Oficiální internetové stránky obce
Horní Poříčí

Obec Horní Poříčí

Dolní Poříčí 100

Horní Poříčí

386 01 Strakonice

Telefon/Fax: 383 399 750

E-mail: obec@horniporici.cz

 

IČ: 00477133
Dat. schránka: mb4b63i

Úřední hodiny:
Pondělí 19.00 - 21.00


Starosta:

Petr Pešek

Mobil: 606 591 946

E-mail: starosta@horniporici.cz


Místostarosta:
Štěpán Podskalský

Mobil: 721 754 487

E-mail:

mistostarosta@horniporici.cz


Zastupitelstvo:
Tomáš Slavíček
Václav Křešnička
Pavel Petrlík
Karel Houška
Pavel Vašek

E-mail:

zastupitelstvo@horniporici.cz


Účetní:
Ing. Marie Velková

E-mail: ucetni@horniporici.cz

 

Další kontakty:

Náměty občanů:

E-mail: namety@horniporici.cz

 

Zasílání informací a sběr archivních materiálů:

E-mail: info@horniporici.cz

 


Předposlední kolo – Žihobce 2017

V útulném prostředí zámeckého parku v obci Žihobce se konalo 6. a tedy předposlední kolo dětské ŠHL. Družstva z Poříčí rovněž stála na startovní čáře. Ke klasickým dvěma přibylo ještě družstvo starších B.
Družstvo starších B vzniklo proto, aby si zbylé osazenstvo na závěr sezóny zaběhalo. Doplněno bylo dalšími třemi z týmu A, což sice pravidla nedovolují, ale tento tým si zaběhl mimo soutěž. Ve své kategorii rozhodně nezklamal a předvedl sympatický čas 21,99. To stačilo na celkové sedmé místo z osmi. Video je natočeno a je zde.
Zkušenější tým A zas tak nějak obsadil svou víceméně klasickou pozici. Byla to pátá příčka za čas 18,73. Video je natočeno a je zde. Pod sedmnáct to zatím nejde, bohužel konkurence běhá o pár vteřin rychleji. Nicméně tato skvadra se stále drží na celkovém čtvrtém místě ligy, což je určitě chvályhodné. Výsledky ligy jsou zde.
Prapor dětských kolektivů tak drží mladší. Takticky šli na řadu jako poslední. Věděli totiž, že dosud stále celkově vedoucímu  Dřešínu se rozpojila hadice a než Dřešín dokončil, uběhlo půl minuty. Mladší tak předvedli poté závěrečný útok, kdy mohli dokonce i vyhrát. Stačilo však pár kapek vody navíc a mladší předvedli čas 19,28. Video je natočeno a je zde. Nakonec nesesadili malá lvíčata ze Žihobec z prvního stupníku a obsadili místo druhé. Tím pádem stáhli náskok Dřešína na tři body. Mohlo to být jen o bod. Tak jako tak to bude na poslední soutěži v Jámě hodně zajímavé. Nicméně pokud Dřešín uhájí své postavení, nikdo jiný nesebere mladším titul vicemistra ligy ročníku 2017.

Letos naposledy o dospělé kategorii. Slavnostní vyhlášení a ohlédnutí za sezónou 2017 proběhlo v KD Čejetice za účasti vedení okresu, rozhodčích, zástupců pozvaných sborů a dalších hostů. Samozřejmě automaticky zvané je mužské družstvo. Jak je známo, družstvo poříčských mužů skončilo na celkovém pátém místě okresního bodování. Na akci vyrazily i členky ženského družstva, které skončilo celkově sedmé. Holky byly nominovány na soutěž miss hasička okresu Strakonice. Bojovaly statečně fakt i se záludnými otázkami. Tímto dospělá sezóna definitivně skončila. [M]

Stříbrná sobota
Prázdniny jsou v trapu a s ní skoro i hasičská sezóna. V sobotu se ještě stále konají hasičské soutěže. Tou dětskou je tradiční Memoriál p. Roučeho v Česticích, dospělá kategorie končí o dvě vesnice blíže v Němčicích.
První na dráhu vyběhly děti. Bohužel nijak extra se nedařilo ani jednomu družstvu. No co, nejsme orchestr, abychom pořád vyhrávali. Těžký terén po dešti taky moc nepomohl. Po rozběhnutí následovalo uklouznutí na rozdělovači. Útok pak byl dokončen v čase 23,48. Video je natočeno a je zde. Celkově z toho byl až čtvrtý čas pro mladší.
Ještě větší patálie potkala starší. Po rozběhnutí byl výborně nasazen košík a proběhlo nalití. Bohužel strojníkovi Bobovi vypadla savice z mašiny. Než to napravil a dopravil vodu k terčům, uteklo více času. Dokončeno nakonec bylo v 23 vteřinách rovných. Video je natočeno a je zde. Jiné než sedmé místo z toho ve výsledkách nezbylo. Dětskou soutěž v Česticích ovládly nakonec Střelské Hoštice, sousedům tímto sportovně gratulujeme.

