Oficiální internetové stránky obce
Horní Poříčí

Obec Horní Poříčí

Dolní Poříčí 100

386 01 Horní Poříčí

E-mail: obec@horniporici.cz

 

IČ: 00477133
Dat. schránka: mb4b63i

Úřední hodiny:
Pondělí 19.00 - 21.00


Starosta:

Petr Pešek

Mobil: 606 591 946

E-mail: starosta@horniporici.cz


Místostarosta:
Václav Křešnička

Mobil: 602 446 429

E-mail:

mistostarosta@horniporici.cz


Zastupitelstvo:
Tomáš Slavíček
Karel Houška

Pavel Petrlík
Miroslav Kozák
Pavel Vašek

E-mail:

zastupitelstvo@horniporici.cz


Účetní:
Ing. Marie Velková

E-mail: ucetni@horniporici.cz

 

Další kontakty:

Náměty občanů:

E-mail: namety@horniporici.cz

 

Zasílání informací a sběr archivních materiálů:

E-mail: info@horniporici.cz

 


Noční boj v Benešovce
Poslední sobotu v červenci mají zabukovaný již po třinácté hasiči z Benešovy Hory. Pořádají totiž tradiční noční hasičské klání. Mezi tradiční účastníky patří i Poříčí. Proto v sobotu 27. července nakonec obě družstva dětí na dráhu nad Autoservis dorazila.
I když u mladších to bylo nahnuté. Nakonec v počtu čtyřech silných kusů na soutěž vyrazila. Na místě byla parta zbylých doplněna o šikovnou levou proudařku z Dřešína. Malé rychlé proudařce tímto velmi děkujeme. Útok sice přinesl čas 22,37, tento je sice natočen a je zde. Na to, že většina běhala posty, na které není zvyklá, na to, že mladším pomohla dřešínská výpomoc panuje nakonec s tímto časem spokojenost. A umístění? Místečko šesté z osmi přítomných mladších.
To starší už běželi za šumavské tmy. V kompletním složení předvedli útok bez výraznějších chybek. Nakonec terče rozsvítili v čase 17,35. Video je natočeno a je zde. Aby v tom mladší nenechali samotné, bylo z toho opět šesté místo z jedenácti přítomných.
Hodnocení nakonec pozitivní, výborná atmosféra a nálada kolem. Dětská družstva se již začnou chystat na svou domácí soutěž. Snad se dají dohromady v nejsilnějších sestavách.

Dospělá družstva neměla žádnou bodovanou pohárovou soutěž, akorát v Přechovicích pořádali místní požárníci klání nezařazené bez bodového hodnocení. Nakonec tam de facto na „trénink“ vyrazilo družstvo žen. Holky za vydatné pomoci béčkařky  - dle barvy dresu asi - z Mladějovic, které tímto děkujeme za odběhnutí, dosáhly platného pokusu lehce nad 26. vteřin. Ostatní dívčí konkurence nenašla recept na tento čas, tudíž holky zvítězily v tomto klání. Dospělí se patrně zúčastní náhradního splutí na lodích, tudíž do Sedlice na soutěž 3.8. nedorazí. Tudíž se všechny dospělé složky začnou také chystat na vrchol sezóny – domácí soutěž.

V pátek 26. července se sešel přípravný výbor pro uspořádání domácí soutěže. Samozřejmě vycházel z loňských zkušeností. Většina přijala své pořadatelské úkoly a pilně je začala řešit. V pátek 9. srpna bude naplánováno rozměření drah a příprava hřiště. Zároveň již od soboty běží rezervace startovního pořadí dětí – k našim družstvům již aktuálně přibyla konkurence ze Střelských Hoštic (2 družstva), mladší Budilov a starší Vacov.  [M]
Pouťový víkend v Poříčí a na hasičských drahách

