Oficiální internetové stránky obce
Horní Poříčí

Obec Horní Poříčí

Dolní Poříčí 100

Horní Poříčí

386 01 Strakonice

Telefon/Fax: 383 399 750

E-mail: obec@horniporici.cz

 

IČ: 00477133
Dat. schránka: mb4b63i

Úřední hodiny:
Pondělí 19.00 - 21.00


Starosta:

Petr Pešek

Mobil: 606 591 946

E-mail: starosta@horniporici.cz


Místostarosta:
Štěpán Podskalský

Mobil: 721 754 487

E-mail:

mistostarosta@horniporici.cz


Zastupitelstvo:
Tomáš Slavíček
Václav Křešnička
Pavel Petrlík
Karel Houška
Pavel Vašek

E-mail:

zastupitelstvo@horniporici.cz


Účetní:
Ing. Marie Velková

E-mail: ucetni@horniporici.cz

 

Další kontakty:

Náměty občanů:

E-mail: namety@horniporici.cz

 

Zasílání informací a sběr archivních materiálů:

E-mail: info@horniporici.cz

 


Vrchol sezóny – domácí soutěž
To uteklo v Otavě spoustu vody, než se zase v Poříčí pořádala hasičská soutěž. Nakonec se v sobotu 19. srpna 2017 pořádaly rovnou dvě. 2+5+9+4+5, schválně, co to je za řetězec? Brzo pochopíte…
Dostali jsme důvěru k pořádání soutěže jako jeden z nováčků od rady dětské Šumavské ligy. Tato soutěž byla v plánu od deváté hodiny dopolední na zdejším fotbalovém hřišti. Na ligu jezdí týmy nejen strakonické, ale prakticky družstva ze 4 okresů. Tudíž diváci mohli vidět celkem 12 týmů, pět mladších a 7 starších. Nejkratší cestu vážily Střelské Hoštice, tu trasu 3 kiláků děti daly i na kole. Naopak přes hodinu a půl a cca. 85 kilometrů sem vážil cestu Třísov, nejvzdálenější účastník Třísov je obec pod Kletí patřící pod Holubov, okres Český Krumlov. Cesta to byla nakonec vítězná, to jen tak na okraj. Bohužel některá tradiční družstva nedorazila, například družné a kamarádské Žihobce z okresu Klatovy. Prázdniny, babičky, dovolené s rodiči leckdy tedy dostaly přednost. I tak mohli diváci vidět útoky např. Dřešína, Štěkně, Budilova u Čkyně, Dolan u Čkyně, již zmíněného Třísova, Vacova apod.
Když už všichni dorazili, rada vedoucích a rozhodčích povolila  možnost dvou pokusů pro každý tým. Hned úvodní tým byli mladší domácí. Bohužel se první pokus moc nepovedl, přesáhl 23 vteřin. Asi věděli vedoucí, proč chtějí dva pokusy. Opakovaným prvním pokusem pro poruchu terče se však dostal do vedení Dřešín za 15,94. Druhým pokusem tým stáhl čas na 18,84. Video od Káji je zde. Dřešín bohužel překonat nestačil. Tudíž vyhrál Dřešín. Aspoň jeden pohár ze všech kategorií zůstal aspoň doma, byl to ten za druhé místo v mladších. Stupně vítězů doplnil Budilov, dále pak byly oba týmy z Hoštic.
Starší šli také otevřít svou kategorii. Tým však předvedl vyrovnané pokusy, 18,36 v prvním. Ve druhém ubral sekundu na 17,46. Video je zde a z pohledu zúčastněných zde. Bohužel špička ligy běhá časy pod patnáctkou. Tudíž naši starší nakonec zůstali před Štěkní a Hošticemi na místě pátém. Stupně vítězů uzmul Třísov za čas 13,14, dále Dolany a na třetím místě Vacov. Benešova Hora šestnáctkovým časem zůstala čtvrtá.

