Oficiální internetové stránky obce
Horní Poříčí

Obec Horní Poříčí

Dolní Poříčí 100

386 01 Horní Poříčí

E-mail: obec@horniporici.cz

 

IČ: 00477133
Dat. schránka: mb4b63i

Úřední hodiny:
Pondělí 19.00 - 21.00


Starosta:

Petr Pešek

Mobil: 606 591 946

E-mail: starosta@horniporici.cz


Místostarosta:
Václav Křešnička

Mobil: 602 446 429

E-mail:

mistostarosta@horniporici.cz


Zastupitelstvo:
Tomáš Slavíček
Karel Houška

Pavel Petrlík
Miroslav Kozák
Pavel Vašek

E-mail:

zastupitelstvo@horniporici.cz


Účetní:
Ing. Marie Velková

E-mail: ucetni@horniporici.cz

 

Další kontakty:

Náměty občanů:

E-mail: namety@horniporici.cz

 

Zasílání informací a sběr archivních materiálů:

E-mail: info@horniporici.cz

 


Dětská noční Benešova Hora
Tak i v sobotu 25.7.2020 pokračují družstva poříčských hasičů ve svém soutěžení. Bohužel dospělá družstva by teoreticky složila horko těžko družstvo maximálně jedno. Toto družstvo by však nebylo, při vší úctě ke všem členům, co chtěli jet, na nebodované soutěži v Přechovicích rozhodně konkurenceschopné. Dětská družstva však soutěžit vyrazila, a to na tradiční noční soutěž na Šumavu do známe a tmou zastřené Benešovy Hory.

Kdo by to byl řekl, že v Benešovce, léty zvyklé na nějaké čtvrté kolo dětské ligy, se letos bude začínat. Jo, v tomhle světě není nic jistého, možná ani naše soutěž... I tak dorazilo na poměry méně družstev, celkem 18, ale i tak kvalitní, přetěžká konkurence.

Mladší z taktických důvodů a ze zkušeností vyrazilo ze startovní pozice jako třetí v pořadí. Tudíž zapadající sluníčko jim příjemně svítilo na útok. Mladší se vrhli do útoku jako lité šelmy. Všechno klaplo na výbornou a mladší po jednom z nejlepších útoku za poslední roky předvedli luxusní čas 16,96. Pokus je natočen a je zde. Zároveň se samozřejmě ujali průběžného vedení. Nakonec je těsně, asi o desetinku, předběhli moravští parťáci místních požárníků ze Senetářova. Ale nevadí, kletba noci zlomena a mladším se povedlo to, co předchozím generacím poříčské mládeže za celé trvání benešovohorské noční soutěže. Vystoupali po zásluze na celkové druhé místo.

Mladší parťáky už za svitu hvězd šumavské teplé noci se snažili podpořit starší. Také oni předvedli výborný výkon a ke kýžené čtrnáctce chybělo pár kapek vody a několik setinek a desetinek. Budoucím vítězům z Dřešína musel jít při jejich útoku mráz po zádech, možná pár nehtů bylo okousaných. Nakonec jim to stačilo a naši se o pár setinek dostali na druhé místo časem 15,72. Pokus je natočen a je zde. A toto druhé místo již udrželi!!! Tak konečně nám byli Bohové šumavské noci nakloněni.

Cesta domů tak byla veselá. Říká se tomu příjemné naladění na domácí klání. Dětská družstva jsou tak v pilné práci na soutěž na domácí hroudě, která – snad, snad, budeme tomu věřit – proběhne v sobotu 15. srpna. Dospělá družstva mezitím – snad, snad, budeme tomu věřit - se dají dohromady a vyrazí patrně do nočních Čestic, poté do Kestřan a pak to přijde – do třetice snad – naše domácí pořadatelské snažení. Budiž viru do Poříčí vstup zakázán a situace, nechť je příznivá… Bohové hasičtí, zůstaňte s námi…  [M]
2 x 7, 2 x NN, poříčská pouť
Konečně!!! Konečně to vyšlo a na poříčské poměry docela trénující dospělí mohli vyrazit na nějakou tu soutěž. V sobotu 18.7.2020 nás čekala pořádná porce hasičiny, odpolední soutěž v Sudoměři a noční soutěž v sousedství v „Panda“ aréně v Novosedlech.

