Oficiální internetové stránky obce
Horní Poříčí

Obec Horní Poříčí

Dolní Poříčí 100

Horní Poříčí

386 01 Strakonice

Telefon/Fax: 383 399 750

E-mail: obec@horniporici.cz

 

IČ: 00477133
Dat. schránka: mb4b63i

Úřední hodiny:
Pondělí 19.00 - 21.00


Starosta:

Petr Pešek

Mobil: 606 591 946

E-mail: starosta@horniporici.cz


Místostarosta:
Štěpán Podskalský

Mobil: 721 754 487

E-mail:

mistostarosta@horniporici.cz


Zastupitelstvo:
Tomáš Slavíček
Václav Křešnička
Pavel Petrlík
Karel Houška
Pavel Vašek

E-mail:

zastupitelstvo@horniporici.cz


Účetní:
Ing. Marie Velková

E-mail: ucetni@horniporici.cz

 

Další kontakty:

Náměty občanů:

E-mail: namety@horniporici.cz

 

Zasílání informací a sběr archivních materiálů:

E-mail: info@horniporici.cz

 


Z jarních událostí
Po zimě se hasiči i ostatní probudili ze zimního spánku a i když to nevypadá na venek, pořád se něco děje. Jinak by samozřejmě nebyly dějiny.
Dětská družstva po jaru jsou v plném a pilném tréninku. Opět se dala dohromady dvě družstva, mladší a starší. Věříme, že budou pokračovat tak, jako skončila a budou útočit na čelná umístění jak v rámci okresu, tak v rámci dětské Šumavské hasičské ligy dětí. První vrchol a možnost předvedení svého umění je čeká hned 5. května na place za plaveckým stadionem v rámci dalšího ročníku čím dál více populárnějšího Otavského plamínku 2018, pod vedením p. Šmejkala a jeho profíků z HZS Strakonice. Dále poté následuje jarní kolo Plamenu, pohárové soutěže např. v Malenicích, Sousedovicích, Hošticích, na podzim poté v Česticích. Pak patrně navštíví i ligové soutěže v Dřešíně, novou soutěž pořádanou hasiči z Vacova, Budilov, (ne)oblíbenou noční v Benešovce, Dolany, Žihobce. Pro letošní rok bylo obnoveno „soustředění“ resp. „tábor“, který pro děti proběhne v červencovém termínu.
Za slunné neděle 29. dubna své tréninkové snažení započalo mužské družstvo. Zatím jenom na PS 12. Co nevidět začne s tréninkem družstvo žen. A před okrskovou soutěží si potrénují i družstva veteránů. Dospělá družstva čekají v létě souboje v rámci okresních soutěží, případně další dle dohody, časových, pracovních a zdravotních možností a dle chuti členů družstev.
Co se týče věcí organizačních, v plném proudu jsou přípravy na oslavy 95. výročí založení sboru a s tím spojená organizace okrskové soutěže na 26.5.2018. Bohužel vinou nějakého informačního šumu a pozdního zaslání přihlášky dospělé soutěže na srpen 2018 se loňská povedená akce letos nezopakuje, což nás mrzí. Nicméně žádost o pořádání dětského kola letošního ročníku dětské Šumavské hasičské ligy byla schválena radou dětské ŠHL a tak v termínu 18.8.2018 se bude konat na našem hřišti aspoň dětská soutěž, jakožto páté kolo letošního ročníku. Přivítáme tak ostatní týmy ze Strakonicka, z Prachaticka a dalších okresů.