Dospěláci, tj. obě družstva vyrazila urvat body na těžkou dráhu do Němčic. Chlapi se snažili pod sebou udržet dotírající Rovnou, Cehnice, Vacovice. Hlavně o bod zpátky a na naše chyby čeká vlčí smečka ze Štěchovic, jenom zakousnout. Mužům chyběla moje maličkost na savicích. Naštěstí si kluci sehnali jednoho z nejlepších savičáků na okrese – Zbynďu ze Štěchovic. Zbynďovi tímto děkujeme za výtečnou pomoc.  Štěchovice jsou nejen skvělí sousedi, ale i výteční hasiči. Vzájemná hasičská výpomoc probíhala v letošní sezóně fakt na výborné úrovni.
Zbynďa s Vojtou nalili fakt luxusně, mašina si odpustila tradiční zhasnutí a voda šla k terčům. Roztaženo bylo dobře, akorát na konci Plechy tak nějak zvláštně lehnul nebo uklouzl. Nicméně v pádu se trefil. Útok tak byl dokončen v čase 21,53. Video je natočeno a je zde. Krom Černětic, které ubraly pár setinek, tento čas nikdo jiný z dalších osmi týmů nepřekonal. Muži tak postříbřili závěr sezóny. O setinku zpět pak zůstali Cehnice. Celkově udrželo mužské družstvo páté místo.
V pěti družstev žen nechybělo ani to naše z Poříčí. Do sestavy se vrátila Radka a velký dík patří i Báře z Litochovic, která přijela do Němčic, aby si s našimi holkami zaběhla. Její mateřské družstvo se tentokrát nedostavilo. Útok začal taky bez chybky. Na konec na těžké trati holky doběhly k terčům a v 25,45 dokončily útok. Video je natočeno a je zde. Nikdo jiný než zkušené Štěchovice nedokázal překonat tento čas a tak se domů vezl stříbrný doublík. Za celou sezónu děkuje dívčí družstvo „skoro domácí“ Barče z Litochovic, že si za nás zaběhala víc než pomalu za svůj tým.. :-D
Na mobily se vyfotilo pár fotek a ty jsou zde. Rovněž se dostavila paní Maradová z týdeníku Strakonicko a letmá zpráva včetně jejích fotek je zde.
Tak a je to. Dospělí můžou dát pořádně vyschnout hadice a připravit se na další rok. 15. září 2017 jsou zváni na celkové vyhlášení okresu do Čejetic a holky se jistě těší povinnou účast v soutěži miss okresu :D Konec dobrý, všechno dobré. Děti si ještě vyrazí spravit chuť za čtrnáct dní do Žihobec, aby své snažení zdárně dokončily na posledním kole ligy v Jámě. A tím to letošní snad úspěšné hasičské tažení skončí. [M]
Hasičská sobota 26.8.2017
Léto končí. I hasičská sezóna všech družstev se chýlí ke konci. Ještě ale chybí pár závodů. Několik soutěží bylo pořádáno v sobotě 26. srpna. Všude bylo početné zastoupení poříčských družstev.
Jako první vyrazily na další kolo šumavské hasičské ligy děti. Cílem byly Dolany u Čkyně a jejich páté kolo dětské soutěže. Jako první šli na řadu mladší. Bohužel prakticky nekompletní. Z původního družstva zůstali prakticky 3 členové. Tým tak byl doplněn o dvě posily v Dolanech nesoutěžících Střelských Hoštic a do povoleného minimálního počtu 6 byl půjčen levý proud z Dřešína. Útok byl řádně rozběhnut a dokončen v čase 21,97. Jak se snažilo družstvo mladších v tomto složení, je vidět na oficiálním videu pro firesport.eu, které je zde. Nakonec z toho bylo dobré 3. místo z pěti účastníků.
Straší měli trochu silnější konkurenci a byli dokonce kompletní. Útok proběhl standardně, i když nějaké zdržení tam bylo, hlavně vzadu. Tým dokončil ve čtvrtém čase dne 18,56. Video na firesportu je zde.  Bohužel medaile visely o nějaké čtyři vteřiny níže. Dobrou vizitkou je to, že Bobeš Kubeš pomohl opět Třísovu vyhrát časem 13,47.
Chybí pár soutěží do konce ligy a jak si děti stojí? Výsledky dle kategorií naleznete zde, mladší jsou druzí a starší zatím čtvrtí.
Dospělá družstva vyrazila společně na soutěž do Rovné. Bohužel Kačka Harenčáků přišla na sraz s rukou v sádře. Údajně se jí to v hospodě popralo, tak vyházela osazenstvo ven :D. Pro holky žádný problém, na koš se po čase vrátila Klára Polanů, béčka si oživila Eliška Harášků a na proudu nám ochotně opět pomohla šikovná Barča z Litochovic, patřící taky do Poříčí. Holky zaběhly na dráze z kopečka výborně. První terč trefen ve 22. vteřině. Druhý až ve 23,90. Video je natočeno a je zde. Holky si tak stanovily novou laťku k překonání. Celkově skončily páté z osmi dívčích družstev a vysloužily si pozvánku od pana Sládka na vyhlášení okresu a hlavně na volbu miss okresu.