Zase jsme s novou sezónou museli udělat podstatné změny a zase osoby a obsazení rozstrkat jinak, než tomu bylo loni. Ondra se posunul na proud, béčka si začíná natrénovávat 16-letý Víťa. Strojník Fido momentálně nestíhá, a tak s námi běží strojnice Eliška. A ještě jsme přivítali posilu Petra „Zikyho“ Zíku na proud. Dokonce se podařilo vyrazit i ženskému družstvu, které se zatím z různých důvodů moc nesešlo na tréninku. Celý den a noc proběhl za vydatné pomoci Jany Křížové z Novosedel a Báry Božkové z nestartujících Litochovic.

Na co jsme neměli štěstí, bylo umístění na startovce. Mužské družstvo chytlo jeden z posledních fleků ze 14 týmů a holky v Sudoměři celou soutěž uzavíraly. Takže se v sudoměřském odpoledni lehce nudíme a pokukujeme po soupeřích. A jelikož v poříčském pouťovém nohejbalovém turnaji se za Hary tým snaží Vojta, tak jsem si půjčil ochotného Tomáše ze Štěchovic na košík.

Tak jak to asi bude, po prvním výběhu do sezóny. Já pomalejší, Tomáš koš dává jako superman, prokazuje, že jedním z nejlepších košařů na okrese. Čekáme chvilku na Kelly, Víťa má roztaženo, Ondra s Petrem u terčů, voda je dožene. Výsledný čas 22,83. Pokus byl natočen a je zde. Celkové sedmé místo ze 14 týmů. Hodnocení kladné vzhledem k okolnostem.

A co holky, nejlepší na konec? Rozběhnutí pěkné, podle mě nalito. Ale Janina z Novosedel na rozdělovači zjišťuje potíže s kohouty rozdělovače. Jsou zavřené, tak asi že by nějaké „dobračisko“?? Bojuje s tím. Kelly se snaží regulovat plyn. Bohužel mašina začíná padat dopředu a všechno, co má ruce a nohy a stojí poblíž, běží náš stroj rychle postavit. Cizí zásah, zdraví je přednější a neplatný pokus. Poněkud zvláštní shoda náhod.

O soutěži referuje autor článku Jihočeských týdeníků a odkaz je zde. Na druhou stranu, za 20 let běhání jsem nezažil tako zvláštní den i noc na soutěžích, kdy bylo tolik neplatných pokusů, zamotaných hadic, zvláštních náhod, úrazů na rozdělovači apod.

Nic, házíme to za hlavu a po chvilce odreagovaní valíme přes kopec do Novosedel. Startovka stejná jako v Sudoměři, muži druzí od konce mezi 13 účastníky mužské kategorie. Jelikož začínají holky, tak to pro nás bude dlouhé, k tomu začíná dost pršet. Na místě se k nám připojuje Vojta a z tábora se vracející Pavel, Viťa odpočívá a čeká na telefonu, co kdyby náhodou.

Holky si opět vybírají daň sobotního snažení. Útok krásně rozběhnut, troják v pohodě. Radka nalevo trefuje v 23. vteřině. Být to čas konečný, holky by byly třetí. Bohužel Barča napravo nezapojuje proudnici, patrně pro uklouznutí. Po 15 vteřinovém snažení trefuje terč ve 40 vteřině. Načež se dovídá od rozhodčí, která ani nemávla červeným praporkem, že se dotkla čáry nástřiku. Neplatný pokus po druhé. Tento je natočen a je zde.

Bára naštvaná stejně jako Jana odpoledne. K tomu frustrovaná Kelly mluví o konci svého běhání. Je to sport o sedmi lidech a každý dělá jednu sedminu, aby vše klapalo. Každá sedmina je důležitá a bez ní to nejde. Je to jako v partnerství nebo manželství. Sedm sedmin jako celek funguje v časech dobrých a hlavně i v časech zlých. Takže Jani, Eliško, Báro – nejen zbylých „šest sedmin“, ale celá poříčská hasičská parta stojí za Vámi a jste všechny důležitou „sedminou“ týmu, Eliška momentálně i mužského… Netřeba házet hasičské nářadí do obilí…

A co teda chlapské družstvo po sobotní půlnoci? Při náběhu nechtíc škrtám o plyn, tím pádem mašina ubere otáčky. Kelly si vše pospojuje a nalejeme. Útok dokončen lehce nad třicet vteřin, natočen a je zde. Celkové místo opět sedmé ze 13 účastníků.