Na víkend se sobotou 20.července připadla letos v Poříčí pouť. Hasičská družstva také vyrazila v rámci okresního turné po hasičských drahách do Sudoměře a nakonec i do tmou zalitých Novosedel.
Bohužel vinou dovolených, sklízení úrody a rodinné oslavy z mužského družstva nezůstal kámen na kameni. Naštěstí zvládáme úspěšně „vlaštovčí“ metodu, jsme variabilní, tj. umíme více věcí. Za mašinu i chlapské kategorii předvedla spojení savic a koše Bára s Kačkou. Béčka jsem dal já. Jak zpívá v refrénu skupina Parkán, na rozdělovač jsme si půjčili na „ celý den a noc“ jednoho z nejlepších trojáků na okrese Luboše ze Štěchovic, kterému tímto opět velmi děkujeme, odvedl svůj džob na výbornou. Koho však na proud k Pavlovi? Nakonec se uskutečnil návrat ztraceného „dědka“ Smejkyho, který se ozval sám, jestli si s námi může zaběhnout.
Svou roli zvládl se ctí, nic nezapomněl z hasičiny tenhle zkušený „harcovník“. Bára s Kačkou dali v Sudoměři luxusní vodu a útok byl řádně dokončen v čase 21,44. Video je natočeno a je zde. Morálně nám patří sedmé místo ze třinácti týmů mužů, i když ve výsledkách jsme osmí. (Po protestu Černětic, proti evidentnímu jejich ulitému startu dvakrát po sobě byl původně uveden neplatný pokus. Nepochopil jsem, proč jejich protest byl uznán... Nakonec spravedlnost v noci ukázala, že není slepá a noční pokus v Novosedlech měli nedokončený, to jenom na okraj). Jinak nálada opět veskrze pozitivní, spokojenost.
Ženské družstvo vyrazilo do Sudoměře ve zkušenějším složení s tím, že na béčka se posunula a velmi pomohla béčkařka z Litochovic. Krásný útok byl výtečně rozběhnut, ale nově testované odlehčené hadice Rádě s Bárou moc nepomohly, musí se oběhat. Hadice nebo proudnice vzala Radku po ruce a nakonec z toho byl čas přes 33 vteřin. Video je natočeno a je zde. Škoda veliká, ta soutěž mohla a měla být hratelná vzhledem k průběhu ženské soutěže.
V Sudoměři se fotilo a fotky jsou zde. Po příjezdu domů a po drobné pauze vyplněné spánkem, jídlem a stahováním fotek a nahrávání videí se sešla opět obě družstva, aby v nočních hodinách navštívila sousedy v Novosedlech na jejich tradičně perfektně připravené noční soutěži. Mužské družstvo mělo totožnou sestavu jako odpolko, ale místo Smejkyho se představil kombajnér a vícemisák Tomáš. Bohužel před rozběhnutím útoku nám povolilo umístění savic a tyto s košem málem spadly na zem. Holky vzadu se s tím však vypořádaly s bravurou a opět daly luxusní vodu. Bohužel ten čas byl trošku delší než ve dne - 27,74.  Místo deváté nebo desáté a nám je to putna, proč se tím zaobírat?
Už v Sudoměři bylo cítit z holek odhodlání, složit reparát za ten nepovedený pokus ze Sudoměře. Reparát to byl povedený!!! Šly na řadu jako třetí v pořadí. Voda opět luxusní jak jinak. Eliška na mašině s rozumem a citem. Holky skoro na čáře. Výsledný čas 23,96. Průběžné druhé místo!!!! Při průběhu ostatních výsledků a nočního vlivu postupné odpadávání ostatních družstev. Nakonec Jehnědno předvedlo přeci jenom nádherný noční čas a po zásluze zvítězilo. No a holky tak nakonec získaly třetí bednu, konečně je to tam.
Za hasiče víkendu bych teda jmenoval celý ženský tým. Absolutorium před Kačkou s Bárou, obě zvládly 4 (Bára), resp. 6 požárních útoků (Kačka) za muže i ženy. Kačka na koši pomohla holkám z Novosedel, hlavně vyhrát v Sudoměři devatenáctovým časem. Když na to člověk kouká, je to symfonie. Koš do vody, cvak savice, lehce nadzvednout a zašroubovat. Jednoduché a krásné, když se to umí. Všemu tomu šéfuje „fíra“ Eliška, která sice se v Sudoměři nechala strhnout jako ostatní strojnice, ale v Novosedlech to byla ruka jistá a citlivá. Své spolehlivé umění si odvedla v noci Klárka a odpoledne Lída na rozdělovači. Ráďa mávla rukou nad pohmožděnou rukou a opět tam v noci dala 21 vteřin. K ní se přidala Barča Vašků. To vše za vydatné pomoci – Janiny z Novosedel na rozdělovači večer a béčkařky z Litochovic odpo.
Co jak dál. Příští týden by mělo být údajně volno,  i když je možné, že v Přechovicích budou pořádat nějaké soutěžní klání. V termínu sedlické soutěže se v náhradním termínu jedou lodě. To znamená, že se patrně začneme chystat na vrchol sezóny – celý poříčský den s hasiči všech kategorií v sobotu 10. srpna. Přípravný výbor se sejde již v pátek 27. července a rozdá úkoly, zajistí osoby a obsazení.