Z věcí obecních. Proběhl výlov horního „Močidla“ a rybníčku u Balounů  a s tím spojený přesun rybí násady do rybníčka Na Ohradě a drobného kapřího potěru zpět do Močidla. Nakonec vinou uklouznutí proběhlo i první letošní koupání v Močidle… :D V sobotu 28.4.2018 se sbíral kovošrot a čistily se břehy řeky Otavy. Proběhl také důsledný a pečlivý výběr smrkové špičky a chvojí. Tato byla 30. dubna nasazena na loňskou kládu a řádně ozdobena a doplněna hustým věncem. Na zemi samozřejmě po nazdobení nezůstala, byla řádně vztyčena a parta hlídačů, kteří svá játra krmili „chmelomokem“, tento skvost před hordami věnce chtivých nájezdníků do dalšího dne uchránila… Video je natočeno zaznamujícím Kájou a je zde.  [M]
Z únorových akcí
MASOPUST
O týden dříve, než by to bylo bývalo vycházelo, se v sobotu 3. února sešla ve svém výchozím bodu, tj. v hostinci U Roubalů, na začátku celé a celkově hodně náročné trasy početná grupa masek. Z vyhřátého výčepu tak vyrazila na tradiční masopustní průvod obcí.
Bohužel, některé tradiční opory masopustního průvodu se jej nezúčastnily. Doufáme, že jenom dočasně, neboť třeba mrcha chřipková řádila a řádí jak černá ruka. I tak se sešla zajímavá squadra. To třeba ze sarkofágu vstala samotná mumie Impotenta II., známého velekněze 10. dynastie. Nechybí tradiční šílený klaun, jako vystřižený z klasického hororu z románu S. Kinga s názvem „TO“.  Machová taky stále hledala Šebestu, resp. Šebestová Macha, ale kde je Jonatán? „Na Bělehrad!“, velel Švejk. I kominík vymetl všechny saze a pro štěstíčko jimi mazal zhusta tváře. Nechyběla šikovná uklízečka ani mistr lazebnický. Kde je otec svého dítěte, tak po tom neúspěšně pátrala jedna cikánka.
Kolikátou že svatbu má náš ženich, po roce potkal konečně tu pravou. Nebo levou? Má podobný vkus jako v předchozích letech. Církev zastupovalo několik „sester v Kristu“. Pohotový obecní dokumentarista Kája šel de facto za sebe a vše řádně natočil. Výstup je součástí obecní videokroniky zde.
Hele, nastoupil k nám nový policejní orgán. V životopise má letitou praxi na policejním zemědělském statku, kde proslul úspěšně zvládnutou metodou sázení brambor. Ta spočívá v tom, že po vysypání brambor z valníku na pole stačí zavelet: „Ve jménu zákona, rozejděte se..“ Úroda je pak mimořádná.
V čele stojí nové opory našeho zdravotnictví. Znamenitá sestra, původně bratr, se zrakem ostřížím a s injekcemi zavěšenými proklatě nízko. Tlakoměr nasadí poslepu i o půlnoci. Tato sestra doprovází znamenitého praktického doktora, původní profesí venero-gyno-hemato-dermato-anestezio-oftalmo-patolog. Těch titulů před a za jménem a funkcí plno, jak japonská kalkulačka. Odborník na slovo vzatý, dokázal na třetí pohled rozeznat kašel od obrny a při vyšetřování konečníku a ledvin prošmatával levou ruku…
Tak tohle uskupení a další masky k tomu doprovází místní band – harmonika, trumpeta a vozembouch. S alkoholem si letos moc nepotykají, chtějí hlavně hrát chytlavé melodie. Tak hlavně nebýt mimo rytmus a aby sólista hrající na vozembouch si odpustil nějaký ten mezibouch.
Navzdory všemu propitému alkoholu a játrům dostávajícím na frak se do vyhřátého výčepu vrátila bez pár jedinců početná skupina masek zpátky a završila tak další ročník masopustního průvodu obcí.

HASIČSKÝ PLES
O týden později, v tradičním pátečním termínu, koná velkolepý hasičský ples. I proto se masopust posunul o týden dříve. Jít po plesu na maškary, to by nemuselo dopadnout dobře. Úmrtnost masek by byla větší a do „Horňáku“ by asi nikdo nedošel. Dalším důvodem je rok dopředu domluvená kapelka Scéna a její fláky, hrané napříč hudebním spektrem.
Tudíž vzhůru na parket a pojďte s námi šlapat zelí. Účast byla tak nějak akorát, odhadem kolem 80 lidí. Chřipka těch potenciálních návštěvníků pokosila taky dost. Nicméně všechny zúčastněné nabyla energie z vystoupení skupiny Rozálie. I závěrečný kankán před tombolou neměl chybu.
Tombola se i v tomto počtu vyprodala a snad každý si mohl něco odnést. Hasiči z Poříčí tímto děkují všem místním a přespolním, že dorazili na náš ples. I tak mnozí přišli nadopováni vitamínem C. Velký dík pro kapelku Scéna a skupinu Rozálie za svá vystoupení. Byla to příjemná páteční noc.  [M]
Hasičská výroční schůze