O soutěži referuje týdeník Strakonicko, odkaz na článek je zde.

O víkendu 17. a 18. července pokračuje rovněž program poříčské pouti. Jako první se nad ránem setká velmi početný stav vyznavačů Petrova cechu na rybníčku Na Ohradě. Od šesti hodin do devíti pokračuje další ročník rybářských závodů. Ze začátku berou ryby tolik, že tři rozhodčí nestíhají ani měřit. Ryby jsou v pravdě kapitální, pohybují se mezi 10 cm (tak to chytil Pepa Neubauer) a 45 cm (chycen kapr od Áji Houšků).

Ale i 17 centimetrové ryby, když jich máte dvacet, dají 3,5 metru ryb. A tak v dětské kategorii vítězí Štěpánek Šmůla s 226 cm ryb, před Ondrou Kejdou (218 cm) a Aničkou Neubauerovou, která celý týden poctivě trénovala (178 cm ryb).

Světe div se, ani těch 3,5 metru ryb nestačí na vítězství. Takže do rybníka po zásluze putuje vítěz dospělé kategorie Martin Vlk, který v jednu chvíli měl svého osobního rozhodčího a nikam jinam ho nepůjčil, s těžko uvěřitelným počtem 541 cm chycených ryb. Následuje poříčská vydra ze mlýna Bob Kubešů (420 cm ryb) a vydra od „Polanojc“ Martin s 417 cm ryb. Videosestřih je zde.

Naprostá většina rybářů se poté přesune na nohejbalové hřiště u dolního jezu, kde se koná za bohaté účasti týmů již tradiční turnaj v nohejbale trojic. Účastnilo se 8 týmů, po odehrání bojů ve dvou skupinách se turnajovým pavoukem nejlépe prokousal tým Nevíme ve složení Fiedor, Suda, Krýsl, který porazil ve finále HaryTeam. Třetí skončilo družstvo Chaloupky.

Pak hrábne do strun Nektar boys a do sálu hospody se přesune na 90 platících návštěvníků, což je na pouťovou zábavu docela slušná návštěva.

Nedělní program je ve znamení fotbalu, který sleduje početná skupina fanoušků. Nejprve se utkají legendy Poříčí proti družstvu fanoušků odboru přátel Slavia Praha ze Strakonic. „Sešívky“ jsou o kapku lepší, pokud jsem dobře počítal, vítězí 5:2. Následuje regulérní přátelák mezi Poříčím A a Volenicemi, které prokazují svou kvalitu a klid při zakončení. Poříčí pálí své největší šance, a proto tento „pouťák“ prohrává 1:5.

Průběh poutě je natočen a bude uveden na obecních stránkách ve videosekci. Hasiči potrénují a třebas vyrazí v sobotu 25.7. do Přechovic na vložené soutěžní klání. Nic, jedeme dál. Nepodceňujte Poříčí, neřekli jsme poslední slovo, my umíme a budeme kousat…