Mimo hasičinu pokračoval pouťový program. V padesátém ročníku rybářských závodů na rybníčku Na Ohradě se sešla za ranní kuropění početná grupa vyznavačů Petrova cechu. Od 6 ranní zasvištěly vlasce a do devíti bylo pokoušeno rybářské štěstí. V dětské kategorii vyhrál Ondra Koudelka s 96 cm ryb, před Matyáškem Bečvářem 65 cm a třetí skončil Ondra Pešků s 56 cm nachytaných ryb. V dospělé kategorii byl třetí Petr Roučka st. se 172 cm ryb, druhý těsně Milan Levý s 178 cm ryb a největším chyceným kaprem (45cm). Nemožné,  neskutečné, nečekané se stalo, všechnu mužskou konkurenci pobila žena – Jiřka Dykunová s 245 cm ryb (a to jí soupeři záměrně ryby shazovali z háčků :D ). Po zásluze dle tradice putovala do rybníka. Video včetně celé pouti je natočeno a je zde.
Na nohejbalový turnaj zamířilo 8 domácích týmů. Po těžkých bojích ve skupinách a vyřazovací fázi nakonec zvítězila trojička složená z bratrů Krýslových a Radka Sudy před triem Lukáš Vápeník – Luboš Hanzlík – Jirka „malej“ Pešír. Loňští vítězové se 3 P (Pešmen – Pája Keplů a Pišta) skončili třetí.
Všechno se to pak přesunulo do hostince U Roubalů na tradiční pouťovou, kde zpěvačka s opravdu luxusním hlasem roztančila celý sál. Pouťovou navštívilo přes 60 platících. 
V neděli děti poté na hřišti čekal řetízkový kolotoč a nafukovací hrad. Ctím vlastní zkušenost, že jsme nemohli malého odsud dostat. Dospělí po očku mezi pivem a uzenou klobáskou sledovali nejprve utkání fanoušků Slavie se starou gardou. Stará garda se rozstřílela a porazila Slávisty 7:3. Následoval souboj áčka s béčkem, o poločase 3:0 pro áčko. Nakonec to skončilo ….
Hezká pouť, pivovar tu tenhle víkend měl docela dobrou tržbu. Tak příjemné léto a užívejte zbytek pouti. [M]