Myslím si však reálně, že holky trefily terč mnohem dříve než 23,90. Další průběh soutěže tomu hodně napověděl. Hodně týmů mělo problémy s časomírou a funkčností terčů. Vše podtrhl soutěžní pokus Sudoměře, kdy jejich strojník pokus zastavil, neboť proudař „omýval“ terč. Po té byl Sudoměři přiznán pokus nový. Podle mě tím pořadatel de facto uznal nefunkčnost jejich terčů a časomíry a soutěž se tak stala neregulérní. Soutěžní pokus tak mělo opakovat možná 70 procent všech týmů.
Po ženách vyběhli muži ze 6 startovní pozice. Z důvodu absence Plechyho na levém proudu nám ochotně vypomohl proudař Nových Kestřan Drahomír Hájek, kterému tímto děkujeme výpomoc. Opět se však opakuje stejný scénář. S Vojtu mírně škrtneme o hodně dlouhou páku plynu, tím se uberou otáčky. Tomáš pak vše srovná, nasadí savici a mašina se zastaví. Tomáš ji opět nastartuje a vodu žene k terčům. Nakonec je hotovo v 22,19 vteřinách a je z toho stejné místo jako bylo na startovce – tj. 6 z devíti týmů. Video je natočeno a je zde.
Pátráme po příčině a tou se jeví patrně nefunkční vypínač. Tento bude nahrazen, páka plynu bude zkrácena a snad vše už půjde normálně. Ze soutěže v Rovné je natočeno spoustu fotek a ty jsou zde. Letmá zpráva z internetového tisku je zde.
Výsledkově je to tak, že holky drží sedmé místo celkově. Muži jsou stále pátí, o bod před Štěchovicemi a sedm bodů před Vacovicemi a Rovnou. Při normálním dokončení posledního soutěžního pokusu sezóny v Němčicích by si měli pohlídat celkové páté místo.
A je před námi poslední dospělý soutěžní víkend. Poslední kolo dospělé části sezóny se koná v Němčicích. Děti pro změnu vyrazí na tradiční Roučeho memoriál do Čestic. Liga pak pokračuje až v druhé půlce září posledními dvěma závody této sezóny – v Žihobcích a v Jámě u Mičovic. [M]
Vrchol sezóny – domácí soutěž
To uteklo v Otavě spoustu vody, než se zase v Poříčí pořádala hasičská soutěž. Nakonec se v sobotu 19. srpna 2017 pořádaly rovnou dvě. 2+5+9+4+5, schválně, co to je za řetězec? Brzo pochopíte…
Dostali jsme důvěru k pořádání soutěže jako jeden z nováčků od rady dětské Šumavské ligy. Tato soutěž byla v plánu od deváté hodiny dopolední na zdejším fotbalovém hřišti. Na ligu jezdí týmy nejen strakonické, ale prakticky družstva ze 4 okresů. Tudíž diváci mohli vidět celkem 12 týmů, pět mladších a 7 starších. Nejkratší cestu vážily Střelské Hoštice, tu trasu 3 kiláků děti daly i na kole. Naopak přes hodinu a půl a cca. 85 kilometrů sem vážil cestu Třísov, nejvzdálenější účastník Třísov je obec pod Kletí patřící pod Holubov, okres Český Krumlov. Cesta to byla nakonec vítězná, to jen tak na okraj. Bohužel některá tradiční družstva nedorazila, například družné a kamarádské Žihobce z okresu Klatovy. Prázdniny, babičky, dovolené s rodiči leckdy tedy dostaly přednost. I tak mohli diváci vidět útoky např. Dřešína, Štěkně, Budilova u Čkyně, Dolan u Čkyně, již zmíněného Třísova, Vacova apod.
Když už všichni dorazili, rada vedoucích a rozhodčích povolila  možnost dvou pokusů pro každý tým. Hned úvodní tým byli mladší domácí. Bohužel se první pokus moc nepovedl, přesáhl 23 vteřin. Asi věděli vedoucí, proč chtějí dva pokusy. Opakovaným prvním pokusem pro poruchu terče se však dostal do vedení Dřešín za 15,94. Druhým pokusem tým stáhl čas na 18,84. Video od Káji je zde. Dřešín bohužel překonat nestačil. Tudíž vyhrál Dřešín. Aspoň jeden pohár ze všech kategorií zůstal aspoň doma, byl to ten za druhé místo v mladších. Stupně vítězů doplnil Budilov, dále pak byly oba týmy z Hoštic.
Starší šli také otevřít svou kategorii. Tým však předvedl vyrovnané pokusy, 18,36 v prvním. Ve druhém ubral sekundu na 17,46. Video je zde a z pohledu zúčastněných zde. Bohužel špička ligy běhá časy pod patnáctkou. Tudíž naši starší nakonec zůstali před Štěkní a Hošticemi na místě pátém. Stupně vítězů uzmul Třísov za čas 13,14, dále Dolany a na třetím místě Vacov. Benešova Hora šestnáctkovým časem zůstala čtvrtá.

