvovat i tým B, opět mimo počítání. Výsledkem byl čas 20,78 a místo sedmé. Video je natočeno a je zde.
Video z vyhlášení konečných výsledků je zde. Celkové výsledky jsou k mání zde, ligový článek je pro změnu zde.
Protože se jednalo o poslední soutěž v této sezóně, byl to také poslední závod dětské kategorie pro dvě slečny. S dětstvím se tak loučí poslední hasička z rodu Polanů v dětské kategorii a šikovná košařka Klárka a neméně šikovná trojačka Lída Kubešů. Oběma patří velký dík, že se vypracovaly ve velké opory dětských týmů. Nicméně obě pokračují v ženském družstvu a i zde věříme, že se stanou pevnými oporami týmu žen.
Zazvonil zvonec a tolik úspěšné sezóny 2017 je najednou konec. Jednou na tuhle sezónu budeme ještě vzpomínat, třeba další už nemusí být tak výjimečná. I když za chvíli začíná sezóna další, 14. října hostíme podzimní kolo hry Plamen a tam to všechno začne nanovo.
Předposlední kolo – Žihobce 2017

V útulném prostředí zámeckého parku v obci Žihobce se konalo 6. a tedy předposlední kolo dětské ŠHL. Družstva z Poříčí rovněž stála na startovní čáře. Ke klasickým dvěma přibylo ještě družstvo starších B.
Družstvo starších B vzniklo proto, aby si zbylé osazenstvo na závěr sezóny zaběhalo. Doplněno bylo dalšími třemi z týmu A, což sice pravidla nedovolují, ale tento tým si zaběhl mimo soutěž. Ve své kategorii rozhodně nezklamal a předvedl sympatický čas 21,99. To stačilo na celkové sedmé místo z osmi. Video je natočeno a je zde.
Zkušenější tým A zas tak nějak obsadil svou víceméně klasickou pozici. Byla to pátá příčka za čas 18,73. Video je natočeno a je zde. Pod sedmnáct to zatím nejde, bohužel konkurence běhá o pár vteřin rychleji. Nicméně tato skvadra se stále drží na celkovém čtvrtém místě ligy, což je určitě chvályhodné. Výsledky ligy jsou zde.
Prapor dětských kolektivů tak drží mladší. Takticky šli na řadu jako poslední. Věděli totiž, že dosud stále celkově vedoucímu  Dřešínu se rozpojila hadice a než Dřešín dokončil, uběhlo půl minuty. Mladší tak předvedli poté závěrečný útok, kdy mohli dokonce i vyhrát. Stačilo však pár kapek vody navíc a mladší předvedli čas 19,28. Video je natočeno a je zde. Nakonec nesesadili malá lvíčata ze Žihobec z prvního stupníku a obsadili místo druhé. Tím pádem stáhli náskok Dřešína na tři body. Mohlo to být jen o bod. Tak jako tak to bude na poslední soutěži v Jámě hodně zajímavé. Nicméně pokud Dřešín uhájí své postavení, nikdo jiný nesebere mladším titul vicemistra ligy ročníku 2017.

Letos naposledy o dospělé kategorii. Slavnostní vyhlášení a ohlédnutí za sezónou 2017 proběhlo v KD Čejetice za účasti vedení okresu, rozhodčích, zástupců pozvaných sborů a dalších hostů. Samozřejmě automaticky zvané je mužské družstvo. Jak je známo, družstvo poříčských mužů skončilo na celkovém pátém místě okresního bodování. Na akci vyrazily i členky ženského družstva, které skončilo celkově sedmé. Holky byly nominovány na soutěž miss hasička okresu Strakonice. Bojovaly statečně fakt i se záludnými otázkami. Tímto dospělá sezóna definitivně skončila. [M]

Stříbrná sobota
Prázdniny jsou v trapu a s ní skoro i hasičská sezóna. V sobotu se ještě stále konají hasičské soutěže. Tou dětskou je tradiční Memoriál p. Roučeho v Česticích, dospělá kategorie končí o dvě vesnice blíže v Němčicích.