Po dětské soutěži se základna a káď přesunula na horní dráhu fotbalového hřiště a zde od jedné hodiny začala soutěž dospělých, zařazená do okresního bodování jako 14 kolo. Ve všech třech kategoriích jsme měli zastoupení.
Muži otevírali celou soutěž. Nervozita stoupala. Při rozběhu jsme s Vojtou pravděpodobně škrtli o plyn, což snížilo otáčky. Bohužel mašina s důvodu vypadnutí kabelu se zastavila. Tomáš jí nastartoval poprvé, proběhl pokus o další nalití. Mašina se však zastavila po druhé, Tomáš jí opět nastartoval. Nakonec přes nervy a rozhození z toho všeho bylo tedy řádně nalito a útok byl dokončen v čase 36,06. Video je natočeno zde. Naděje na slušné umístění zmizely v trapu. Nakonec z jedenácti jsme byli přece jenom devátí, zaplaťpánbůh za dva body. Ještě tu pětku celkovou držíme, ale nejbližší soupeři jsou už za zády. Aspoň jedna radost v rámci soutěže, dostali jsme nové krásné mikiny, na které přispěl p. Zábranský.
A na řadu pak šli i veteráni. Nakonec ze dvou plánovaných družstev zůstalo družstvo s označením Chaloupky, které tak absolvovalo svou třetí letošní soutěž. Veteráni se rvali o druhý náš pohár, aby zůstal doma. Nakonec však těsně podlehli a zůstali na svém klasickém místě – čtvrtí za 34,72. Video je natočeno zde.
Prapor na slušný čas tak držely naše holky. Před závodem přivítaly návrat „ztracené dcery“ Elišky Harášků, která se vrátila po hodně letech zpátky k hasičům. Jasně, v záloze byla Pavlovo Barča z Litochovic, ale jsme doma a tam by měly být domácí družstva kompletní. Holky to daly docela dobře, nemusí jít domů kanály. Skončily páté za čas 29,15. Video je natočeno zde.

Z celé akce byla pořízena hromada fotek od Leoše Jelínka a dalších, odkaz bude ještě doplněn. Dorazil i zástupce sedmé velmoci, paní Maradová z týdeníku Strakonicko a její internetový článek je zde. Doporučuji ve středu skoupit tištěné Strakonicko, kde bude její rozšířená reportáž.
Ligový článek opět napsaný mou maličkostí na stránkách firesportu, pojednávající o naší soutěži je zde.

Na tomto místě bych poděkoval všem soutěžákům, jak dětským tak dospělým, že si přijeli zasoutěžit do Poříčí. Omlouváme se za některé zmatky v organizaci, děláme to prvně, a svou laťku budeme chtít zvedat dál, pokud tedy dostaneme možnost.
Veliké poděkování míří rovněž k sousedním hasičům ze Střelských Hoštic, kteří rychle zareagovali na naši prosbu a pomohli nám pomocí cisteren do kádí dopravovat mnohem čistější vodu. Původně plánované čerpání vody z rybníčka padlo, voda byla nepříjemně zelená.
Klobouk dolů před Kájou Houšků, který natáčel videa dětské soutěže. Ještě než odjel na dovolenou, stihl vše nahrát na youtube. Poté jsme mohli jenom odkazy na videa přiřadit k dětským týmům na webu shl.firesport.eu a splnit tak jeden z požadavků firesportu.
Velmi bych poděkoval i DJ. Vencovi Pavlovičovi za celý den, kdy do nás hustil hudební šlágry a odpoledne i komentoval celou soutěž. Ráno se muzikou i slovem bravurně doplňoval s dalším komentátorem dětské soutěže p. Miroslavem Molitorem z SDH Vacov. Na to, že se oba poprvé v životě viděli kolem deváté ráno, možná i potykali, to co oba předvedli v rámci dětské soutěže, bylo neskutečné, skvělé, prostě strop.
Tak nakonec asi dobrý, i když by to měli zhodnotit i další účastníci. A hasičský pánbůh má rád hasiče z Poříčí, po noční slotě a bouřce nám dopřál příjemný den a pár kapek vody z mraků. Jo, co výsledek rovnice 2+5+9+4+5? Konečná umístění všech poříčských družstev. Dík všem. [M]
Nové Kestřany 2017