Leden je tradičně bilanční měsícem. Všichni hodnotí, co bylo loni dobře, co špatně, co se povedlo a co zase ne. Prvním spolkem v obci, který se pustil do svého hodnocení, byli hasiči SDH Poříčí. Učinili tak v příjemném teple sálu U Roubalů v sobotu 20. ledna 2018.
Program byl opravdu velmi obsáhlý. Po úvodní zdravici a představení programu následovalo velmi podrobné povídání Petra Kubeše o tom, jak moc úspěšné byly loni děti. Děti prakticky neslezly ze stupních vítězů, jenom někdy občas výjimečně ano. Mladší kategorie patří mezi špičku okresu, dosáhla hatriku v celkovém vítězství v Šumavské hasičské lize dětí a historicky se počtem vítězství srovnala v této kategorii s Dolany. Starší se snažili také, tlačili fest, ale tam zatím chybí ty časy pod patnáct vteřin. Bohužel ligová konkurence předvádí tyto časy a starším zbývá jenom páté místo celkově. Ale co není, třeba se povede letos. V této souvislosti je potřeba poznamenat, že v uplynulém roce 2017 se pořídila z dotace MŠMT Programu VIII. Organizace sportu ve sportovních klubech, v rámci projektu "Podpory mladých hasičů v SDH Poříčí" nová výzboj a výstroj pro obě družstva. A i díky tomuto novému vybavení bylo dosaženo výše uvedených  vynikajících výsledků.


Moje maličkost poté cca.  padesát přítomných členů seznámila s působením dvou družstev veteránů, kde Klasici získali druhé místo v Krtech. Oddíl Chaloupky poté bojoval na třech soutěžích a posbíral dvě 4. místa a jedno šesté. Zároveň se obnovilo ženské družstvo. Holky se snažily, vychytávaly drobné mouchy a předvedly dobré výkony. Letošek určitě přinese posun dopředu, lepší časy a lepší umístění. Chlapi jeli pak celou sezónu s novým strojem, s občasnými výkyvy byli často do pátého místa. Zde se očekává stabilizace výkonů, kvalitní potrénování a třeba i čas pod 20 vteřin? Uvidíme.
Pak už to šlo rychle, finanční stránka věci, dobré to je. Nějaké dotace nám byly přiděleny, účetní Danuška vede naši kasičku výborně, žádné potrojné účetnictví (Má dáti – měla dát, - nedala.. :D ). Revizní zpráva taky neměla námitek. Po zdravici paní Boukalové, starostky OSH, už pomalu začínali ohřívat guláš. Mezitím nastal čas na mezinárodní filmový festival s hasičskou tématikou, kdy přítomní mohli shlédnout průběh roku dětí, průběh srpnové soutěže námi pořádané. Šikovný střihač Tomáš poté připravil i video holek a mužů. Při fotkách už všichni pojídali gulášek, připravený pod odborným vedením paní Vachuškové, a tímto naše, myslím, tolik úspěšné hodnocení skončilo.
Náš administrátorský a IT „Bůh“ Kája Houška si tohle hodnocení natočil a všechno je ke zhlédnutí zde.
Tak a je to. Co bylo, bylo. S chutí vzhůru vstříc rok 2018. Ať je příští hodnocení ještě lepší. Mezitím si členové sboru a další občané nasadí masky a vyrazí potěšit obec masopustním průvodem 3. února. Hned po té ze skříně vytáhnou lakýrky a hurá do víru tance v pátek 9. února na místní Hasičský ples. Pak sleze sníh a zase to začne od znovu…
Zopakuji závěr svého monologu v rámci schůze. Přeju všem členům SDH, občanům Poříčí  a všem, kdo nám pomáhá a fandí, úspěšný, zdravý, pohodový a klidný rok 2018. [M]