První na dráhu vyběhly děti. Bohužel nijak extra se nedařilo ani jednomu družstvu. No co, nejsme orchestr, abychom pořád vyhrávali. Těžký terén po dešti taky moc nepomohl. Po rozběhnutí následovalo uklouznutí na rozdělovači. Útok pak byl dokončen v čase 23,48. Video je natočeno a je zde. Celkově z toho byl až čtvrtý čas pro mladší.
Ještě větší patálie potkala starší. Po rozběhnutí byl výborně nasazen košík a proběhlo nalití. Bohužel strojníkovi Bobovi vypadla savice z mašiny. Než to napravil a dopravil vodu k terčům, uteklo více času. Dokončeno nakonec bylo v 23 vteřinách rovných. Video je natočeno a je zde. Jiné než sedmé místo z toho ve výsledkách nezbylo. Dětskou soutěž v Česticích ovládly nakonec Střelské Hoštice, sousedům tímto sportovně gratulujeme.

Dospěláci, tj. obě družstva vyrazila urvat body na těžkou dráhu do Němčic. Chlapi se snažili pod sebou udržet dotírající Rovnou, Cehnice, Vacovice. Hlavně o bod zpátky a na naše chyby čeká vlčí smečka ze Štěchovic, jenom zakousnout. Mužům chyběla moje maličkost na savicích. Naštěstí si kluci sehnali jednoho z nejlepších savičáků na okrese – Zbynďu ze Štěchovic. Zbynďovi tímto děkujeme za výtečnou pomoc.  Štěchovice jsou nejen skvělí sousedi, ale i výteční hasiči. Vzájemná hasičská výpomoc probíhala v letošní sezóně fakt na výborné úrovni.
Zbynďa s Vojtou nalili fakt luxusně, mašina si odpustila tradiční zhasnutí a voda šla k terčům. Roztaženo bylo dobře, akorát na konci Plechy tak nějak zvláštně lehnul nebo uklouzl. Nicméně v pádu se trefil. Útok tak byl dokončen v čase 21,53. Video je natočeno a je zde. Krom Černětic, které ubraly pár setinek, tento čas nikdo jiný z dalších osmi týmů nepřekonal. Muži tak postříbřili závěr sezóny. O setinku zpět pak zůstali Cehnice. Celkově udrželo mužské družstvo páté místo.
V pěti družstev žen nechybělo ani to naše z Poříčí. Do sestavy se vrátila Radka a velký dík patří i Báře z Litochovic, která přijela do Němčic, aby si s našimi holkami zaběhla. Její mateřské družstvo se tentokrát nedostavilo. Útok začal taky bez chybky. Na konec na těžké trati holky doběhly k terčům a v 25,45 dokončily útok. Video je natočeno a je zde. Nikdo jiný než zkušené Štěchovice nedokázal překonat tento čas a tak se domů vezl stříbrný doublík. Za celou sezónu děkuje dívčí družstvo „skoro domácí“ Barče z Litochovic, že si za nás zaběhala víc než pomalu za svůj tým.. :-D
Na mobily se vyfotilo pár fotek a ty jsou zde. Rovněž se dostavila paní Maradová z týdeníku Strakonicko a letmá zpráva včetně jejích fotek je zde.
Tak a je to. Dospělí můžou dát pořádně vyschnout hadice a připravit se na další rok. 15. září 2017 jsou zváni na celkové vyhlášení okresu do Čejetic a holky se jistě těší povinnou účast v soutěži miss okresu :D Konec dobrý, všechno dobré. Děti si ještě vyrazí spravit chuť za čtrnáct dní do Žihobec, aby své snažení zdárně dokončily na posledním kole ligy v Jámě. A tím to letošní snad úspěšné hasičské tažení skončí. [M]
Hasičská sobota 26.8.2017
Léto končí. I hasičská sezóna všech družstev se chýlí ke konci. Ještě ale chybí pár závodů. Několik soutěží bylo pořádáno v sobotě 26. srpna. Všude bylo početné zastoupení poříčských družstev.