Vacovice 2019
O sobotě 13. července měly býti lodě a o soutěži z Vacovic v našem plánu nepadlo ani slovo. Až vlivem výhledu horšího počasí nadhodil na hasičské diskuzi Tomáš Polanů jako první možnou účast na soutěži ve Vacovicích. Jelikož se počasí vydatně zhoršilo, lodě se zrušily a po pátečním tréninku bylo jasno, jo pojedeme. Dlužno dodat, že takhle pozitivní trénink jsem dlouho nezažil, všichni zúčastnění byli takoví „frí, hepy“ a v pohodě. S úsměvem jde všechno líp, hasičský trénink obzvlášť.
Jo, pojedeme si to hlavně užít. Chlapům chyběl celý zadek včetně mě a Vojty. Holkám pro změnu Lída. Tož zadek s bravurou zvládla Kačka s Bárou i pro chlapy a na proud se vrátila výpomoc ze Štěchovic – Zdenda Novák – kterému tímto opět děkujeme za pomoc. Jinak holky si daly záležet, útok byl rozběhnut krásně. Až když voda došla na konec, stala se věc nečekaná až absurdní, kterou asi nikdo nezažil. Pavel si nějak cvakl kůži nebo prst do spoje. Chvíli s tím bojoval, nakonec svůj pokus dokončil. Čas 28,11. No nic, nakonec 12. místo z třinácti. Ale co, „hlavně, že je večírek“,  jak zpívají Tři sestry…
Holky vzadu se vrátily do svého dívčího týmu a podruhé nakonec daly luxusní vodu. U holek, kterým vydatně pomohla Janina z Novosedel, probíhal také útok nádherně. Opět voda došla na konec a pak už z toho byl boj o trefení terčů, asi byli kratší obě dvě  - Bára s Ráďou. Nakonec trefily obě a dokončily v sedmém čase dne 27,42. Ještě dva týmy zůstaly za námi. Ale co, když už jsme u těch československých šlágrů, „aj tak jste holky stále frajeri“, jak zpívá Peter Nagy.
Za hasiče víkendu v naší – doufám – populární anketě bych dal první článek řetězu, protože bez vody a koše by to asi nešlo. Kačka dala spolehlivě a luxusně se svým kamarádem košíkem vodu na dva pokusy jak mužů, tak i žen.
Abych nezapomněl, v doplňkové soutěži o největšího missáka již podruhé putuje titul II. Vicemisáka do Poříčí. Porota, místy střízlivá, na toto místo vybrala Tomáše Polana, našeho srdcaře, který si rozumí nejvíc s naší dřevěnou základnou…
Příští týden u nás máme pouť a zároveň se koná dvojsoutěž, v Sudoměři odpoledne a noční v nedalekých Novosedlech. Asi to rozhodne opět páteční trénink, zda, kam a v jakém složení vyrazíme. Snad aspoň na jedné z nich nebude chybět Poříčí. [M]
Brambory na druhou v Přešťovicích
Po návratu z tábora nedaleko Lipna se dospělá družstva s chutí a nadšením vrátila na soutěžní scénu. V sobotu 6. července 2019 putovala na krásný pažit hřiště v Přešťovicích.
Mužům chyběl Víťa, toho času s rodiči na dovolené, Boban Kubešů z věkových důvodů ještě nemůže a tak jsme si museli půjčit. Vybrali jsme si „poříčského fotbalistu“ Zdendu Nováka ze Štěchovic na levý proud. Svou roli zvládl skvěle, a my mu tímto jsme velmi povděčni. Takže varianta „na krev“, velitel Fido se nás snažil motivovat tím, že pokud padne čas pod dvacet, dá do placu sud. Motivace to byla veliká, protože to bylo dost rychlé. I podle videa, které je zde. Vojta, který většinu dovolené strávil popíjením výborné dvanáctky z pivovaru Kamenice nad Lipou, dal luxusní košík, nalili jsme a po 21,03 vteřinách jsme šli vylívat hadice. Průběžné třetí místo. Historie se však zopakovala do dvou let a do dne. Předloni nás poslední pokus připravil o vítězství, nyní poslední pokus nás stál bednu. Takže brambory poprvé z dvanácti přítomných. Ale pocity celkem výborné, tahle parta umí a bude se zlepšovat.
Potvrzenou účast na přešťovické bramborové brigádě ještě „zatuplovaly“ holky. Jak jsem tak zběžně koukal, byly vedle Sedlice jediné kompletní. Laťka je stanovena a teď jenom vylepšovat. Útok taky perfektní, holky novicky se učí rychle. Po dokončení měla Ráďa trefeno v 22,21, Johance to trvalo trošku déle i díky větru. Nakonec z toho byl čas 26,05. Video je natočeno a je zde. Takže opět asi průběžné druhé místo, pak hned třetí, pak čtvrté. Zbylá čtyři družstva však svůj útok pokazila a Poříčí i podruhé v Přešťovicích šlo na „brambory“. Hodí se sem stejná věta jako u mužů, pocity celkem výborné, tahle parta umí a bude se zlepšovat. Johanka s Adélou pak v rámci křtu nováčků putovaly samozřejmě do kádě.
Hodně se fotilo a fotky jsou zde. Na místě s fotoaparátem „pochůdala“ paní Krejčová z týdeníku Strakonicko a její internetová verze článku je zde.
Za hasiče víkendu dáme na „Onyho“ tip a je jím tímto Radka. Z nejvyšší táborovou kvalifikací měla patrně na povel děti i dospělé. Po návratu v pátek na tréninku a po něm porážela táborové bacily. Na soutěži předvedla svou extra třídu, ono dávat ve druhé soutěži po třech trénincích na dvoulitra 22 vteřin, to je na klobouček. Ještě nás samozřejmě natáčí a fotí a taky působí jako mentor, psychická, klidná a mentální síla pro Johanku napravo.