Podzim ve vsi a na přelomu roku
Zatímco hasiči své náčiní již uklidili do obecních garáží, život v obci jede dál. Podzim přinesl celou řadu akcí a to jen dokazuje, že tahle ves žije a lidi v ní táhnou za jeden provaz.
Snažili se snad všechny spolky ve vsi. Myslivci nalovili pernaté ptactvo a potěšili svou bohatou tombolou a taškami plných překvapení zaplněný sál a hospodu při své Poslední leči. Babský sbor odzpíval řadu domluvených koncertů všemu navzdory, hlavně i přes nečekané smutnou událost, která zasáhla nejen babský sbor, ale i celé Poříčí. Na starost si sbor vzal i tradiční zpívání koled v rámci akce „Česko zpívá koledy“ a ještě tradičnější zpívání u vánočního stromečku.
Na podzim a v zimě akce střídala akci, tahle ves jede. Početný dav s lampiony vyrazil do studené listopadové noci, aby poté světýlka poslal po Otavě až… do Severního moře, samozřejmě. Předvánoční setkání s občany si nenechala ujít celá řada občanů. Děti posbíraly jablka, přidaly k tomu nějakou tu mrkev, u staré hasičárny našly nějaký ten kaštan a na štědrý den vyrazily s rodiči zpestřit zvířátkům jídelníček. Během Vánoc se do zimní řeky rovněž smočili otužilci, aby se poté přesunuli do vyhřátého sálu k něčemu pro zahřátí. Sál ani nestačil vystydnout a už se za zelenými stoly proháněli hbití účastníci tradičního turnaje ve stolním tenise. Šikovné sportsmeny s pálkou vystřídali borci s jistou rukou, ostřížím zrakem, instinkty geparda a hlavně s ostrými hroty šipek. Kolem 40 hráčů tak absolvovalo šipkařský turnaj. Dorazili i hráči z Hoštic, Katovic i další přespolní.
Naprostá většina akcí byla natočena šikovným Karlem Houškou  a jsou součástí obecní videotéky, která je zde.
A tak začal nový rok 2018. Vsí prošli tradičně i tři králové, no v případě horní části dokonce tři královny, s doprovodem Barči Kubešů. Výtěžek jistě pomůže dobré věci a snad už Poříčí překoná částku Kč 10000,-.
Leden je měsícem bilancování, tudíž všechny spolky v obci se už pečlivě chystají na výroční schůze, jako první se představí hasiči, aby zhodnotili svůj loňský - a troufám si říci – úspěšný a plodný rok 2017.
Všem přeji  pro letošek hlavně zdraví a úspěšný rok Vám všem. [M]
Podzimní kolo hry Plamen 2017/18
Aby toho pořadatelství pro letošek nebylo málo, bylo nám rovněž svěřeno pořádání podzimního kola hry Plamen pro ročník 2017/18. Z nemnoha lokalit, které by připadaly k úvahu, nakonec byla vybrána varianta kolem Kubešů mlýna směrem k Střelským Hošticům, a „Na Škalách“.
Výchozí bod a cíl celého závodu požárnické všestrannosti byl areál Univerzity, kde pořadatelé a příchozí sbory nalezly své zázemí. Na tomto místě se sluší velmi poděkovat za ochotu a vstřícnost vedení Výcvikového střediska, resp. Správě budov a zařízení Univerzity Karlovy, že nám umožnilo pořádat ZPV právě ve svém areálu a dalo nám k dispozici budovu jídelny, toalety apod. Rozhodčí disciplín měli zázemí v krajní chatce.
Součástí ZPV je pět stanovišť, kde dětské pětičlenné hlídky absolvují různé disciplíny. Pokud opravdu přijeli všichni přihlášení, své hlídky na podzimní kolo poslalo cca 20. sborů, počet hlídek tak atakoval 45 hlídek (25 starších hlídek a 20 mladších), tj. přes 200 dětí. Jako první je čekala střelba, na louce za mlýnem. Dále znalosti topografie, hasičských prostředků, uzlování, první pomoci a jiné znalosti. Měří se celkový čas plus se přičítají trestné minuty za špatné odpovědi, či nesestřelení špalíků.
Mladší strávili ve známém prostředí 30,34 minut čistého času a k tomu dostali dalších 28 trestných minut. Celkový čas byl tedy 58,34 minut. Místo v této disciplíně pro mladší bylo nakonec desáté.
Starší první hlídka měla čistý čas 28,22 minut plus 24 trestných minut za ostatní znalosti, celkový čas jejich závodu je tedy 52,22 minut. Druhá hlídka to měla trošku horší, 39,23 minut strávených na trati a 29 tresných, ergo 1 hod, 8 minut a 23 vteřin. Celkově se Poříčí umístilo na místě šestém v závodu ZPV.
Součástí podzimního kola je rovněž disciplína štafeta požárních dvojic. Mladší družstvo ji absolvovalo v čase 96 vteřin bez trestných bodů a v rámci této disciplíny skončilo na místě sedmém. Starší rozdělení na dvě hlídky daly 70,70 vteřin, druhá hlídka 83,85 plus 20 vteřin za předčasné vyběhnutí – 103,85. Počítá se lepší čas, a proto na v této disciplíně starší obsadili druhé místo.
Video v četně exkluzivních záběrů z průběhu závodu ZPV (který jinak divákům není přístupný) je natočeno a je zde.
Po celkovém „sčotu“ obou podzimních disciplín jsou mladší průběžně na místě desátém a starší si doma vybojovali průběžné místo třetí. Dík všem, kdo pomohl ke zdárnému průběhu podzimního kola hry Plamen a s hasičinou definitivně ahoj až v roce 2018. [M]
první | předchozí | 6-10 | následující | Celkem 106 čl. (22 str.)