Jako první vyrazily na další kolo šumavské hasičské ligy děti. Cílem byly Dolany u Čkyně a jejich páté kolo dětské soutěže. Jako první šli na řadu mladší. Bohužel prakticky nekompletní. Z původního družstva zůstali prakticky 3 členové. Tým tak byl doplněn o dvě posily v Dolanech nesoutěžících Střelských Hoštic a do povoleného minimálního počtu 6 byl půjčen levý proud z Dřešína. Útok byl řádně rozběhnut a dokončen v čase 21,97. Jak se snažilo družstvo mladších v tomto složení, je vidět na oficiálním videu pro firesport.eu, které je zde. Nakonec z toho bylo dobré 3. místo z pěti účastníků.
Straší měli trochu silnější konkurenci a byli dokonce kompletní. Útok proběhl standardně, i když nějaké zdržení tam bylo, hlavně vzadu. Tým dokončil ve čtvrtém čase dne 18,56. Video na firesportu je zde.  Bohužel medaile visely o nějaké čtyři vteřiny níže. Dobrou vizitkou je to, že Bobeš Kubeš pomohl opět Třísovu vyhrát časem 13,47.
Chybí pár soutěží do konce ligy a jak si děti stojí? Výsledky dle kategorií naleznete zde, mladší jsou druzí a starší zatím čtvrtí.
Dospělá družstva vyrazila společně na soutěž do Rovné. Bohužel Kačka Harenčáků přišla na sraz s rukou v sádře. Údajně se jí to v hospodě popralo, tak vyházela osazenstvo ven :D. Pro holky žádný problém, na koš se po čase vrátila Klára Polanů, béčka si oživila Eliška Harášků a na proudu nám ochotně opět pomohla šikovná Barča z Litochovic, patřící taky do Poříčí. Holky zaběhly na dráze z kopečka výborně. První terč trefen ve 22. vteřině. Druhý až ve 23,90. Video je natočeno a je zde. Holky si tak stanovily novou laťku k překonání. Celkově skončily páté z osmi dívčích družstev a vysloužily si pozvánku od pana Sládka na vyhlášení okresu a hlavně na volbu miss okresu.
Myslím si však reálně, že holky trefily terč mnohem dříve než 23,90. Další průběh soutěže tomu hodně napověděl. Hodně týmů mělo problémy s časomírou a funkčností terčů. Vše podtrhl soutěžní pokus Sudoměře, kdy jejich strojník pokus zastavil, neboť proudař „omýval“ terč. Po té byl Sudoměři přiznán pokus nový. Podle mě tím pořadatel de facto uznal nefunkčnost jejich terčů a časomíry a soutěž se tak stala neregulérní. Soutěžní pokus tak mělo opakovat možná 70 procent všech týmů.
Po ženách vyběhli muži ze 6 startovní pozice. Z důvodu absence Plechyho na levém proudu nám ochotně vypomohl proudař Nových Kestřan Drahomír Hájek, kterému tímto děkujeme výpomoc. Opět se však opakuje stejný scénář. S Vojtu mírně škrtneme o hodně dlouhou páku plynu, tím se uberou otáčky. Tomáš pak vše srovná, nasadí savici a mašina se zastaví. Tomáš ji opět nastartuje a vodu žene k terčům. Nakonec je hotovo v 22,19 vteřinách a je z toho stejné místo jako bylo na startovce – tj. 6 z devíti týmů. Video je natočeno a je zde.
Pátráme po příčině a tou se jeví patrně nefunkční vypínač. Tento bude nahrazen, páka plynu bude zkrácena a snad vše už půjde normálně. Ze soutěže v Rovné je natočeno spoustu fotek a ty jsou zde. Letmá zpráva z internetového tisku je zde.
Výsledkově je to tak, že holky drží sedmé místo celkově. Muži jsou stále pátí, o bod před Štěchovicemi a sedm bodů před Vacovicemi a Rovnou. Při normálním dokončení posledního soutěžního pokusu sezóny v Němčicích by si měli pohlídat celkové páté místo.
A je před námi poslední dospělý soutěžní víkend. Poslední kolo dospělé části sezóny se koná v Němčicích. Děti pro změnu vyrazí na tradiční Roučeho memoriál do Čestic. Liga pak pokračuje až v druhé půlce září posledními dvěma závody této sezóny – v Žihobcích a v Jámě u Mičovic. [M]
| 1-5 | následující | Celkem 97 čl. (20 str.)