Po dětské soutěži se základna a káď přesunula na horní dráhu fotbalového hřiště a zde od jedné hodiny začala soutěž dospělých, zařazená do okresního bodování jako 14 kolo. Ve všech třech kategoriích jsme měli zastoupení.
Muži otevírali celou soutěž. Nervozita stoupala. Při rozběhu jsme s Vojtou pravděpodobně škrtli o plyn, což snížilo otáčky. Bohužel mašina s důvodu vypadnutí kabelu se zastavila. Tomáš jí nastartoval poprvé, proběhl pokus o další nalití. Mašina se však zastavila po druhé, Tomáš jí opět nastartoval. Nakonec přes nervy a rozhození z toho všeho bylo tedy řádně nalito a útok byl dokončen v čase 36,06. Video je natočeno zde. Naděje na slušné umístění zmizely v trapu. Nakonec z jedenácti jsme byli přece jenom devátí, zaplaťpánbůh za dva body. Ještě tu pětku celkovou držíme, ale nejbližší soupeři jsou už za zády. Aspoň jedna radost v rámci soutěže, dostali jsme nové krásné mikiny, na které přispěl p. Zábranský.
A na řadu pak šli i veteráni. Nakonec ze dvou plánovaných družstev zůstalo družstvo s označením Chaloupky, které tak absolvovalo svou třetí letošní soutěž. Veteráni se rvali o druhý náš pohár, aby zůstal doma. Nakonec však těsně podlehli a zůstali na svém klasickém místě – čtvrtí za 34,72. Video je natočeno zde.
Prapor na slušný čas tak držely naše holky. Před závodem přivítaly návrat „ztracené dcery“ Elišky Harášků, která se vrátila po hodně letech zpátky k hasičům. Jasně, v záloze byla Pavlovo Barča z Litochovic, ale jsme doma a tam by měly být domácí družstva kompletní. Holky to daly docela dobře, nemusí jít domů kanály. Skončily páté za čas 29,15. Video je natočeno zde.