Sezóna se kvapem blíží ke svému zdárnému konci. Ještě tu však pár soutěží je, včetně našeho pořadatelského snažení. Než se však budeme snažit pořadatelsky my, ještě tu byla soutěž v Nových Kestřanech v sobotu 12. srpna. Na tuto soutěž vyrazili muži zlomit sérii bez bodů a i holky, které se už taky chtěly konečně předvést svůj lepší útok.
Chlapi šli si připravit hadice jako čtvrtí. Připraveno bylo záhy a šlo se na to. Trošku foukal vítr, který pozlobil předchozí vítr. Fido na stroji během útoku mírně ubral, aby stačili proudaři doběhnout, pak zase přidal. Tento úkon se ukázal klíčovým. Po sestříknutí terčů ve druhém čase dne, v nějakých 20,80, nám opět rupla hadice. Na což pan rozhodčí Sládek mávl rukou, že to bylo po rozsvícení terčů. Bohužel po vyndání savice z kádě na ní chyběl koš. Vyčítavé pohledy šly směrem k Vojtovi. Na jeho obranu je dlužno dodat, že ho při ponoření měl na savici nasazen. Pan Sládek nám pak vysvětlil, že se stává to, že při ubrání plynu a po rychlém přidání strojníkem se koš sám ze savice odpojí vinou změny tlaku. Nicméně platným pokusem naše snažení neohodnotil. Tak nevíme, jestli jsme měli být naštvaní,  nebo se smát, že máme nejrychlejší N soutěže.
Holky šly ve své kategorii jako páté v pořadí. Zde patří dík do hasičům do Štěchovic, kdy jim sami nabídli půjčení jejich hadic B. Další dík směřuje za Pavlovo přítelkyní,  rychlonožkou Barčou Božků z Litochovic, která holkám ochotně pomohla na levém proudu. Zadek funguje v pořádku, už se holky docela sehrály. Holky však potkaly obvyklé patálie. Lída bojuje se zavřením prostředního kohoutu na rozdělovači a strojnice Eliška poprvé ubírá plyn. Radce na pravém proudu vypadává klubko z rukou, Eliška ubírá po druhé. Útok se podaří však dokončit v čase 26,86. Žádné další zbylé dívčí družstvo tento čas nepřekonalo a holky tak konečně vystoupají na stupně vítězů. V Nových Kestřanech aspoň na bronzový stupínek. Super, gratulujeme. Video je zde.
Mohl to být krásný víkend. A co bereme to tak, že muži předvedli útok za 20 vteřin a holky se příjemně naladily na domácí soutěž. Všude dobře, doma nejlíp. Nebo můj dům, můj hrad. Jo, kéž by to platilo i příští sobotu. Hasiči z Poříčí do zbraně, jdeme na to. „I had a dream“, jak říkal Martin Luther King. Chtěl bych napsat příští týden to, že si každá kategorie sáhla doma na pohár, což je pro změnu můj sen. Buďme však pokorní, vyhrát chce dalších 11-12 týmů mužů, pět veteránů a 5-6 dívčích družstev. [M]