Děcka si určitě užila lipenské soustředění, plné her, dobrodružství, koupání, lodiček a zakončené tradiční stezkou odvahy. Dva nejstarší – Boban a Víťa – však pokračovali také s Pavlem v proudařském tréninku. Bereme je všemi deseti, jsou strašně šikovní. Po návratu vedoucí Petr plánoval cestu do krásné „cestář“ arény do Budilova na další kolo ŠHL. Bohužel starší se rozprchli na dovolenou s rodiči a mladší asi taky nebo je potkal již jmenovaný lipenský bacil. Tož teda až do Benešovky 27. července, na hasičský boj se tmou a šumavskou nocí tam pod Javorníkem.
Ani dospělí do Vacovic patrně nedorazí, půlka osazenstva plánuje splutí Otavy s tlupou Poříčáků. Tak holt o pouti pojedeme postavit „vozovou hradbu“ do Sudoměře a za nočních stínů navštívíme sousedy a sousedky v nedalekých Novosedlech. [M]

2. kolo dětské ligy Vacov
Po druhé vyrazila dětská družstva směrem na „bránu“ Šumavy do Vacova, aby poměřila sílu a aktuální formu s ostatními dětskými družstvy v rámci druhého letošního kola dětské ŠHL. Vacovští hasiči pro všechna družstva připravili krásné soutěžní klání v kempu v nedalekém Rohanově. Legendární šumavské koupaliště s čistou vodou bylo svědkem urputného boje o bodíky v sobotu 29. června 2019. Všechno to řádně odmluvila a odehrála sehraná dvojička Míra Molitor z SDH Vacov a náš „krajan“ – DJ. Václav Pavlovič, zase to byl strop z jejich strany.
Do souboje s dalšími čtyřmi týmy vtrhli mladší. Co se mohlo pokazit, se samozřejmě pokazilo. Péťa na koši trošku znervózněl po prvním neúspěšném nasazení koše. Po delším boji se mu ho podařilo nasadit a ponořit do kádě. Mezitím se boj s nervozitou a třesoucíma rukama přesunul na hadice C, které ne a ne a nešly spojit. Nakonec se dílo podařilo, jenže za 34,20. Bohužel nikdo momentálně v Rohanově pokus více nezkazil, tudíž našim mladším zůstalo to poslední páté místo. Video je natočeno a je zde.
Co se nepovedlo mladším, tak starší hned všem zlepšili náladu. Na následné lipenské soustředění mohli jet v pohodě a s úsměvem. Útok prakticky bez chybiček, kterému by slušela spíš čtrnáctka než šestnáctka, přinesl výborné druhé místo. V konkurenci takové, že mohl prakticky vyhrát kdokoliv. Čas příjemný za 16,92. Video je natočeno rovněž a je zde.
Jak již bylo řečeno, následoval odjezd na znovuobnovené lipenské soustředění na známém místě v Nové Peci. Tam parta dospělých jistě pečlivě připravila množství her, dobrodružství a třeba přišla i pravá lipenská bouřka. Z tohoto důvodu dospělá družstva oželela soutěž v Mladějovicích. Tam jsme zamířili dva – Vojta na kukačku, fandíc svojí Janině, běhající za Novosedly. A moje maličkost – zlanařená na pomoc kamarádům ze Štěchovic na veteránský rozdělovač. Nakonec z toho bylo asi předposlední místo, moc jsem jim opět nepomohl, savice nevydržely spojené. Byl z toho čas přes minutu, asi podobně dlouho trval „soustrastný“ potlesk za dokončení.
Dá se předpokládat, že po návratu z Lipna aspoň jedno družstvo vyrazí na třetí kolo do „cestář“ arény v Budilově a dospělí si s chutí zasoutěží ve stejný den v Přešťovicích. Poříčí bude čeřit vody a brnkat na nervy soupeřům na všech frontách.  [M]
první | předchozí | 6-10 | následující | Celkem 139 čl. (28 str.)