Z celé akce byla pořízena hromada fotek od Leoše Jelínka a dalších, odkaz bude ještě doplněn. Dorazil i zástupce sedmé velmoci, paní Maradová z týdeníku Strakonicko a její internetový článek je zde. Doporučuji ve středu skoupit tištěné Strakonicko, kde bude její rozšířená reportáž.
Ligový článek opět napsaný mou maličkostí na stránkách firesportu, pojednávající o naší soutěži je zde.

Na tomto místě bych poděkoval všem soutěžákům, jak dětským tak dospělým, že si přijeli zasoutěžit do Poříčí. Omlouváme se za některé zmatky v organizaci, děláme to prvně, a svou laťku budeme chtít zvedat dál, pokud tedy dostaneme možnost.
Veliké poděkování míří rovněž k sousedním hasičům ze Střelských Hoštic, kteří rychle zareagovali na naši prosbu a pomohli nám pomocí cisteren do kádí dopravovat mnohem čistější vodu. Původně plánované čerpání vody z rybníčka padlo, voda byla nepříjemně zelená.
Klobouk dolů před Kájou Houšků, který natáčel videa dětské soutěže. Ještě než odjel na dovolenou, stihl vše nahrát na youtube. Poté jsme mohli jenom odkazy na videa přiřadit k dětským týmům na webu shl.firesport.eu a splnit tak jeden z požadavků firesportu.
Velmi bych poděkoval i DJ. Vencovi Pavlovičovi za celý den, kdy do nás hustil hudební šlágry a odpoledne i komentoval celou soutěž. Ráno se muzikou i slovem bravurně doplňoval s dalším komentátorem dětské soutěže p. Miroslavem Molitorem z SDH Vacov. Na to, že se oba poprvé v životě viděli kolem deváté ráno, možná i potykali, to co oba předvedli v rámci dětské soutěže, bylo neskutečné, skvělé, prostě strop.
Tak nakonec asi dobrý, i když by to měli zhodnotit i další účastníci. A hasičský pánbůh má rád hasiče z Poříčí, po noční slotě a bouřce nám dopřál příjemný den a pár kapek vody z mraků. Jo, co výsledek rovnice 2+5+9+4+5? Konečná umístění všech poříčských družstev. Dík všem. [M]
Nové Kestřany 2017

Sezóna se kvapem blíží ke svému zdárnému konci. Ještě tu však pár soutěží je, včetně našeho pořadatelského snažení. Než se však budeme snažit pořadatelsky my, ještě tu byla soutěž v Nových Kestřanech v sobotu 12. srpna. Na tuto soutěž vyrazili muži zlomit sérii bez bodů a i holky, které se už taky chtěly konečně předvést svůj lepší útok.
Chlapi šli si připravit hadice jako čtvrtí. Připraveno bylo záhy a šlo se na to. Trošku foukal vítr, který pozlobil předchozí vítr. Fido na stroji během útoku mírně ubral, aby stačili proudaři doběhnout, pak zase přidal. Tento úkon se ukázal klíčovým. Po sestříknutí terčů ve druhém čase dne, v nějakých 20,80, nám opět rupla hadice. Na což pan rozhodčí Sládek mávl rukou, že to bylo po rozsvícení terčů. Bohužel po vyndání savice z kádě na ní chyběl koš. Vyčítavé pohledy šly směrem k Vojtovi. Na jeho obranu je dlužno dodat, že ho při ponoření měl na savici nasazen. Pan Sládek nám pak vysvětlil, že se stává to, že při ubrání plynu a po rychlém přidání strojníkem se koš sám ze savice odpojí vinou změny tlaku. Nicméně platným pokusem naše snažení neohodnotil. Tak nevíme, jestli jsme měli být naštvaní,  nebo se smát, že máme nejrychlejší N soutěže.
Holky šly ve své kategorii jako páté v pořadí. Zde patří dík do hasičům do Štěchovic, kdy jim sami nabídli půjčení jejich hadic B. Další dík směřuje za Pavlovo přítelkyní,  rychlonožkou Barčou Božků z Litochovic, která holkám ochotně pomohla na levém proudu. Zadek funguje v pořádku, už se holky docela sehrály. Holky však potkaly obvyklé patálie. Lída bojuje se zavřením prostředního kohoutu na rozdělovači a strojnice Eliška poprvé ubírá plyn. Radce na pravém proudu vypadává klubko z rukou, Eliška ubírá po druhé. Útok se podaří však dokončit v čase 26,86. Žádné další zbylé dívčí družstvo tento čas nepřekonalo a holky tak konečně vystoupají na stupně vítězů. V Nových Kestřanech aspoň na bronzový stupínek. Super, gratulujeme. Video je zde.
Mohl to být krásný víkend. A co bereme to tak, že muži předvedli útok za 20 vteřin a holky se příjemně naladily na domácí soutěž. Všude dobře, doma nejlíp. Nebo můj dům, můj hrad. Jo, kéž by to platilo i příští sobotu. Hasiči z Poříčí do zbraně, jdeme na to. „I had a dream“, jak říkal Martin Luther King. Chtěl bych napsat příští týden to, že si každá kategorie sáhla doma na pohár, což je pro změnu můj sen. Buďme však pokorní, vyhrát chce dalších 11-12 týmů mužů, pět veteránů a 5-6 dívčích družstev. [M]

první | předchozí | 6-10 | následující | Celkem 100 čl. (20 str.)