Počátkem prázdnin již byla svolána výborová schůze, která přes dvě hodiny řešila úkoly, body a zajištění okresní soutěže dospělých a šumavskou ligu dětí. Výstupem je seznam úkolů, co kdo kde zajistí či o co se postará. Kontrolní schůzka se koná dále 10.8.2020, kde budou dořešeny zbylé problémy a zkontrolováno plnění úkolů. Tak příjemné léto Vám všem. [M]
Dětská soutěž v Hošticích
Ono to půjde. Ale jo. I když to zpočátku vypadalo na to, že hasičská sezóna je v trapu. Ale nakonec se přece jenom soutěže rozběhly. I sousedi z Hoštic si nakonec podrželi svůj tradiční termín své ještě tradičnější soutěže. A tak v sobotu 20. června vyrazila natěšená družstva z Poříčí po dvou trénincích na toto sousedské klání. Kdyby nějaký pohárek byl k mání, taky bychom se nezlobili.
Hasiče z Hoštic ale sv. Medard moc nepotěšil, pan herec Kemr by jistě použil svou lidovou hlášku z filmu Na Samotě u lesa. Takže i když se pořadatelé snažili i koberci pod základny, někdy ten start připomínal grotesku, no hlavně se nikdo nezranil. Ale hasiči jsou tvrďáci, kór ti dětští a tohle je přece nerozhází.
Mladších máme míň. Nejprve si Petr vyslechl od dřešínských pořadatelů předchozí soutěže, jaký že jsme to „posrandírové“. Ale pak mu Radek půjčil dva hasiče dřešínské do smíchaného družstva s těžko vyslovitelným názvem „Dřeříčí“. Při druhém pokusu pak mohla nastoupit varianta „Pořešín“. Svou těžkou premiéru zvládl na jedna s hvězdičkou malý Pavlík Pešků. Jinak mokro se projevilo, vše bylo roztaženo. Levý proud však krátce prostříkal. Ale čas byl fajn 20,31.
Druhý rozběh orámovaly jedny „záda“, ale naštěstí se nic vážného nestalo. Malý požárník se zvedl, pospojoval a už mazal k terčům. Mašina Fox nám povolila čásek, o trošku horší  20,69, Tento čas, resp. čas prvního pokusu překonal pouze jeden tým, a tak si tým v novém složení odvezl z Hoštic sympatické druhé místo. Oba pokusy jsou natočeny a jsou umístěny zde.
Straších má Petr k dispozici o dva lidi víc. První varianta družstva si zkusila útočení s mašinou Fox. Bohužel pravý proud nestačil cvaknout, bojoval s hadicí a pak už bylo po nadějích. Ke cti mu slouží to a celému družstvu, že to ani v čase nad 30 vteřin nezabalil a útok tak byl řádně dokončen. A čert vem čas 47,19.
Druhé složení na PS 12 bylo přece jenom úspěšnější. Útok prakticky bez výraznějších chybek skončil časem 17,82. O pár desetinek naše družstvo překonal akorát Dřešín. Druhé stříbrné medaile tak na krku starších putuje „zopár“ kilometrů po hlavní silnici. Video je natočeno a je samozřejmě zde.
Takže začátek dobrý, všechno dobré. Dětský kolektiv teď čeká v prvním červencovém týdnu tradiční lipenské soustředění. Jelikož budou odděleni od ostatních táborníků a neměli by s nimi přijít do kontaktu, je možné tábor uspořádat. Což ocení jak děti, tak jistě i rodiče.