Poslední letošní noční – Čestice 2017
Sezóna se  kvapem blíží ke svému konci a my se zatím pohybujeme kolem pátého místa celkově. Tak po domluvě se vyrazilo i na další soutěž. Poslední noční soutěž se koná tradičně v Česticích, letos v sobotu 5. srpna.
Jedeme po čase kompletní včetně Vojty na koši, který už dostřílel barevné kuličky někde na airsoftím táboře. I Plechy nakonec, ač jeho zraněné oko ho jistě bolí. Chceme zlomit to noční prokletí, které na nás sedí pomalu od počátku našeho běhání. Čeká nás 14 soupeřů ,dále pak 4 veteráni, a  asi 6 ženských družstev.
Bohužel nás tma opět zradila. Docela hezky rozběhlý útok, kdy voda šla z mašiny kolem deváté vteřiny, zastavilo jednak nespojení hadic C Pavlem napravo, jednak také „bouchnutí“ dvou koncovek na hadicích B (povolily obě a hadice neudržely pak tlak vody). Tudíž N jako vyšité.
Noc nám nejde, ale musíme to zlomit. Zlomíme to tak, že na noční budeme muset jezdit, dokud to nepůjde. Nebyli jsme v Česticích sami. Byla to celkově taková divná, zvláštní soutěž, kdy spokojeno ve všech kategoriích bylo asi jenom 6 týmů. I druhý tým mužů byl taky naštvaný.
No nic, jedeme dál. Týden před námi máme Kestřany, snad potrénujeme. Holky  a veteráni to mají v plánu rovněž. Snad tu pětku udržíme. [M]
Pokus o dobývání Hory (Benešovy)
O další sobotě na přelomu prázdnin 29.7.2017 dospělá družstva nikam nevyrazila, odpočívala po těžké bitvě o Sudoměře. To mladí hasiči nezaháleli a vyrazili pokořit úskalí noci na legendární soutěž v Benešové Hoře v rámci třetího kola letošního ročníku ŠHL.
I navzdory prázdninám se sešla obě dvě družstva dětí. Ještě než sluníčko zapadlo za Popelnou, tak ještě stačilo osvítit útok mladších, kteří šli jako druzí v pořadí. Útok měl klidný průběh, Petr na stroji chvíli počkal, jestli je řádně roztažena hadice B k rozdělovači. Výsledný čas byl pod dvacet a to se počítá – 19,69. Pak už mladší čekali, co s tímto časem provede dalších 9 soupeřů. Video je natočeno a je zde.
Nakonec nás předběhli další čtyři soupeři. Místo pro mladší tedy bylo páté.  Před nás časem 18,00 se postavily sousední Střelské Hoštice, ty získaly místo čtvrté. Nejlépe soutěž zvládl další strakonický bojovník, družstvo Dřešína, které svou kategorii vyhrálo.
To starší čekalo dalších devatenáct soupeřů od okresu Tachov přes Šumavu až na Moravu. Při jejich pokusu už svítily hvězdičky a byla litá tma. Proběhla malinká prodleva před ponořením košíku do kádě, jinak to byl útok pěkný a plynulý. Čas na časomíře ukazoval čas  20,87. Video je natočeno a je zde. Tento čas ze čtrnácti soupeřů překonalo jenom pět. Starší tak brali sympatické šesté místo. Byli nejvýše umístěným strakonickým družstvem v celkovém pořadí.
Článek na firesportu, pojednávající o této soutěži a o všech družstvech, napsaný mou maličkostí, je ke zhlédnutí zde.
Co tento týden, jak to vypadá. Děti budou v klidu trénovat na domácí vrchol sezóny. Dospělí by taky potřebovali nějaký ten trénink. Pokud bude panovat všeobecná shoda, mohla by družstva mužů a žen vyrazit na noční do Čestic. Veteránská družstva se také jistě zapojí do plného tréninku na naši domácí soutěž.
Tento vrchol sezóny proběhne 19. srpna od 9 hodin na fotbalovém hřišti v Poříčí, kdy nejprve přijedou zdatní soupeři až ze čtyř okresů na dětskou soutěž zařazenou do ŠHL 2017. Od jedné poté startuje dospělá soutěž v pořadí muži, veteráni, ženy, zařazená do okresního bodování. Zveme tímto všechny fanoušky místních hasičů. Přijďte povzbudit všechna domácí družstva svými hlasivkami.