Dospělí se konečně dočkali neděle bez přeháněk a bouřek a konečně si mohli pořádně vyzkoušet nové rozběžiště. Rozběh po dodělání startovací čáry bude třeba zarovnat a zválcovat. Jinak to bude dobré. Trénink to byl pohodový a Víťa s Ondrou v nových rolích obstáli na výtečnou.
V neděli proběhla rovněž schůze rady dětské ligy. Tématem bylo pokračování ročníku po zrušených červnových kolech. Zatím to vypadá tak, že se pokračovat bude a s naší soutěží je počítáno. Pravděpodobně dojde k přesunu soutěže v Budilově a budou nabídnuty náhradní termíny Vacovu a Čkyni, tyto by se měli odběhnout během srpna či září.  [M]
Hasičský návrat k normálu
Tak to mělo být krásné jaro. Hasiči a celá obec se jistě chystala na další rok, na další akce, které se tradičně pořádají. Májka, zahájení cyklistické sezóny, různé přednášky v sále hospody a další a další akce a brigády. K tomu sledování fotbalových jarních odvet u hřiště a u dobrého pivka s klobásou.
Tak tohle všechno bylo v plánu.  A bylo to tak až do 12. března t.r.  Ještě se stihl masopust a většina výročních schůzí místních spolků.  Jo, člověk míní a čínský „soudruh“ mění. Pak se po světě pošle to čínské „svinstvo“, a je jedno, jestli je umělého původu nebo přírodního. Všechno se zastavilo, svět se změnil a z plánů zůstaly cáry papíru.
Naštěstí se zdá, že už to ustupuje a všechno se snad vrátí do normálu. Už se hrají fotbalové přípravy. Už se objevují první akce. I hasiči zahajují svou činnost. I když… no děti se jistě těšily na první soutěž, kde se nám tradičně daří – otavský plamínek. Tento byl zrušen a přesunut snad na září. Rovněž byly zrušeny ostatní jarní soutěže jak okresní tak ligové až do konce června, tedy až na jednu výjimku – soutěž dětí v Dřešíně. Děti tak přišly o skoro půlku sezóny.
Dospělí to mají podobně. Byly zrušeny veškeré postupové soutěže a opět kromě Dřešína, který to zkusil se soutěží v době postupného uvolňování, i červnové pohárové soutěže. Nejen k tomuto tématu zasedl místní výbor SDH. Řešil nejen to, zda se vůbec bude soutěžit, ale také třeba naše pořadatelství v tomto ročníku dětské ŠHL a dospělé soutěže. Zatím se rozhodl tak, že se pořádání soutěží sbor zatím nevzdá a vyčká dalšího vývoje s ohledem stav s virem COVID 19.
Jinak se výbor shodl na tom, že v případě příznivého vývoje budou moci na startovní čáru družstva SDH Poříčí od července. Tím pádem se už snaží družstva sejít se na tréninku. Je třeba vyzkoušet novou základnu a rozběžiště. Zatím se to dospělým povedlo jednou, pak po dva týdny už vládlo deštivé počasí a bouřky. Ale už je cítit chuť a elán začít. A pokračovat v tom, až se poříčská družstva postaví za startovní čáru, nechají na dráze duši pro nejlepší výsledek.  Tak vítejte – snad – v normálních časech… [M]
Masopust 2020
Tak jak velí tradice, i v naší obci se koná Masopust. Tentokráte to vyšlo na sobotu 22. února 2020.
V tomto dni spousta jindy řádných občanů prohrabala skříně, šatníky a třeba i popelnice, aby na strategické místo Poříčí – do hospody U Roubalů dorazila početná grupa masek. Pravdou je, že se mnohým z vyhřátého pohostinství na v pravdě těžkou pochůzku nechtělo…
Tak jaký pak nám dorazil výběr. Nějací duši, resp. duchové. S koloběžkou zvládl projet celou ves známý večerníček. Voják předváděl parakotouly i své maskování. Z první války dorazil i dobrý a bodrý voják Švejk. Ženské masky, to bylo několik cikánek a jeptiška. Docela populární je tady španělská uklízečka, tzv. zvaná „hádrošmátra“, dále nechybí několik bab. Několikátou svatbu měli tradiční ženich s tradiční nevěstou.
Docela zajímavá maska byl samonafukovací či samovyfukovací drak, dle vyjádření majitele ukrutně žíznivý drak. Po roce tahá svou drnčivou kárku dráteník. A celou tu grupu zastřešuje policejní rameno spravedlnosti a stálá zdravotnická služba. To zdravotnictví je někdy tak namáhavá činnost, ale na všechno existuje lék. I pro pacienta, který se také přidal k průvodu. V našem případě modrá pilulka, aby ta lékařská péče stála za to.  Nechybí další masky, na které jsem tímto zapomněl a chtěl jsem je tu uvést.
To vše doprovázela početná skupina muzikantů. Dala se k množství alkoholu, podávaném pravidelně v malých dávkách, očekávat mírná, opravdu mírná „úmrtnost“, ale troufám si tvrdit, že většina se dopotácela zpátky do vyhřátého pohostinství. Bylo to ale sakra náročné.

Tuto sobota, 29. února, se ponese v maškarním veselí dětí, koná se totiž tradiční dětský maškarní karneval. Uvidíme, kolik indiánů, policistů, kovbojů a princezen jménem Anna a Elza z Ledového království dorazí se zase pobavit do víru tance pod taktovkou Dj. Pavloviče a dam z místního Červeného kříže.

Je rozhodnuto o letošních pořadatelích v rámci hasičské sezóny. Dětská rada ligy souhlasila s termínem 15. srpna 2020 cca. od 9 hod. I OSH nám svěří pořadatelství, ale patrně v neděli 16. srpna od 10:00 z důvodu kolize se žádostí SDH Kestřany. Ač jsme byli v právu a podali jsme svou žádost dříve, bylo nám poděkováno ze strany OSH i Kestřan za vstřícnost ke změně termínu.
No nic, příprava bude v naprosté většině stejná a my se s tím popereme. Věřím, že všichni členové sboru udělají vše, co bude v jejich silách, aby obě soutěže proběhly bezproblémově.  [M]
první | předchozí | 6-10 | následující | Celkem 151 čl. (31 str.)