Bojovníci i bojovnice z Poříčí v bitvě u Sudoměře
Po dlouhatánské době se historie opakovala a v Sudoměři opět uspořádali pořádnou bitvu, tentokráte hasičskou. O sobotěnce 22. července l. p. 2017 opět hrozilo „Zikmundovo vojsko“…
V Poříčí se sebrala silná skupina bojovníků a bojovnic, vyznavačů podobojího způsobu. Tato armáda pak překročila Žižkův most a vyrazila do této bitvy. Sem tam nějaký papeženec zadupaný do bahna by jistě nebyl špatný…
Armádu „císařských“ vzalo nejprve ztečí mužské družstvo. Muselo však čekat, jak dopadnou spolubojovníci z Cehnic, Mladějovic, Čejetic a jiní. Jako na devátým z dvanácti nám Jan Žižka zavelel: „do útoku, bijte je!!!“ Poříčí si však rychle dokázalo postavit svou „vozovou hradbu“ a hrr na ně. Hnalo „papežence“ až do rybníka, sem tam rána řemdihem. Útok poříčské armády ukončila „rána cepem, facka funus“ ve 22,09 vteřině. A nepřítel se již válí v bahně. Průběžné třetí místo z toho bylo v této bitvě. Ještě se čekalo, jestli nedokážou zahnat „císařské“ do Škaredého rybníka další tři skupiny bojovníků. Nakonec to nejlépe zvládla „domácí šlechta“, „pobila levé křídlo Zikmundova“ vojska ve vítězném čase. Poříčskou grupu tak odsunula na místo čtvrté. Aby byla zaznamenána historie, jak Poříčí zasáhlo do této bitvy, pořídily se dva pohyblivé obrázky. Jeden je zde a druhý ze zadních pozic zde.
Vyčerpané mužské vojsko odtáhlo do ležení a na řadu tak přišly hasičské bojovnice včetně Poříčí. Tým vhodně doplnila nezlomná, statečná bojovnice Radka Petranová, již se od rána nemohla dočkat, až praští cepem „papežence po papuli“…  Statečné družstvo se nebojí, předvádí srdnatý výkon a nepřítel začíná ustupovat. První nepřítel padl v nějaké 24. vteřině. Druhý odolával tlaku vody a ne a ne se rozsvítit. Bohužel nepřítel ustál poříčský dívčí atak, a proto holky musely své snažení ukončit. Málo vídaný technický problém tak zastavil porážku Zikmundova vojska. Z vnitřku rozdělovače se při útoku uvolnilo jakési těsnění, toto samozřejmě šlo s vodou až do proudnice, kde se vzpříčilo. Snížilo tak průtok v proudnici. A Kamila nalevo již nedokázala slabým čůrkem vody trefit terč. Ale bojovnice z Poříčí si zaslouží obdiv.
Rovněž jsou pořízeny statické obrázky a ty jsou zde. O této bitvě promptně referovali i dva písaři, jedna listina je zde a druhá zde.
Kamenný „Jeník“, který to sleduje z nedalekého prostranství, si mohl říct. Jo, tyhle beru, jsou to nezlomní bojovníci v tom Poříčí. Ktož sú boží bojovníci a bojovnice…
A to ještě chyběla „práčata“. Ty se snad sejdou a vyrazí příští sobotu do Hory Benešovy  vypořádat se s nástrahami šumavské noci. Dospělí, pokud nevyrazí do Sedlice, budou patrně odpočívat a lízat si rány po těžké bitvě o Sudoměř.

Z domácích luhů a hájů – V Poříčí proběhla tradiční pouť. Začalo se rybařením za ranního kuropění. V dětské kategorii zvítězil Bobeš Kubeš, v dospělé Milan Levý. Obě tyto „vydry“ tak byly řádně hozeny do rybníka.
Večer si mohlo osazenstvo místní krčmy „šoupnout střevícem či hodit hrbem“ na tradiční pouťové, za tklivých tónů hudců z Nektarboys. V neděli pokračovala pouť zápasy v „čutané“. Místní „mladé naděje“ vyzvaly místní „staré naděje“, zápas skončil smírně 4:4. Pokud jsem dobře počítal penalty, zvítězili mladší. Poté dorazil k přáteláku Velký Bor z okresu Klatovy. Sice v menším počtu, ale tak ho místní doplnili. Strhla se divoká přestřelka, kde Poříčí dávalo góly na obě strany. Vše je řádně zdokumentováno, videosestřihu naleznete zde. [M]
první | předchozí | 6-10 | následující | Celkem 97 čl. (20 str.)